Συντήρηση Play & Time King of Kosmos

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.404
Αντιδράσεις
9.623
Προσφατα, ψαχνωντας για το στυλο Bil bulo, ξεθαψα κανα δυο ακομα παλιες αγαπες. Μια απο αυτες το handheld των παιδικων μου χρονων Play & Time King of Cosmos.

2011-03-10-19h16m48.JPG

Προσοχη στην λεπτομερεια: ακομα εχει κολλημενη την προστατευτικη ζελατινα στην προσοψη!

Περιεργως στο web δεν υπαρχουν πολλες αναφορες στο συγκεκριμενο. Μονο εδω αναφερει οτι το U.F.O. ειναι γνωστο αλλιως και σαν King of Cosmos. Δεν εχω βρει μεχρι στιγμης καποια καλη φωτογραφια για να τα συγκρινω, παντως απο αυτη δεν βλεπω και μεγαλη ομοιοτητα με το δικο μου.

Του εριξα μια LR44 μπαταριουλα μεσα και ειπα να παιξω λιγο, αλλα δυστυχως το αριστερα δουλευε περιστασιακα και με το ζορι. Ετσι ειπα να του κανω μια μικρη συντηρησουλα μηπως και στρωσει καπως.

Τεσσερεις βιδουλες μας προσφερουν προσβαση στο εσωτερικο:

2011-03-10-19h18m55.JPG

Τρεις βιδουλες αργοτερα αποκταμε προσβαση στα κουμπια και στο μπροστινο μερος τις πλακετας. Προσοχη για τα σιδερακια της θηκης της μπαταριας δεν ειναι κολλημενα πουθενα και φευγουν σχετικα ευκολα απο την θεση τους και μπορει να χαθουν!

2011-03-10-19h21m39.JPG

Ενα καθαρισματακι με μια μπατονετα ψεκασμενη με contact cleaner spray και ειμαστε ετοιμοι για την δοκιμη. Και ναι, η διαφορα ειναι η μερα με την νυχτα! Ωρα να συντριψουμε μερικους ιπταμενους δισκους.

Αν καποιος φιλος συνεχισει να εχει προβλημα και μετα το καθαρισμα, στο ebay μπορει κανεις να βρει υλικο για να επισκευασει τις επαφες στα κουμπια. Ψαχνουμε για conductive paint.
 
Τελευταία επεξεργασία:
μια χαρά τα πήγες!

ως κάτοχος του U.F.O (πάνω αριστερά http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=24233&d=1285777010 ) διακρίνω ότι πρόκειται για διαφορετικά παιχνίδια (θα ανεβάσω και "αποκλειστική" φώτο :) )

βέβαια, το πιθανότερο είναι να έχουν διαφορετικό background ενώ το gameplay είναι ακριβώς το ίδιο.

edit

η αποκλειστική ( :D ) φώτο UFO: http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=30799&d=1299863949
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως ειναι ιδιο gameplay/διαφορετικο background!!!

Αν ποτε σκεφτεις να το πουλησεις, στειλε μου ενα μηνυμα.
 
Παρουσιαση γαλλικου King of Cosmos

Για να μην ανοιγουμε αλλο thread, να παρουσιασω εν συντομια μια νεα απόκτηση, την γαλλικη εκδοση του Masudaya Play & Time: King of Cosmos.

Γενικα δεν συλλεγω hand helds της περιοδου, αλλα επειδη το King of Cosmos ηταν το μοναδικο που ειχα απο μικρος του εχω αδυναμια.

Πληρες στο κουτι του.

2013-03-08-20h48m30.JPG2013-03-08-20h48m51.JPG2013-03-08-20h49m37.JPG2013-03-08-20h50m05.JPG

Αν εξαιρεσουμε το face plate ειναι πανομοιότυπο με την αγγλικη εκδοση που εχω εγω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα