Ηλεκτρονικό παιχνίδι Βrick game

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.374
Αντιδράσεις
6.407
Το Brick game είναι το γνωστό παιχνίδι Tetris με τα τουβλάκια που πέφτουν. Το είχα αγοράσει από πανηγύρι στο χωριό όπου περνάω τις διακοπές μου, το καλοκαίρι του 1994 και κόστιζε 1000 δρχ. Θυμάμαι μου άρεσε σαν παιχνίδι και αντικαθιστούσε το Game Boy που δεν είχα...

Είχατε τέτοιο παιχνίδι;

mr_9999_brick_game_9999_in_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν της μόδας στη δεκαετία του '90, σε διάφορα σχήματα και παραλλαγές. Είχα αυτό που είναι στη φωτογραφία, καθώς και ένα άλλο. Μέσα είχε τέτρις, ράλι και άλλα τέτοια παιχνιδάκια, όπου τα είχε πολλές φορές το καθένα, αλλά με διαφορετική ταχύτητα. Καλό για να περάσεις την ώρα σου. Θυμάμαι ότι είχαν φάει κόλλημα και οι γονείς μου με δαύτο, με το τέτρις!
 
Eιχα και το συγκεκριμενο αλλα και διαφορες παραλαγες του.Αυτο της φωτογραφιας το εχω ακομα καπου χωμενο.Φυσικα το Tetris το εχω λιωσει κλασικα στο Game Boy που ηταν και η πρωτη κασσετα που ειχα αγορασει.Δεκαωρα εκλεινα καθε μερα και πισω απο το βιβλιο του σχολειου που και καλα διαβαζα ειχα το Game Boy χωρις ηχο :D
 
το εχουμε κι εμεις το Tetris,ειχε ζητησει η αδερφη μου να της το φερει ο Αγιος Βασιλης αλλά μου αρεσε πολυ κι εμενα :) Το μονο προβλημα ηταν οτι επρεπε να περιμενω να παιξει πρωτα η αδερφη μου η οποια,αν και μικροτερη, απ το πολυ παιξιμο καταφερε να φτασει σε μεγαλο επιπεδο και σκορ
 
ειχα πολλα τετοια ηταν συνηθισμενα σε πανηγυρια και καταστηματα παιχνιδιων και μια φτηνη λυση για δωρο θυμαμαι κατι αντιστοιχο το οποιο αλλαζε πλακετες και ειχε χοκευ,ποδοσφαιρο και διαφορα αλλα κυκλοφορουν ακομα??
 
BETTY BOOP είπε:
Είχατε τέτοιο παιχνίδι;
Το εχω ακομα. :)

attachment.php


Εγω τωρα γιατι θυμαμαι οτι καπου το εχω ξαναποσταρει?:what:

Ατιμο Αλτσχαιμερ... :banghead:
 
Το αγόρασα της Παναγίας σε ένα πανηγύρι και θυμάμαι ότι πέρα απο tetris είχε ένα παιχνίδι με κάτι πτεροδάχτυλους και έναν Γκοτζίλα να κόβει βόλτες και να προσπαθεί να....ακόμα δε ξέρω,ειλικρινά ποτέ δε κατάφερα να βγάλω άκρη.Ήτανε η εποχή που τα υποκατάστατα του gameboy και του snes είχανε λάβει διαστάσεις χιονοστιβάδας και όλα τα παιδιά τσιμπάγανε αμέσως σε ότι έφερνε έστω και στο ελάχιστο στις εν λόγω κονσόλες.Ευτυχώς ο κακομαθημένος φίλος μου,μου άνοιξε σύντομα τα μάτια όταν πήγα σπίτι του γεμάτος περηφάνεια να του δείξω το νέο μου απόκτημα και μου έτριψε στην μούρη το the real deal.Απο τότε άρχισα να χώνομαι κάτω απο τα κρεβάτια και να μαζεύω και τα 5δραχμα και σε συνδυασμό με την γιορτή μου κάποιους μήνες μετά τα κατάφερα και το πήρα και πήγα πάλι σπίτι του μόνο και μόνο για να δώ ότι είχε πάρει ένα ολοκαίνουριο snes με 4 κασέτες... :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Λίγο μετά που κυκλοφόρησε το Τetris για το Game Boy έσκασαν μύτη και οι κλώνοι όπως αυτό. Ένα είχε η θεία μου.
 
Mιας και είχα ήδη λιώσει το Tetris στο Game Boy δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη ν' αγοράσω ένα Brick Game. Παρόλα αυτά όμως το έπαιζα που και που αν το είχε άλλος. Απ' όλα τα παιχνίδια που είχε μ' άρεσε το Φιδάκι πριν γίνει αργότερα της μόδας στο Nokia. Πριν μερικά χρόνια το είδα στο σπίτι ενός φίλου μου και μου είπε ότι η γιαγιά του το έπαιζε ακόμα. Μέχρι κι ένας θείος μου που δεν ασχολιόταν με video games το έλιωνε το Brick Game.
 
Το έχω και εγώ κάπου στο πατρικό σπίτι...
 
κι εγώ είχα, νομίζω ότι το έδωσα κάπου...το έπαιζα τόσο πολύ, που του είχα βάλει επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Είχε και παραλλαγές του τέτρις, μια που πυροβολούσες τα τουβλάκια, μια που πυροβολούσες τουβλάκια και γέμιζες το παζλ, κλπ κλπ.
 
Να και το δικό μου.

5.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα