Atari ST Image Gallery

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Ξεσκονισμα σε μερικες δισκετες του Atari μου (η μαλλον ΤΩΝ Atari μου!!) εφερε στην επιφανεια μερικες εικονες που ειχα ξεχασει απο την εποχη του Νωε οτι υπηρχαν ακομα! Οτι καταφερε να τραβηξει η φωτογραφικη απο την τηλεοραση, εχετε και στην οθονη σας αυτη την στιγμη. Ολες σχεδιασμενες με το ποντικι του ST, αλλες πετυχημενες αλλες οχι, αλλα ολες περασαν απο τα χερια μου απο λευκη εικονα (εκτος απο τα δυο φεγγαρια που δανειστηκα απο το Degas Elite παρακατω). Επειδη δεν ειναι και αριστες οι φωτο, οποιος επιθυμει να τις εχει στον ST του, ευχαριστως να του τις στειλω. Ολες ειναι σε IFF μορφη φτιαγμενες καπου στις αρχες του 90. Let the show begin..

picture.php


picture.php


Φυσικα, φορος τιμης στα αγαπημενα μου 16 και 8 bit μηχανηματα..

picture.php


Ποτε δεν χωνεψα την εισαγωγικη οθονη του MCS Music Construction Set, και ετσι εφτιαξα μια δικια μου!

picture.php


Απο μια περιοδο αγαπης προς τον αειθαλη "σκαραβαιο"!

picture.php


Ο Wizard. Εμπνευσμενο απο μια παρομοια φωτο που ειχε εμφανιστει σε καποιο pixel στην παρουσιαση του προγραμματος Photon Paint. Εννοειται οτι παει αφιερωμενη στον manos426f!

picture.php


Αποπειρα landscape. Τωρα, αν βγηκε μικρο σπιτι στο λειβαδι, δεν φταιω εγω!

picture.php


picture.php


Eλληνικο ST software house, copyright phil_vr! GR Design, ηταν ενα απο τα ονοματα στις κατα καιρους "εταιρειες" μου! Το πρωτο, GR Design - Software Creations εμπνευσμενο απο το Airwolf, και το δευτερο ειχε πιο "παρανομο" χαρακτηρα καθως εχει το λογοτυπο GR Design - Cracked Software (θελει εξηγησεις?!?!) αν και εμεινε απλα στα σχεδια και "χαρισε" αργοτερα το πλαισιο στην αλλη εταιρεια μου την Accore - Masters Of Adventures. (τα φεγγαρια ειναι δανεισμενα απο clipart του Degas Elite).

picture.php


picture.php


Aποπειρα να αποκτησω δυο ομορφες εικονες που ειχα δει σε παλιο τευχος pixel που παρουσιαζε το Degas Elite. Ο Duffy, σαφως πιο πετυχημενος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια δουλεια! μου θυμησες παλια σε καποια ξενα περιοδικα (νομιζω το Amiga Format) καθε μηνα εκαναν διαγωνισμο για το καλυτερο σχεδιο αναγνωστων.
 
Μου αρέσει ο Duffy, ενώ πολύ καλή δουλειά έχει γίνει και στο σκαραβαίο! :thumbup:

Η εισαγωγική οθόνη του MCS, θα μπορούσε άνετα να είναι αυτή που έφτιαξες!

Καταπληκτικά!

Μου φαίνεται θα ανεβάσω κι εγώ σήμερα, δικά μου!
 
Πώ, πω νοσταλγία...
 
Συνεχίζω αυτό το πολύ νοσταλγικό thread, με κάποιες δικές μου εικόνες...

picture.php


Χωρίς σχόλια! :D

--------------------------------------------------------------------

picture.php


picture.php


Από ένα graphic adventure που έφτιαχνα και ποτέ δεν τελείωσε!

Προσέξτε τα ρετρό arcade cabinets, μέσα στο διαστημικό σταθμό! :D

--------------------------------------------------------------------

picture.php


Ένας δράκος unfinished...

--------------------------------------------------------------------

picture.php


Διαφήμιση για τον Amstrad... Lord knows why... :D

--------------------------------------------------------------------

picture.php


Ο Atarάκος μου, in all its glory!

Έπεται και συνέχεια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO,απαιχτα! Και οπως βλεπω εχουμε και τις ιδιες (εν μερη μιας και εγω ειχα και Spectrum +2) Amstradοκαταβολες!! Τωρα που βλεπω και την τελευταια σου οθονη, μαλλον εχουμε και την ιδια δισκετοθηκη!! :)
 
DINO η πρωτη εικονα ειναι ολα τα λεφτα!!!!,οι υπολοιπες εικονες οπως ειπε και ο phil_vr ειναι απαιχτες!!!
 
Χμμμ... Φωτογραφία μιας Amiga σχεδιασμένης σε Atari ST, έχει μεγάλη δόση ειρωνίας... :D

(του Ντινου πως του ξέφυγε; )

Χαρά στην υπομονή σου Φιλιππε. Οι φωτό είναι λεπτομερείς και μάλλον τότε είχες πολύ χρόνο και υπομονή!
 
Hai

I can has teh pi1s plz?

kthxbye
 
Rygar είπε:
Χμμμ... Φωτογραφία μιας Amiga σχεδιασμένης σε Atari ST, έχει μεγάλη δόση ειρωνίας... :D (του Ντινου πως του ξέφυγε; )
Άσε! Τώρα τελευταία τα έχω με τα Macs! :D

ChrisTOS, αν κατάλαβα, θέλεις τα αρχεία; (PI1)
 
Παιδιά πολύ καλή δουλειά!! Εγώ ούτε μια ίσια γραμμή δεν μπορούσα (μπορώ) να τραβήξω!!! :D
 
Εκπληκτικές εικόνες - Phil, Dino, τα συγχαρητήριά μου !! :thumbup:

Αρχίζω να ψήνομαι για ανασκαφές μήπως και εντοπιστεί η δισκέττα με τις δημιουργίες μου απο το Αdvanced Art Studio στον Αmstrad...

DINO είπε:
Διαφήμιση για τον Amstrad... Lord knows why...
Eγώ πάντως ξέρω γιατί:

Η γοητεία του amstrad είναι τέτοια, που κανείς δεν μπορεί να του αντισταθεί !! :award:

A, όλα κι όλα, να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολυ ωραιες και νοσταλγικες οι δημιουργιες σας!

:)
 
Πίσω
Μπλουζα