IBM PS/2 Model 30 (1989)

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
28
Πρόσφατα απέκτησα μετά από πολύ ψάξιμο ένα IBM PS/2. Το συγκεκριμένο μέχρι πριν ένα χρόνο ήταν σ'ένα ΠΡΟΠΟτζίδικο. Θηρίο δλδ !!. Δυστυχώς όμως τον τελευταίο χρόνο βρισκόταν σ'ένα υπόγειο με υγρασία και στο κάτω μέρος του σασί είχε αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση της οξείδωσης.Ευτυχώς και όλως τυχαίος :D πέρασα από το υπόγειο αυτό και το είδα εκεί αριστερά κάτω από διάφορα....., να μου παταει πονηρές ματιές. Χωρίς να χάσω στιγμή, έπιασα τον ιδιοκτήτη του από το λαιμό και του είπα οτι διανύει τις τελευταίες στιγμές της ζωής του και οτι θα τον θάψω εδώ κάτω, ρίχνοντάς του 5 κυβ. τσιμέντο από πάνω του, αν δε μου το δώσει ευθής αμέσως.

Ετσι και έγινε !!! :diablotin:

Μπορείτε να δείτε ένα review του PS/2 εδώ!

Η συντήρηση και η ομάλή αποκατάσταση ξανά στην κοινωνία του PS/2 άρχισε αμέσως, το ίδιο απόγευμα.

Ακολουθούν σχετικές φωτό:

haliaoc6.jpg


Η κατάσταση στην οποία το βρήκα. Απίθανη βρώμα, αλλά αν σκεφτείς οτι δούλευε σχεδόν σε καθημερινή βάση για 17 χρόνια, χαλάλι του.

sasiir5.jpg


Ξεκοιλιάστικε προσεχτικά και η επιχήρηση "καθάρισμα" άρχισε.

psuex5.jpg


Τα καθαρά πλέον εξαρτήματα τοποθετούνται προσεχτικά . Στη μητρική κάρτα μπορείτε να διακρίνετε τα 4x 256kb simmακια της RAM.

coproqt2.jpg


Αποψη του extra μαθηματικού συνεπεξεργαστή (πολλά λεφτά) και του Dallas RTC chip.

cpuda5.jpg


O SIEMENS/Intel 286 επεξεργαστής χρονισμένος στα 10 Mhz με τις κορυφαίες επιδόσεις τις εποχής. (Μιλάμε πάντα για PC ! Ετσι???) ;)

vasibc8.jpg


Μπήκαν και οι βάσεις....
 
Ρε,κουκλα τον εκανες!!!
 
..... και συνεχίζουμε

hddop5.jpg


Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι υπόλοιπες εταιρίες ήταν compatible με τους IBM, όταν αυτή δεν ήταν με κανένα ? :confused: Εδώ βλέπετε τη σύνδεση του HDD (cardboard?) που τροφοδοτείται με ρεύμα από την ίδια την καλωδιοταινία.

floppyci5.jpg


....το ίδιο ισχύει και για το floppy.

othonizo4.jpg


Φυσικά δεν γλύτωσε η οθόνη. Καθαρίστικαν επιμελώς τα πλαστικά μέρη, όπως και το εσωτερικό της.

sirmaok4.jpg


Ψαρωτική η πατέντα του ON/OFF.

frontok4.jpg


Τα πλαστικά μέρη είναι πολύ καλής ποιότητας και δεν κιτρίνισαν καθόλου, παρά τα πολλά χρόνια λειτουργίας του PS/2.

allviewyx0.jpg


Ετοιμο για τη δοκιμή μας......

ms320xy9.jpg


Μα τι γράφει στην οθόνη ????? :confused: Olivetti ?? Τλς Πα !!!
 
..... και συνεχίζουμε

Ας δοκιμάσουμε κάτι εντέλως retroκαμμένο software! Το Μ$ WIN 1.01!!! :biglaugh::biglaugh:

win101hn6.jpg


.... και έτσι ο IBM PS/2 Model 30 με τη βοήθεια της αρχικής έκδοσης του M$ PAINT, στέλνει τα χαιρετίσματά του στο GRM και μας εύχεται όλους καλή retro συνέχεια. :)

helloge1.jpg


ΥΓ: Οταν σας λεώ κυκλοφορούνε κατάσκοποι στο GRM, δεν με πιστεύατε !! Ιδου η απόδειξη. Δώστε λίγη προσοχή στις 2 τελευταίες φωτο και θα καταλάβετε.

Νομιζες φίλε μου akmaka δεν θα σε βρίσκαμε ποτέ??? :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
aaaaaaaaaAAAAAAAAAaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAA! auto miazei me to PS1/pro mou, pou einai 386sx/20!

apla ATHANATA mhxanhmata, o epimenon IBM :D ego to exo apo to '91 IIRC!

tou exo parei cpu-upgrade clip-on 486slc/50 ths cyrix , tha to balo kapoia stigmh, LOL



image3118zq.jpg


image3106bz.jpg
 
Παρακαλώ μια κρέπα μπανάνες/πραλίνα στον κύριο :thumbup:

Εχω περιέργεια, το Dallas δουλεύει; Πληκτρολόγησες ένα date να δεις; Αυτά θυμάμαι είχαν 10 χρόνια λειτουργίας. Δε θα μείνω έκπληκτος εάν δουλεύει. Είναι και αφαιρούμενο, σε άλλες μητρικές ήταν κολλημένο. Ηταν τόσο σίγουροι ότι τις μητρικές τους δε θα τις λειτουργούσε κανένας μετά από 10 χρόνια, σου λέει ποιός θα κάτσει να βγάλει τη μπαταρία. Αμ δε!

Δε μου λες κανά δεινόσαυρο βρήκες εκεί μέσα; :biglaugh:

* To μηχανάκι αυτό κόστιζε κοντά στο 1 εκατομμύριο τότε.
 
teflon,τα θερμα μου συγχαρητηρια για την τρομερη δουλεια σου,πραγματικα το ανεστησες το μηχανημα...!!
 
Rygar είπε:
Παρακαλώ μια κρέπα μπανάνες/πραλίνα στον κύριο :thumbup:
Εχω περιέργεια, το Dallas δουλεύει; Πληκτρολόγησες ένα date να δεις; Αυτά θυμάμαι είχαν 10 χρόνια λειτουργίας. Δε θα μείνω έκπληκτος εάν δουλεύει. Είναι και αφαιρούμενο, σε άλλες μητρικές ήταν κολλημένο. Ηταν τόσο σίγουροι ότι τις μητρικές τους δε θα τις λειτουργούσε κανένας μετά από 10 χρόνια, σου λέει ποιός θα κάτσει να βγάλει τη μπαταρία. Αμ δε!

Δε μου λες κανά δεινόσαυρο βρήκες εκεί μέσα; :biglaugh:

* To μηχανάκι αυτό κόστιζε κοντά στο 1 εκατομμύριο τότε.
Thanks, για το κέρασμα φίλε Rygar!

Δυστυχώς, όταν μπουτάρει ο PS/2, εμφανίζει τον κωδικό σφάλματος 161 (ή 163, δεν θυμάμαι και καλά) το οποίο αντιστοιχεί στο DALLAS, οπότε μάλλον έκλ@σε πατάτες... :biglaugh::biglaugh:

Δεινόσαυρο δε βρήκα, αλλά όταν άνοιξα το καπάκι του, πετάχτηκε μια γάτα από μέσα. :animeek: Lέστηκα πάνω μου, σου λέω !!

telamonas.stokos είπε:

manos426f είπε:
teflon,τα θερμα μου συγχαρητηρια για την τρομερη δουλεια σου,πραγματικα το ανεστησες το μηχανημα...!!
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια !!! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλα μεγαθήρια ή και "κουλλά" PC του '80, που έπεσαν στα χέρια μου και γλίτωσαν τον αφανισμό. Οπως "CORONA " "Sinclair " "Kaypro " "Olivetti" "Schneider" "AMSTRAD" κ.α..
 
μπραβο ρε teflon. οσο σκεφτομαι οτι πριν απο 2-3 χρόνια μου έδινα 3 τέτοιους τσάμπα και δεν τους πήρα μου έρχεται να βάλω τα δάκτυλά μου στη πρίζα...
 
Μπράβο ρε teflon το έσωσες το μηχάνημα!!!βλέπω πως είναι και σε πολύ καλή κατάσταση!!Να πω την αμαρτία μου πως πριν χρόνια έπεισα τον ξέδερφό μου να πετάξει ένα ίδιο μοντέλο επιδή του έπιανε χώρο στο σπίτι...μην βαράτε ρε παιδιά.....ωχ πάω να κρυφτώ στο αγαπημένο μου disk drive των 5,1/4~~~~*ο akmakas έγινε καπνός*
 
miko63 είπε:
μπραβο ρε teflon. οσο σκεφτομαι οτι πριν απο 2-3 χρόνια μου έδινα 3 τέτοιους τσάμπα και δεν τους πήρα μου έρχεται να βάλω τα δάκτυλά μου στη πρίζα...
:banghead: :banghead:

akmakas είπε:
Μπράβο ρε teflon το έσωσες το μηχάνημα!!!βλέπω πως είναι και σε πολύ καλή κατάσταση!!Να πω την αμαρτία μου πως πριν χρόνια έπεισα τον ξέδερφό μου να πετάξει ένα ίδιο μοντέλο επιδή του έπιανε χώρο στο σπίτι...μην βαράτε ρε παιδιά.....ωχ πάω να κρυφτώ στο αγαπημένο μου disk drive των 5,1/4~~~~*ο akmakas έγινε καπνός*
Αυτό δεν ήταν αμαρτία, φιλέ μου akmaka, αλλά Π Ρ Ο Δ Ο Σ Ι Α ! Προτείνω να περάσει από πειθαρχικό ....αντε μη πάρω το νόμο σταχέρια μου :behead:
 
Το PC του κολλητού μου εκείνο τον καιρό. Να ʼσαι καλά όπου και αν είσαι τώρα φίλε, μπορεί να τα ξαναπούμε μια μέρα…

Teflon: Σεβασμός…
 
Εχεις δίκιο Omenforever. Παραφέρθηκα........:animrolleyes:
 
Όχι αδερφέ μου, ο Σεβασμός(aka Respect) πήγαινε για ʼσένα και την προσπάθειά σου. :thumbup:
 
Omenforever είπε:
Όχι αδερφέ μου, ο Σεβασμός(aka Respect) πήγαινε για ʼσένα και την προσπάθειά σου. :thumbup:
ΑΑΑΑ........οπότε να συνεχίσω το κυνηγητό !!!! :biglaugh::biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα