Κύβοι πάζλ και πλαστικά καρφιά

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Θυμάται κανείς τους πλαστικούς κύβους που σε κάθε πλευρά είχαν διαφορετική εικόνα; Ηταν τα παζλ της παιδικής μου ηλικίας. Συνέθετα σε δευτερόλεπτα το θέμα (συνήθως φύση) και τους γύριζα ανά 4 επάνω, δεξιά, αριστερά, κάτω για να κάνω φιγούρα για να εμφανιστεί η επόμενη εικόνα. Η μανία έμεινε με τα παζλ μέχρι και σήμερα.

Επίσης είχα ένα ορθογώνιο άσπρο πλαστικό με τρύπες που έφτιαχνα σχήματα με πλαστικά καρφάκια που είχαν διάφορα χρώματα. Τι απλά και ωραία παιχνίδια... :)
 
Τους πλαστικούς κύβους δεν τους θυμάμαι. Θυμάμαι όμως αυτό το ορθογώνιο άσπρο πλαστικό με τις τρύπες και τα πλαστικά καρφάκια με τα διάφορα χρώματα (δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν), που ήταν ήταν κάτι σαν μωσαϊκό. Παρ' ότι υπήρχαν σχέδια ως δείγματα, αν άφηνε κανείς τη φαντασία του ελεύθερη έφτιαχνε πολύ ωραία πράγματα.
 
Κυβοι

Αν και δεν ξερω αν αυτο το θεμα κολλαει εδω.

Οι πρωτοι μου κυβοι οταν ημουν τριων χρονων

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


Αραγε υπαρχουν κυβοι τωρα πια?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεια ειναι! Ειχα και εγω πολλους τετοιους κυβους με παζλ εικονες!

Θυμαμαι οτι ειχα παρα πολλους με στρουμφακια :)

Δεν εχει επιζησει ομως κανενας :(
 
Υπάρχουν ακόμα. Τώρα βέβαια η θεματολογία τους είναι παρμένη από τα σημερινά παιδικά :(
 
Τα θυμάμαι και τα δύο-τα είχαμε, εξαφανίστηκαν βέβαια!!!

Οι κύβοι παζλ ήταν πολύ ωραίο παιχνίδι. Υπηρχαν κάποιοι που είχαν χάρτινη επένδυση, αλλά φθείρονταν με τον καιρό στις άκρες, και κάποιοι άλλοι, μάλλον μεταγενέστεροι, που είχαν διάφανη πλαστική επένδυση και μέσα ήταν το χαρτί με την εικόνα-όταν μεγάλωσα πια ήθελα ν'ανόιξω το διάφανο κουτάκι και να βγάλω το χαρτονάκι έξω!

Το τρυπητό με τα καρφάκια καθόλου δε μου άρεσε, μιας και δεν είχα φανασία, έβαζα τα χρώματα στη σειρά, γρήγορα το βαριόμουν και το παρατούσα, καθόλου δεν είχα λυπηθεί όταν το δώσαμε! Σήμερα που ανήκει στις αναμνήσεις μου το βλέπω με μεγαλύτερη συμπάθεια...
 
Χτες χάζευα κάτι παρόμοια κυβάκια για τη μικρή μου σε γνωστό παιχνιδάδικο. Έχουν την ίδια λογική του παζλ με τέσσερις διαφορετικές εικόνες και όπως ανέφερε και η kambia έχουν εικόνες από σύγχρονα παιδικά-του disney βρήκα εγώ.

Ωραίο παιχνίδι για μικρά παιδιά!

Μπράβο Artemis που τα έχεις ακόμη!!
 
Οι κύβοι ήταν ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Η συσκευασία περιείχε τους κύβους με τη σειρά που σχημάτιζαν μια εικόνα. Για το παιχνίδι με τα πλαστικά καρφάκια, αν θυμάμαι καλά, είχε μια βάση με τρύπες κα πλαστικά καρφάκια διαφόρων χρωμάτων με τα οποία έφτιαχνες σχέδια. Καμιά φορά αν έχανες μερικά καρφάκια δεν πετύχαιναν τα σχέδια.
 
Ήξερα ότι κύβοι, σε καινούρια σχέδια βέβαια, πωλούνται και σήμερα στα καταστήματα παιχνιδιών-αυτό που δεν ήξερα είναι ότι έχει επανακυκλοφορήσει και το παιχνίδι με τα καρφάκια! Το είδα σε γνωστό κατάστημα παιχνιδιών την προηγούμενη βδομάδα!
 
Κrios, λέγοντας παιχνιδι ΚΟΥΒΟΙ-ΠΑΖΛ εννοείς αυτο που επισυνάπτω??? Ειχα κι εγω ενα τετοιο μικρος και νομίζω θεωρούταν πολύ ΟΥΑΟΥ παιχνιδια για την εποχή μας..!! Τρισδιάστατο παζλ..!!

004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι κύβοι δε σταμάτησαν ποτέ να βγαίνουν. Τώρα, οπως είπε και ο aggalitsas επανακυκλοφόρησαν και τα καρφάκια

Δείτε και αυτό
 
BETTY BOOP είπε:
Οι κύβοι ήταν ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Η συσκευασία περιείχε τους κύβους με τη σειρά που σχημάτιζαν μια εικόνα. Για το παιχνίδι με τα πλαστικά καρφάκια, αν θυμάμαι καλά, είχε μια βάση με τρύπες και πλαστικά καρφάκια διαφόρων χρωμάτων με τα οποία έφτιαχνες σχέδια. Καμιά φορά αν έχανες μερικά καρφάκια δεν πετύχαιναν τα σχέδια.
Επίσης στο κουτί του παιχνιδιού με τα καρφάκια είχε και ένα φυλλάδιο με εικόνες-υποδείγματα που μπορούσες να φτιάξεις...
 
Dimitrissss είπε:
Τους πλαστικούς κύβους δεν τους θυμάμαι. Θυμάμαι όμως αυτό το ορθογώνιο άσπρο πλαστικό με τις τρύπες και τα πλαστικά καρφάκια με τα διάφορα χρώματα (δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν), που ήταν ήταν κάτι σαν μωσαϊκό. Παρ' ότι υπήρχαν σχέδια ως δείγματα, αν άφηνε κανείς τη φαντασία του ελεύθερη έφτιαχνε πολύ ωραία πράγματα.

BETTY BOOP είπε:
Επίσης στο κουτί του παιχνιδιού με τα καρφάκια είχε και ένα φυλλάδιο με εικόνες-υποδείγματα που μπορούσες να φτιάξεις...
+ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10538-Polycolor
 
Κύβοι-παζλ, αγαπημένο παιχνίδι. Είχα με θέμα τα στρουμφάκια.
 
Κλασσικότατο παιχνίδι οι κύβοι, δε θυμάμαι όμως να είχα σε αντίθεση με παζλ που πολύ μου άρεσαν και αρέσουν. Αυτό με τα καρφάκια (μήπως το λέγανε και μωσαϊκό; ;) το είχα, μου το είχε φέρει μία θεία μου.

Άρτεμις, οι κύβοι σου είναι τέλειοι!! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα