Diamond Hunt

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.974
Ένα από τα πιο αγαπημένα μου φορητά παιχνίδια που είχα μικρός, ήταν το Diamond Hunt της εταιρίας V-Tech. Το παιχνίδι έχει 3 οθόνες οι οποίες ξεδιπλώνονται από κάτω προς τα πάνω. Οι τρόποι που μπορείς να παίξεις είναι 4. Σκοπός σε κάθε παιχνίδι είναι να φτάσεις από τη μία πλευρά της οθόνης στην άλλη αποφεύγοντας τα όποια εμπόδια συναντήσεις στο δρόμο σου.

Στο 1ο παιχνίδι ο χαρακτήρας, ο οποιος είναι ένας μπάρμπας με μουστάκι και καπέλο και ψάχνει θυσαυρούς, πρέπει να αποφύγει τις κοτρώνες που τις πετάει ένας ελέφαντας από την πάνω οθόνη-παιχνίδι. Έτσι πρέπει να κρεμαστεί από το σκοινί, να περάσει το χαντάκι και να φτάσει να σκαρφαλώσει στα αριστερά της οθόνης.

Στο 2ο παιχνίδι, πρέπει να αποφύγετε τις πέτρες που πετάει ο ελέφαντας στη αριστερή πλευρά, να περάσετε αλώβητοι από τις φωτιές που πετάνε οι μάγοι και τέλος να μπείτε στη σπηλιά εφόσον το λιοντάρι έχει βέβαια γυρισμένη την πλάτη του.

Στο 3ο παιχνίδι, έχετε μόλις βγει από τη σπηλιά και προχωράτε επιτέλους προς το πολυπόθητο διαμάντι! Στην πορεία όμως θα συναντήσετε φίδια τα οποία είτε πρέπει να τα αποφύγετε είτε να αρπάξετε το τσεκούρι και να τους δώσετε να καταλάβουν. Προσοχή στο κλαδί μετά το τσεκούρι όπου εμφανίζεται φίδι και ένα άλμα μπορεί να σας αποφέρει το μοιραίο.

Το 4ο παιχνίδι είναι όλα τα παραπάνω με τελικό στόχο να φτάσετε το διαμάντι. Πρέπει να περάσετε δηλαδή από όλες τις προαναφερθέντες δοκιμασίες ώστε να το τερματίσετε.

Διασκεδαστικότατο παιχνιδάκι του 1982. Το χάρηκα ιδιαίτερα την εποχή που το είχα πολύ πριν το Game Boy αν και η 3η οθόνη μου χάλασε σχετικά νωρίς λόγω της καλωδιοταινίας και οι χαρακτήρες ίσα που φαινόντουσαν. Επιπλεόν το φορητό διέθεται ξυπνητήρι και χρονόμετρο

Προβολή συνημμένου 98117
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δαμε και αυτο,δυο οθονες ξεραμε τρεις οχι..μαλιστα.
 
Ναι, και ευτυχώς υπάρχουν και άλλα της σειράς. Ορίστε φώτο με μερικά ακόμη.

Tri-Screens_Closed.jpg

Το Diamond Hunt το θέλω ξανά...

tri screen V-tech.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα