Εγχειρημα:Dual boot PC με dual GPU..

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
159
Μια και η μητρικη του AMD K6 απεβιωσε εις κυριον προχθες,κι εστησα νεο PC για Win98 (αν και πολυ "high-tech",καθοτι P4,για κατι τετοιο),ειπα να πειραματιστω λιγακι με αυτο....

Για αρχη λοιπον εβαλα δυο λειτουργικα,Win98 και WinXP SP2...

Τα λειτουργικα μπηκαν σε δυο διαφορετικους δισκους,συνεπως δεν εχω το παραμικρο προβλημα,με απλη επιλογη μεσω bios ποιος δισκος θα bootαρει πρωτος,τρεχουν αψογα και τα δυο,εκτος απο μια μικρη "παρασπονδια"o_O recycle bin στα Win98 εμφανιζει invalid format type και κολλαει το συστημα,αν παω να πεταξω κατι εκει,συνεπως σβηνω οριστικα τα αρχεια μου,χωρις να τα στελνω πρωτα σε αυτον...

Απο κει και περα,περνωντας τον Intel chipset driver καταφερα να λειτουργουν αψογα και στα δυο λειτουργικα οι USB 1.1 και 2.0 θυρες,οπως και το onboard ΑC'97 κυκλωμα ηχου της μητρικης,κατι το οποιο αρχικα με παιδεψε,ειδικα στα Win98...

Kατοπιν τουτου,κι αφου επισης ρυθμισα HDD's και CD-ROM να ειναι σε UDMA mode (αλλο ενα "αγκαθι" κατα την αρχικη εγκατασταση των λειτουργικων,μεχρι να περαστουν οι drivers του Intel chipset),ειπα να περασω στο τελευταιο και πιο σημαντικο βημα κι εγχειρημα:Να βαλω,παραλληλα με την PCI 3dfx Voodoo 3000,μια AGP GeForce II MX-400....

Πριν προβω βεβαια σ' αυτο,θα κανω ενα ghost,ειδικα της Win98 εγκαταστασης,για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,μην παει κατι εντελως στραβα.... :D

Τα ερωτηματα μου λοιπον ειναι τα εξης δυο:

1.Χρειαζεται η/και μπορω,να καθορισω απο το bios ποια καρτα θα ειναι primary display driver και ποια secondary;

Το καθε λειτουργικο θα καταλαβαινει και θα βλεπει οτι υπαρχουν δυο καρτες γραφικων;

Την οθονη για το PC αυτο,θα τη συνδεω σε μια απο τις δυο καρτες καθε φορα,αναλογα με το ποιο game θα τρεχω και ποια θα χρησιμοποιει αυτο..;

2.Περνωντας DirectX 7.0 η μεταγενεστερο,,θα υπαρξει προβλημα με τη συνυπαρξη του με το Glide2x;

Oποιος γνωριζει κατι απ' ολ' αυτα,κι εχει δοκιμασει κατι αναλογο στο παρελθον,θα εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσε....

(ναι pooky,σε εσενα απευθυνομαι πρωτιστως,που μου εβαλες την ιδεα αυτη παλαιοτερα...! :biglaugh: :biglaugh: )
 
Το προβληματικό instalation θα κάνεις ghost ρε Μάνο;

...αφού δεν σου δουλεύει ο κάδος ανακύκλωσης! Τέλος πάντων...

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου τώρα:

Την PCI κάρτα, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για ξεχωριστή απεικόνιση σε μία οθόνη, αλλάζοντας βύσματα ή και για dual display απεικόνιση σε δύο οθόνες, ακόμα και στα 98... άλλα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όσον αφορά τις ρυθμίσεις... :icon_cry:

Είχε όμως ένα θέμα σχετικά, ένα παλιότερο PC Master, για dual display, για να μην πετάξουμε τις παλιές μας PCI, θα το ψάξω στο αρχείο μου και θα σου πω... Εκτός αν σου πει ο Pooky, εν τω μεταξύ...

Όσον αφορά τώρα το Glide και το Direct X, κατηγορηματικά όχι, κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει με την συνύπαρξη των δύο αυτών APIs, προχώρα άφοβα!

Στον PIII μου, είναι εγκατεστημένα τα Glide 2x και Direct X 9.1 και δουλεύουν άψογα! :)
 
acpr είπε:
...αφού δεν σου δουλεύει ο κάδος ανακύκλωσης! Τέλος πάντων...
Ενταξει μωρε,αλλωστε απλα τον παρακαμπτω και σβηνω τα αρχεια οριστικα,δεν ειναι και μεγαλο το προβλημα αυτο...

Ψιλιαζομαι οτι οφειλεται στην ταυτοχρονη υπαρξη δυο λειτουργικων και ακομη περισσοτερο,στο οτι τα Win98 μπηκαν μετα τα XP.... :D :D
 
Ε, πες το έτσι, ντε!

Αυτό φταίει βέβαια!

Να υποθέσω επίσης, ότι τα 98 δεν τα έβαλες καν στον C: έτσι δεν είναι; :eek:

Μάλλον θα έχεις στο μέλλον και άλλα προβλήματα, που απλώς δεν σου προέκυψαν ακόμα...Ελπίζω να κάνω λάθος όμως... :icon_cry:
 
1.Χρειαζεται η/και μπορω,να καθορισω απο το bios ποια καρτα θα ειναι primary display driver και ποια secondary;
Εάν έχεις μια AGP κάρτα, και μία PCI, μπορείς από το BIOS, αν ορίζεις ποιά από τις δύο θα μπουτάρει το μηχάνημα. Αφού φορτώσει το λειτουργικό σύστημα, την άλλη κάρτα ή την έχεις secondary ή την απενεργοποιείς από τον Device Manager.

Την οθονη για το PC αυτο,θα τη συνδεω σε μια απο τις δυο καρτες καθε φορα,αναλογα με το ποιο game θα τρεχω και ποια θα χρησιμοποιει αυτο..;
Εάν το μόνιτορ σου, έχει παραπάνω από μία εισόδους (πχ DVI + VGA ή DVI + 2VGA όπως το δικό μου Viewsonic VP171s), τότε μπορείς να συνδέσεις μία οθόνη σε δύο κάρτες. Εγώ το έχω κάνει και με τα δύο μου μηχανήματα (ΡΙΙΙ + Core Duo ---> σε μία οθόνη, ενώ προβλέπεται εκεί να εγκατασταθεί και το XBox 360 :biglaugh:). Σε άλλη περίπτωση πάρε ένα switcher για να μην αλλάζεις συνέχεια βύσματα. Πολλά games αναγνωρίζουν και τις δύο κάρτες, εφόσον είναι και οι δύο ενεργοποιημένες, και διαλλέγεις εσύ ποιά θα χρησιμοποιήσεις.

2.Περνωντας DirectX 7.0 η μεταγενεστερο,,θα υπαρξει προβλημα με τη συνυπαρξη του με το Glide2x;
Όχι. Και θα βρείς μάλιστα και πρόσφατους drivers για τις Voodoo κάρτες.
 
Mano τώρα είδα το thread, οπότε οι φίλοι δεν θα μπορούσαν να σου απαντήσουν καλύτερα.

http://www.3dfxzone.it

Εκεί θα βρεις απίστευτα πράγματα!!!!!

Λοιπόν καλή επιτυχία!

(Όχι πες μου που αλλού μπορείς να βρεις 3dfx drivers για Vista!!!!!!! )
 
Captain Kal είπε:
Εάν έχεις μια AGP κάρτα, και μία PCI, μπορείς από το BIOS, αν ορίζεις ποιά από τις δύο θα μπουτάρει το μηχάνημα. Αφού φορτώσει το λειτουργικό σύστημα, την άλλη κάρτα ή την έχεις secondary ή την απενεργοποιείς από τον Device Manager.
Για να μην ψάχνεις που στο καλό το ορίζεις, τα περισσότερα BIOS έχουν κάποια επιλογή που λέει κάτι σαν "Init Display First" και σαν επιλογές έχει AGP/PCI.
 
BTW, το τροφοδοτικό σου θα τις "αντέξει";
 
ΜΧ-400 και Voodoo 3000 μαζί "τραβάνε" λιγότερο ρεύμα μαζί από ότι μια οποιαδήποτε μοντέρνα κάρτα μόνη της. :)
 
Thanks everybody,σημερα λογικα θα προχωρησω στην υλοποιηση του σχεδιου....

***edit***

Λοιπον το εγχειρημα πετυχε....ο ασθενης απεβιωσε !!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Οχι,οχι,πλακα κανω,ισα ισα,ολα πηγανε μια χαρα,υπηρξε απολυτη επιτυχια και πλεον το μηχανημα εχει δυο καρτουλες πανω,τη χρησιμοτητα των οποιων διαπιστωσα μαλιστα αμεσα,βαζοντας απο τη μια Unreal και Quake 2 σε Glide,κι απο την αντιπερα,Black Dahlia και 11th Hour,που με τη Voodoo το πρωτο επαιζε χαλια,το δευτερο δεν επαιζε καν...

Τωρα παιζουνε ασφαλως ολα αψογα,κι εγω απλα καθε φορα που bootαρει το μηχανημα οριζω την primary VGA card,οπως πολυ σωστα μου ειπατε...

Δεν βρηκα κανενα παιχνιδι που να δυστροπει με την ταυτοχρονη υπαρξη δυο καρτων (παντα για Win98 μιλαω ασφαλως...) κι αυτο ηταν μια εκπληξη,το μονο που δεν καταφερα να τρεξω,απο τα 8-9 παιχνιδια που δοκιμασα,ηταν το Mortal Kombat Trilogy,αλλα μικρο το κακο κι εδω,μια κι αυτο τρεχει στα XP με patchακι....

acpr είπε:
Αυτό φταίει βέβαια!Να υποθέσω επίσης, ότι τα 98 δεν τα έβαλες καν στον C: έτσι δεν είναι; :eek:
Εννοειται,στον D: μπηκανε με τον C: μαλιστα που ειχε ηδη τα XP,να ειναι εκτος λειτουργιας,κατα την εγκατασταση τους...

Τελικα ομως,οριζοντας ο recycle bin να μην ειναι ενιαιος για ολους τους δισκους (απο τα XP),ξεπεραστηκε και το κολλημα που εμφανιζοταν στα 98αρια...

Τhanks και παλι παιδες !!! :)

Επομενο εγχειρημα...;;

Τriple boot με.............Linux !!! :animeek:

(δε πιστευα ποτε οτι θα το εκανα,αλλα γιατι οχι;; :D )
 
manos426f είπε:
Επομενο εγχειρημα...;;

Τriple boot με.............Linux !!! :animeek:

(δε πιστευα ποτε οτι θα το εκανα,αλλα γιατι οχι;; :D )
Κάντο και δεν θα το μετανοιώσεις! Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ 98/XP/Mandrake και είμαι φίνα (που λέγαν και στα 80ς)!
 
Πίσω
Μπλουζα