IBM Personal System/2 Model 30 286 (Problem)

dimichalopou

RetroN00b
Joined
16 Δεκ 2009
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Παίδες καλημέρα σας,

Ως καινούριος στο retromaniax θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει και για το χρόνο που έχετε αφιερώσει!

Πάμε παρακάτω...

Ένας πολύ καλός μου φίλος έχει έναν ΙΒΜ Personal System/2 Model 30 286 στο γραφείο του κοντά στα 20 χρόνια τον οποίον χρησιμοποιούσε καθημερινά στην εργασία του λόγω ενός προγράμματος που τον εξυπηρετεί. Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι το floppy disk drive έχει σταματήσει να δουλεύει χρόνια τώρα και πλέον δεν μπορεί να πάρει τα δεδομένα της δουλειάς τόσων χρόνων.

Θα ήθελα να σας ζητήσω εάν έχει κάποιος τον ίδιο υπολογιστή, αν μπορεί να μου δανείσει το floppy disk drive γιατί είναι διαφορετικής τεχνολογίας από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά. Έψαξα στο ebay αλλά τζίφος...

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Καλή σας μέρα!!
 
Καλημέρα και καλως ήρθες.

Το πιό απλό που μπορείς να κάνεις ειναι να βαλεις τον σκληρό του σε άλλο μηχάνημα και να τραβήξεις τα αρχεία απο εκει παρα να παιδευεσαι με δισκέττες
 
Καλημέρα,

-Το μηχάνημα κάνει εκκίνηση κανονικά?

-Από που κάνει εκκίνηση, από το σκληρό δίσκο ή από δισκέτα?

-Σε ποιά περιοχή είσαι?

-Αν μπορείς να βγάλεις μια φωτό το drive.

Αν γίνεται κανονική εκκίνηση από το σκληρό και τα αρχεία που θες να σώσεις είναι στο σκληρό, μπορείς να τα μεταφέρεις καλωδιακά μέσω της σειριακής θύρας του IBM σε έναν desktop Η/Υ που τρέχει Windows XP.

Ενημέρωσε για αυτά που ρώτησα και θα σου πω πως θα γίνει.
 
Γεια σας παιδιά,

Λοιπόν, το PC κάνει κανονικά boot από το σκληρό δίσκο(20 ή 30 ΜΒ.. δε θυμάμαι).

Μου φαίνεται ότι δεν εχει σειριακή και έχει 2 παράλληλες (LPT). Δυστυχώς φωτογραφία δεν μπορώ να έχω άμεσα γιατί βρίσκεται στο γραφείο του... Βρίσκομαι στο Αιγάλεω.

Πως θα το κάνω αυτό με τη σειριακή? δε θα χρειαστεί να βάλω λογισμικό στο ΙΒΜ?

Επίσης, πως θα μπορούσα να βάλω τον σκληρό στο δικό μου PC? Έχετε καμιά ιδέα?

τελικά έχει σειριακή..!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να βαλεις τον σκληρο στο pc σου χρησημοποιείς αυτό ή αυτό
 
Να το κοιταξετε λιγο παραπανω το θεμα του σκληρου - γιατι αν δεν εχει αλλαχθει ποτε, και το μοντελο ειναι οντως το 30 τοτε το πιθανοτερο ειναι να φοραει σκληρο με ST506 controller και τοτε μπερδευονται τα πραγματα.
 
Ειναι αληθεια οτι αν μπουταρει το μηχανημα με ενα usb 2 serial και ενα norton commander κανεις δουλεια
 
Mε ενα null modem σειριακο καλωδιο και HyperTerminal πιστευω οτι θα ειναι πιο ευκολο - χωρις να χρειαζεται να ξεριζωσει δισκους
 
Συμφωνω και με τις 2 απο πανω προσεγγισεις - παιξτε με καλωδια.
 
Θα προσπαθήσω με σειριακή και με Hyper Terminal. Δεν νομιζώ να είναι συμβατός ο σκληρός με αυτά τα 2 προϊόντα που μου έστειλες Saulot, λόγω ST506 controller. Θα προσπαθήσω και θα σας πω νέα.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 
Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το site: http://redhill.net.au/d/d-a.html Αν ο υπολογιστής έχει σκληρό δίσκο αυτού του τύπου, (Εγώ είχα κάποτε τον Seagate ST251), τότε δεν βλέπω φως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου δεν θα δουλέψει με Hyperterminal. Χρειάζεσαι ένα interlink καλώδιο (δύσκολο να το βρεις-μόνο ebay) αλλά είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις. Μπορώ να σου το φτιάξω εγώ και να στο στείλω courier. Το λογισμικό επικοινωνίας (FXlink) μπορώ να στο στείλω και με mail. Είναι δοκιμασμένη λύση. Περιμένω πμ αν θες

edit:Όταν λέω σειριακή θύρα εννοώ με το συγκεκριμένω καλώδιο και όχι ενα απλό σειριακο. Εχει διαφορετική συνδεσμολογία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και πως θα βαλει το πρόγραμμα στον 286 αφου δεν παιζει το floppy?
 
Το FXlink μπορεί να κάνει remote installation στον σκληρό κατευθείαν μέσω του καλωδίου. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο
 
Παιδιά καλημέρα,

Χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του φίλου μας Cauldron εν τέλει κατάφερα και πήρα τα αρχεία από τον IBM. Το FXlink λειτούργησε υποδειγματικά σε συνεργασία με το dosbox. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
 
Θέλω να διευκρινίσω ότι το πρόγραμμα που τελικά χρησιμοποιήσαμε για να πάρουμε τα αρχεία σε περιβάλλον XP είναι το FastLynx(παρόμοιο με το fxlink) μέσα από DOSBOX. Χρειάζεται μία ειδική ρύθμιση στο config του DOSBOX για να είναι εφικτή η επικοινωνία μέσω σειριακής θύρας:

serial1=directserial comport:1 realport:com1 defaultbps:115200 parity:N bytesize:8 stopbit:1
 
Εμένα πάντως δεν θα με χάλαγε να βρώ ένα floppy γιατί ούτε το δικό μου σε ένα ίδιο μηχάνημα που έχω δουλεύει πια...

Μα καλά τι πήγε και κατασκεύασε ο μάστορας;

Υπάρχουν και σε άλλους υπολογιστές της εποχής floppy που παίρνουν ρεύμα από την καλωδιοταινία;
 
Playmolover είπε:
Υπάρχουν και σε άλλους υπολογιστές της εποχής floppy που παίρνουν ρεύμα από την καλωδιοταινία;
Σε όλα τα Apple της περιόδου 1983-1995 :p :p:p
 
και ο PS1/pro που έχω (386sx) έχει και αυτός floppy της IBM. Είναι 1.44ΜΒ , 3/4 ύψος από ένα κανονικό floppy , με ειδική απούσα πρόσοψη (αφού "ενσωαματώνεται στο πλαστικό της φάτσας) και έχει απλά μια καλοδιοταινία σαν ΚΑΝΟΝΙΚΟ floppy. Απλά δεν έχει ρεύμα. Προφανώς και το pinout θα είναι διαφορετικό...
 
Πίσω
Μπλουζα