Βαθμολογήστε τους ηθοποιούς

Αθηνοδωρος Προυσαλης. Δεν ηταν ουτε ωραιος ουτε γοης. Αν και δεν τον ειδαμε ποτε πολυ νεο, παρα μονο μεσοκοπο και ηλικιωμενο, ο Αθηνοδωρος ειχε μια φατσουλα πολυ ξεχωριστη και ενδιαφερουσα. Στις ταινιες του '60 ηταν πολυ αρρενωπος και ερωτικος και σε αυτο συντελουσε πιστευω το τσαχπινικο και πονηρουτσικο βλεμμα του. Αντρας που ειχε φαει τις γυναικες με το κουταλι, ζωηρος και μπερμπαντης. Απο μενα, 8.
Τελης Ζωτος. Ποτε δεν μου θυμισε Ελληνα. Ο Τελης μου φαινοταν παντα σαν Αγγλος και μαλιστα ευγενης, you know. :D
Φινετσατος, τζεντλεμαν και πολυ, μα παρα πολυ αριστοκρατικος. Με τετοιες ιδιοτητες θα ηταν αρκετα δυσκολο να ειναι και ερωτικος, οποτε 4 και μια χαρα του ειναι.
Μαιρη Λαλοπουλου. Μου αρεσει η φωνη της κυριως, αλλα και πολλα απο την υπολοιπη Μαιρη. Την προτιμω στις κωμωδιες παρα στα δραματα και νομζω πως θα ηταν και πολυ καλη σαν Παστα Φλωρα στο Μια τρελη οικογενεια. Την εχετε φανταστει ποτε σ' αυτον τον ρολο;..........Οχι; Για φανταστειτε την! Η Μαιρη ηταν και ομορφη και ταλαντουχα. Οχι καλλονη βεβαια, αλλα ειχε τυπο. Μια γυναικα που ειχε ζησει την ζωη της. Και ειχε και μια σπιρταδα στα ματια που εγω την βρισκω πολυ ερωτικη γι' αυτο της δινω 7.
Κατερινα Γωγου. Την βρισκω αντιπαθητικη. Η Κατερινα ηταν με ενα μονιμα ξινισμενο υφος απο την εποχη που ηταν παιδουλα. Η τσιριχτη φωνη της μου θυμιζε παντα κακομαθημενο πενταχρονο που πεφτει κατω και χτυπιεται περιμενοντας να γινει το δικο του. Οσο για την ιδια, εχω την εντυπωση πως ηταν ανθρωπος δυσκολος και αναποδος. Το σιγουρο ειναι παντως πως δεν θα την ηθελα στην παρεα μου. Ουτε για ταλαντουχα την εχω, ουτε για σεξυ, ουτε τιποτα. Μακρια απο μενα και της δινω 1.
 
Αθηνόδωρος Προύσαλης. Αυθεντικός μεσόκοπος μάγκας. 5
Τέλης Ζώτος. Συμπαθής και φλεγματικός, αλλά μέχρι εκεί. 5
Μαίρη Λαλοπούλου. Όμορφη, καλή ηθοποιός και με ενδιαφέρουσα προσωπικότητα. 8
Κατερίνα Γώγου. Καλή ποιήτρια, αλλά στις ταινίες δεν μου άρεσε καθόλου και δεν μου έβγαζε τίποτα το ερωτικό. 2
 
Αθηνοδωρος Προυσαλης. Δεν ηταν ουτε ωραιος ουτε γοης. Αν και δεν τον ειδαμε ποτε πολυ νεο, παρα μονο μεσοκοπο και ηλικιωμενο, ο Αθηνοδωρος ειχε μια φατσουλα πολυ ξεχωριστη και ενδιαφερουσα. Στις ταινιες του '60 ηταν πολυ αρρενωπος και ερωτικος και σε αυτο συντελουσε πιστευω το τσαχπινικο και πονηρουτσικο βλεμμα του. Αντρας που ειχε φαει τις γυναικες με το κουταλι, ζωηρος και μπερμπαντης. Απο μενα, 8.
Τελης Ζωτος. Ποτε δεν μου θυμισε Ελληνα. Ο Τελης μου φαινοταν παντα σαν Αγγλος και μαλιστα ευγενης, you know. :D
Φινετσατος, τζεντλεμαν και πολυ, μα παρα πολυ αριστοκρατικος. Με τετοιες ιδιοτητες θα ηταν αρκετα δυσκολο να ειναι και ερωτικος, οποτε 4 και μια χαρα του ειναι.
Μαιρη Λαλοπουλου. Μου αρεσει η φωνη της κυριως, αλλα και πολλα απο την υπολοιπη Μαιρη. Την προτιμω στις κωμωδιες παρα στα δραματα και νομζω πως θα ηταν και πολυ καλη σαν Παστα Φλωρα στο Μια τρελη οικογενεια. Την εχετε φανταστει ποτε σ' αυτον τον ρολο;..........Οχι; Για φανταστειτε την! Η Μαιρη ηταν και ομορφη και ταλαντουχα. Οχι καλλονη βεβαια, αλλα ειχε τυπο. Μια γυναικα που ειχε ζησει την ζωη της. Και ειχε και μια σπιρταδα στα ματια που εγω την βρισκω πολυ ερωτικη γι' αυτο της δινω 7.
Κατερινα Γωγου. Την βρισκω αντιπαθητικη. Η Κατερινα ηταν με ενα μονιμα ξινισμενο υφος απο την εποχη που ηταν παιδουλα. Η τσιριχτη φωνη της μου θυμιζε παντα κακομαθημενο πενταχρονο που πεφτει κατω και χτυπιεται περιμενοντας να γινει το δικο του. Οσο για την ιδια, εχω την εντυπωση πως ηταν ανθρωπος δυσκολος και αναποδος. Το σιγουρο ειναι παντως πως δεν θα την ηθελα στην παρεα μου. Ουτε για ταλαντουχα την εχω, ουτε για σεξυ, ουτε τιποτα. Μακρια απο μενα και της δινω 1.
προσυπογραφω για τους 3 πρωτους και μπραβο σας,για καποιους που εχω και προωπικη αντιληψη εχετε πεσει μεσα.χωρις να αναλυσω,για την ωρα τουλαχιστον συμφωνω σε καθε λεξη σας απολυτα
εκει που με στεναχωρησατε ασχημα ομως ειναι για την καιτη γωγου, απο οτι ξερω,οχι ηταν δυσκολος ανθρωπος αλλα μιλαμε για μια τεραστια ποιητρια ,μετα λογου γνωσεως θα ελεγα ανεξαρτητου φυλου,ειναι απο τις μεγαλυτερες ποιητριες του αιωνα μας
 
Ουπς, ξέχασα να ρίξω και εγώ τη βαθμολογία μου. Εχουμε λοιπόν και λέμε
Αθηνόδωρος Προύσαλης: Είχε όντως ένα τσαχπίνικο και έξυπνο βλέμμα και φαινόταν αρκετά "περπατημένος" τύπος. Υπό κάποιες προυποθέσεις θα μπορούσε να εξιτάρει σεξουαλικά, αλλά και πάλι κάτι λείπει στην κοψιά του που θα μπορούσε να τον αναγάγει σε "πονηρό sugar daddy" :p Του βάζω 5
Τέλης Ζώτος:
Εδώ έχουμε από τις λίγες περιπτώσεις τόσο φινετσάτων και αριστοκρατικών ανδρών που μπορούσαν πραγματικά να είναι ταυτόχρονα- κατά τη γνώμη μου- και σεξυ. Μου άρεσε πολύ και το χαμόγελό του στα νιάτα του. Δυστυχώς μάλλον κακογερνάει.... Του βάζω ένα 8
Μαίρη Λαλοπούλου:
Συμφωνώ σε όσα ανέφερε η Bambinella, είχε σπιρτάδα και γοητεία και μάλιστα στο "Τζένη-Τζένη" μου έβγαλε όντως κάτι πολύ πιο αυθεντικά "πασταφλωρίστικο". Πιστεύω και εγώ ακράδαντα ότι θα ήταν καλύτερη σε αυτό το ρόλο από τη Μαίρη Αρώνη. Μια ηθοποιός που συμπαθούσα πάντα πάρα πολύ (και για πολλά χρόνια μεγάλος αφανής εργάτης του Εθνικού). Της δίνω 7
Κατερίνα Γώγου:
Ως πιτσιρίκα τη δεκαετία του 60 δεν έλεγε και πολλά (και η φωνή σίγουρα δεν βοηθούσε και πολύ). Μεγαλώνοντας όμως θεωρώ πως απέκτησε περισσότερη γοητεία και σεξαπίλ. Στο Βαρύ Πεπόνι και την Παραγγελιά δεν είναι καθόλη κακή. Το κακό με αυτή τη γυναίκα είναι ότι δεν την είδαμε (νομίζω) ποτέ να χαμογελάει. Εάν χαμογελούσε και απεμπολούσε τη συνεχή πίκρα και στιφάδα που είχε το πρόσωπό της ίσως να βλέπαμε μια πολύ πιο θελκτική γυναίκα. Της βάζω ένα 5 γιατί στην ωριμότητά της διέκρινα ένα λανθάνον ίχνος γοητείας, που ίσως να ενισχύονταν, εάν κάποια πράγματα στη ζωή της τα "έπαιρνε" με έναν άλλο, λιγότερο αυτοκαταστροφικό, τρόπο

Παιδιά λέω και εγώ να ρίξω μια τετράδα με τη γνώμη πάντα του νηματοθέτη. Πάμε λοιπόν:
Παύλος Σιδηρόπουλος (αν και ήταν φυσικά κυρίως τραγουδιστής, δεδομένου ότι έπαιξε σε 2 ταινίες και 1 σειρά, έλεγα να "τον δούμε"), Γιάννης Ζαβραδινός, Καίτη Φίνου, Βάσια Παναγοπούλου (είπα να επικεντρωθώ λίγο περισσότερο στη γενιά του 70/80). Εάν κάποιος έχει ξαναμπει, μου λέτε αν είναι να τον αλλάξω
 
Πίσω
Μπλουζα