Ένας γιατρός μεταξύ μας

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Ένας γιατρός μεταξύ μας


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%88%CE%BD%CE%B1%CF%82_%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%82_%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BE%CF%8D_%CE%BC%CE%B1%CF%82




Μια σειρά εκπομπών με ιατρικό περιέχομενο και συμβουλές για την πρόληψη και αντιμετώπιση διαφόρων παθήσεων. Η εκπομπή προβαλόταν κάθε Σάββατο από την ΕΡΤ από το 1976 ως το 1981, και συγκεκριμένα ξεκίνησε να προβάλεται από τις 28 Αυγούστου του 1976 και τελείωσε στις 31 Οκτωβρίου 1981.

Συνολικά προβλήθηκαν 250 κινηματογραφημένες εκπομπές και κόπηκε με την αλλαγή της διοίκησης της ΕΡΤ το 1981.

Στο ρόλο του παρουσιαστή - γιατρού ο ηθοποιός Μηνάς Χρηστίδης ο οποίος αντικατατάθηκε μετά από τις πρώτες 3-4 εκπομπές από τον επίσης ηθοποιό Ηλία Σταματίου.

Η σκηνοθεσία ήταν του Αντώνη Τέμπου και η παραγωγή της εταιρίας TELERAMA ΕΠΕ.

Κάποιες από τις εκπομπές σώζωνται ακόμα επειδή όπως ανέφερα γυριζόταν αποκλειστικά σε φίλμ 16 χιλιοστών.

Μεταξύ των εκπομπών που σώζεται είναι το πρώτο μέρος της εκπομπής που ήταν αφιερωμένη στην υπέρταση και προβλήθηκε στις 29 Ιανουρίου 1977.

attachment.php


Το φιλμ των 16 χιλιοστών (μπομπίνα) με την εκπομπή για την υπέρταση

Επειδή πρόκειται για φίλμ θα πρέπει να περάσει πρώτα από την διαδικασία του telecine και εν συνεχεία θα ανεβεί κάποιο απόσπασμα από την εκπομπή.

attachment.php


Το αρνητικό του φίλμ της συγκεκριμένης εκπομπής καθώς και η εγγραφή του ήχου ξεχωριστά




Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Αντώνη Τέμπο για την παραχώρηση του πρωτότυπου υλικού της εκπομπής
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλκη, τα λόγια είναι περιττά. Οι εικόνες νομίζω τα λένε όλα. Είναι πραγματικά συγκινητικό, να βλέπεις υλικό απο μια πιστεύω σημαντική εκπομπή του περασμένου αιώνα. Θα περιμένουμε με ανυπομονησία τις σκηνές. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε εσένα για τις συνεχόμενες εκπλήξεις που μας προσφέρεις, αλλά και στον σκηνοθέτη, τον Αντώνη Τέμπο, για την παραχώρηση του υλικού, και την εμπιστοσύνη που μας έδειξε.
 
Οντως θα πρεπει να ευχαριστησουμε πολυ τον κυριο Τεμπο για την εμπιστοσυνη που μας εδειξε να παραχωρησει το υλικο αυτο. Οπως μου ειπε χθες ο ανθρωπος που του πηγα το φιλμ για την μετατροπη, καλως εχοντων των πραγματων, θα ειναι ετοιμο σε δεκα περιπου ημερες οποτε και θα το στειλω στον φιλο μας τον Αλκη για να ανεβασει το αποσπασμα και να το χαρουμε ολοι.
 
31 Οκτωβρίου 1981 το τελευταίο?? Την έφαγε φαίνεται και αυτή την εκπομπή η...αλλαγή!!!

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις προσπάθειες σας παιδια μου!
 
Μετά από αρκετό καιρό (καθυστερήσεις και λόγω καλοκαιριού) το απόσπασμα το οποίο σας είχα υποσχεθεί είναι έτοιμο


Ευχαριστώ τον σκηνοθέτη και παραγωγό της εκπομπής κ.Αντώνη Τέμπο για το απόσπασμα
 
ευχαριστουμε πολυ για το αποσπασμα!αλλη μια εκπομπη που δεν προλαβα λογω ηλικιας να δω..
 
tsalk είπε:
Μετά από αρκετό καιρό (καθυστερήσεις και λόγω καλοκαιριού) το απόσπασμα το οποίο σας είχα υποσχεθεί είναι έτοιμο
Ευχαριστώ τον σκηνοθέτη και παραγωγό της εκπομπής κ.Αντώνη Τέμπο για το απόσπασμα
Πραγματικά ωραίο απόσπασμα με τον Ηλία Σταματίου να παρουσιάζει την εκπομπή!

Ευχαριστούμε τον κ. Α. Τέμπο που παραχώρησε το σπάνιο αυτό υλικό, τον ChristosM που μερίμνησε για την μετατροπή / ψηφιοποίηση του φιλμ και τον tsalk που το ανέβασε!

Να προσθέσω (όπως γράφει και ο tsalk παραπάνω) ότι η συγκεκριμένη εκπομπή αναφέρεται στην "Υπέρταση" (το 1ο μέρος από 2 εκπομπές) και προβληθηκε το Σάββατο 29 Ιανουαρίου 1977.

Και κάτι προσωπικό: Ομολογώ ότι τη συγκεκριμένη εκπομπή δεν τη θυμάμαι (αν και προβαλλόταν μέχρι και το 1981).

Όμως, τη μουσική των τίτλων τη θυμάμαι πάρα πολύ καλά!! Και όταν την ξαναάκουσα, ύστερα από τόσα χρόνια, ανατρίχιασα από τις μνήμες που μου γέννησε...!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Πραγματικά ωραίο απόσπασμα!
Ευχαριστούμε τον κ. Α. Τέμπο που παραχώρησε το σπάνιο αυτό υλικό, τον ChristosM που μερίμνησε για την μετατροπή / ψηφιοποίηση του φιλμ και τον tsalk που το ανέβασε!

Να προσθέσω (όπως γράφει και ο tsalk παραπάνω) ότι η συγκεκριμένη εκπομπή αναφέρεται στην "Υπέρταση" (το 1ο μέρος από 2 εκπομπές) και προβληθηκε το Σάββατο 29 Ιανουαρίου 1977.

Και κάτι προσωπικό: Ομολογώ ότι τη συγκεκριμένη εκπομπή δεν τη θυμάμαι (αν και προβαλλόταν μέχρι και το 1981).

Όμως, τη μουσική των τίτλων τη θυμάμαι πάρα πολύ καλά!! Και όταν την ξαναάκουσα, ύστερα από τόσα χρόνια, ανατρίχιασα από τις μνήμες που μου γέννησε...!!
Βravo παιδιά πραγματικά καραρετρό! :D Και εγώ bernard μου δεν τη θυμάμαι την εκπομπή. Θυμάμαι όμως πως η συγκεκριμένη μουσική των τίτλων ακουγόταν επίσης και ως εναρκτήρια μουσική σε μάθημα Ιταλικών της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 80 (κάπου στο 85 με 86). Ίσως από εκεί να μας έχει μείνει έντονα και μας είναι τόσο οικείά. ;) Επιπλέον νομίζω πως προέρχεται από κοντσέρτο Ιταλού κλασικού συνθέτη, μόνο που δεν είμαι σίγουρος ποιού :xm:
 
thanos75 είπε:
Και εγώ bernard μου δεν τη θυμάμαι την εκπομπή. Θυμάμαι όμως πως η συγκεκριμένη μουσική των τίτλων ακουγόταν επίσης και ως εναρκτήρια μουσική σε μάθημα Ιταλικών της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 80 (κάπου στο 85 με 86). Ίσως από εκεί να μας έχει μείνει έντονα και μας είναι τόσο οικείά. ;)
Χαχα, λες να το θυμάμαι από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση; #) Πολύ πιθανόν! (όχι ότι την έβλεπα, άλλαζα αμέσως κανάλι, αλλά λέμε τώρα!) :)

Απλά έχω συνδέσει στο μυαλό μου το μουσικό αυτό θέμα με σαββατοκύριακα! Πιθανόν, βεβαίως, να μου παίζει το μυαλό μου παιχνίδια (επειδή πλέον ξέρω ότι είναι η μουσική από αυτή την εκπομπή!) :)

Τα "ανεξήγητα παιχνίδια" της μνήμης μας.... :)
 
Πραγματικά ρετρό το παραπάνω απόσπασμα. Είναι πράγματι σπάνιο! Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον σκηνοθέτη τον κ. Τέμπο και στον Άλκη που το μοιράστηκε με εμάς!
 
"Ένας Γιατρός μεταξύ μας" - μια ιατρική ενημερωτική εκπομπή που προβλήθηκε από την ΕΡΤ την περίοδο του 1976-1981. Την εκπομπή παρουσιαζει ο Ηλίας Σταματίου Το θέμα της συγκεκριμένης εκπομπής ήταν η "Διαταραχες του Λογου"
Μεταδόθηκε 04 Απριλιου 1980 στην ΕΡΤ


https://youtu.be/6xCSOZAW73A
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βravo παιδιά πραγματικά καραρετρό! :D Και εγώ bernard μου δεν τη θυμάμαι την εκπομπή. Θυμάμαι όμως πως η συγκεκριμένη μουσική των τίτλων ακουγόταν επίσης και ως εναρκτήρια μουσική σε μάθημα Ιταλικών της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 80 (κάπου στο 85 με 86). Ίσως από εκεί να μας έχει μείνει έντονα και μας είναι τόσο οικείά. ;) Επιπλέον νομίζω πως προέρχεται από κοντσέρτο Ιταλού κλασικού συνθέτη, μόνο που δεν είμαι σίγουρος ποιού :xm:
Αntonio Vivaldi - Concerto for Lute in D major (RV 93)
 
Θυμάμαι που ήμουν 3-4 ετών και είχα δει το επεισόδιο που περιέγραφε με ανάγλυφες λεπτομέρειες την καρδιακή ανακοπή. Μου είχε πάει "να" από τον φόβο από τα λίγα τουλάχιστον που κατάλαβα. Δεν ήξερα ότι μπορούσε άνθρωπος να πάθει τέτοιο πράγμα και ομολογώ είχα τρομάξει πάρα πολύ.

Επειδή ήμουν πολύ μικρός τα περισσότερα επεισόδια μου φαίνονταν δυσνόητα, τρομακτικά και αλλόκοτα, ειδικά με τον πολύ σοβαρό ως βλοσυρό τρόπο αφήγησης. Αλλά περιείχαν τόσες άγνωστες έννοιες που προκαλούσαν την περιέργεια και δεν έχανα ούτε ένα.

Πολύ χαρακτηριστικό το εισαγωγικό κομμάτι του Vivaldi (μάλλον υπερβολικό κι αταίριαστο με το πνεύμα της εκπομπής).

Πιο απίστευτο από όλα ίσως το γεγονός ότι έχουν περάσει 40+ χρόνια από τότε...
 
Θα πρέπει να κάνω μεγάλη "ψακτική" σε γνωστό υπόγειο-αποθήκη των βορείων προαστίων μπας και ανακαλύψω καμιά εκπομπή ακόμα!

(Στην μετά covid εποχή όμως)
 
Πίσω
Μπλουζα