Έπαρση και υποστολή σημαίας

patousaki

Retro Member
Joined
10 Αύγ 2010
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
24
Θυμάστε την έπαρση και υποστολή της σημαίας στα σχολεία μας?

Δευτέρα πρωί έπαρση και Παρασκευή απόγευμα υποστολή.

Τραγουδούσαμε τον Εθνικό Ύμνο όλοι και η σημαία μας κυμάτιζε περήφανη.

Μου έχει μείνει μια πολύ μελαγχολική ανάμνηση, χωρίς να ξέρω γιατί, από φθινοπωρινό απόγευμα Παρασκευής...(τότε που ήταν πραγματικά φθινόπωρο και που υπήρχε μια εξίσου πραγματική μελαγχολία)

Είχε αρχίσει να σουρουπώνει, το πήγαινε για βροχή, και μας θυμάμαι πιτσιρίκια, στο Δημοτικό σχολείο Χολαργού, στο τέρμα των λεωφορείων, σε ένα σχετικό ύψωμα κολλητά στο βουνό.

Φυσούσε, και εμείς εκεί «Σε γνωρίζω από την κόψη...».

Δε θα σχολιάσω αν έπρεπε ή όχι, δε θα μπω σε συζητήσεις για υπέρμετρο πατριωτισμό ή εθνικισμό, δε θα πω τίποτε άλλο εκτός από το ότι πάντα, ο ήχος αυτός με έκανε να ανατριχιάζω και μου έφερνε δάκρυα στα μάτια. Αυτή η θυσία στην ελευθερία, ήταν το απόλυτο ιδανικό.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά δε ξέρω πώς θα ένιωθαν τα παιδιά σήμερα.

Υ.Γ.: η "παιδική" γραμματοσειρά μου φάνηκε ταιριαστή... Για να μας γυρίσει λίγο πίσω...
 
"ο ήχος αυτός με έκανε να ανατριχιάζω και μου έφερνε δάκρυα στα μάτια. Αυτή η θυσία στην ελευθερία, ήταν το απόλυτο ιδανικό."

Τα λογια ειναι περιττα...

και τα δακρυα πολλα!

Ευχαριστουμε Patousaki!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...Τωρα να γραψω ενα σεντονι;κι ας φαω 782 εντιτ;
 
Respect Patousaki!!!!!!!!!!!!
 
Είναι γεγονός πως όταν ήμασταν παιδιά, οι μύθοι είχαν περισσότερη σημασία από την πραγματικότητα, και η φαντασία περισσότερη αξία από την αλήθεια!

 

 


Δεν ειρωνεύομαι, απλώς σχολιάζω την αντίθεση της ανέμελης παιδικότητας με την επώδυνη ενηλικίωση!
 
Η έπαρση της σημαιας το πρωί

και η υποστολή κατά τη δύση,

είναι κανόνες απαράβατοι.

[edit] Εκτός θέματος [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Karnov είπε:
[Edit]εκτός θέματος [edit]
Ok ολα αυτά που λες. Αλλά δεν έχουν σχέση με το θέμα του θρεντ! Σας παρακαλώ μην ξεφύγουμε....Για το σχολείο μιλάμε.
 
Amstrad1981 είπε:
Είναι γεγονός πως όταν ήμασταν παιδιά, οι μύθοι είχαν περισσότερη σημασία από την πραγματικότητα, και η φαντασία περισσότερη αξία από την αλήθεια!

Δεν ειρωνεύομαι, απλώς σχολιάζω την αντίθεση της ανέμελης παιδικότητας με την επώδυνη ενηλικίωση!

Σύμφωνοι, αλλά η θυσία ούτε μύθος είναι ούτε φαντασία...
 
Πατουσάκι, με κάλυψες πλήρως με τα λεγόμενά σου! Πολύ ωραίο θέμα.
 
Μαράσλειο (1972-1977)...η Ελληνική σημαία και ο Εθνικός Υμνος μας είχαν ταυτιστεί με τα μαθητικά μας χρόνια... Μετά γυμνάσιο.. "Απ' τα κόκκαλα βγαλμένη, των Ελληνων τα ιερά...", φουσκώναμε από εθνική υπερηφάνεια, παιδιά με το βαρύ φορτίο της Ιστορίας μας στους ώμους... Ακίνητοι και σε στάση προσοχής και αν δεν καθόμαστε έτσι, η γυμνάστρια μας έδινε και καμμία "στα μουλωχτά"...
 
Δεν θυμάμαι να κάνουμε τέτοιο τελετουργικό στο σχολείο. Ήταν πάντα σε έπαρση εκτός αν για κάποιο λόγο κυμάτιζε μεσίστια. Αυτό το κάναμε στο Ναυτικό.
 
Δεν το προλαβα αυτο με την σημαια η δικεια μας ηταν παντα ψηλα και κυματιζε.Στο στρατο μπουχτησα απο κατι τετοια.
 
Τελικα ποιος ειναι ο λογος που γινεται επαρση και υποστολη της σημαιας?
 
κι εγώ θυμάμαι την ιερή στιγμή της έπαρσης και υποστολής του εθνικού μας συμβόλου στο σχολείο μας, μάλιστα στο Δημοτικό τραγουδούσαμε τον Εθνικό μας Υμνο...στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο απλά υψώναμε και κατεβάζαμε τη σημαία. Αν θυμάμαι καλά, έπαρση σημαίας γινόταν κάθε Δευτέρα πρωί, στην προσευχή, και Παρασκευή ήταν η υποστολή (την ημέρα εκείνη δεν θυμάμαι πότε ακριβώς, ίσως στο τέλος των μαθημάτων...)
 
Karnov είπε:
Η έπαρση της σημαιας το πρωί και η υποστολή κατά τη δύση,

είναι κανόνες απαράβατοι.

Αυτός είναι ένας κανόνας που πρέπει να τον έχει κάποιος υπ'όψιν του

αν θελει να πουλήσει φούμαρα , ότι κατέβασε π.χ. εχθρικές σημαίες ....

Έτσι ώστε να μην κάνει καμιά πατάτα να πει παραμύθια ότι ... κατέβασε την εχθρική σημαία μεταμεσονύχτιες ώρες , γιατί κινδυνεύει να γίνει ρεζίλι των σκυλιών !!!!!
Eίναι πολύ ευθύς ο τρόπος που αμφισβητείς και φωτογραφίζεις συγκεκριμένο άνθρωπο. Δεν έχω κάτι με αυτό, ο καθένας πιστεύει την αλήθεια του, αλλά δεν είναι εδώ ο χώρος να παρουσιάζουμε τέτοιου είδους απόψεις...

P.S. : A, ευτυχώς βλέπω ότι έγινε αυτό που έπρεπε να γίνει...
 
ΦΖΠ1 είπε:
P.S. : A, ευτυχώς βλέπω ότι έγινε αυτό που έπρεπε να γίνει...
Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις όμως, αν θυμάμαι καλά το μέλος Karnov αποχώρησε οικειοθελώς.
 
Σορρυ ρε ΦΠΖ αλλά δώσε μου σε παρακαλώ να καταλάβω τη λογική του να απαντάς σε κάποιον που έχει ποστάρει το 2010 (μιλάμε για 5 χρόνια πριν!) και ακόμα περισσότερο που έχει γίνει Banned!

Και να πω πως δεν έχουμε επέμβει? Από κάτω ακριβώς του απαντάω!

Ας ρίχνουμε λίγο μια ματιά πριν ποστάρουμε.

Τα off topic θα διαγραφούν.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Eίναι πολύ ευθύς ο τρόπος που αμφισβητείς και φωτογραφίζεις συγκεκριμένο άνθρωπο. Δεν έχω κάτι με αυτό, ο καθένας πιστεύει την αλήθεια του, αλλά δεν είναι εδώ ο χώρος να παρουσιάζουμε τέτοιου είδους απόψεις...
P.S. : A, ευτυχώς βλέπω ότι έγινε αυτό που έπρεπε να γίνει...
Περσινά ξινά σταφύλια...Ποιό το νόημα να απαντάνε στο φόρουμ σε άτομα που είπαν κάτι πριν χρόνια, ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Παρακαλώ να διατηρηθεί το θέμα σε νορμάλ επίπεδα, γιατί είναι από αυτά που είναι πολύ εύκολο να αρχίσει να μυρίζει μπαρούτι, κρίμα είναι.

Κοίτα να δεις, ταυτόχρονα με την Kambia γράφαμε... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με συγχωρείτε, τα είδα μετά όλα αυτά. Δεν παύει, πάντως, να μου έκανε τρομερή εντύπωση...
 
Θυμάστε την έπαρση και υποστολή της σημαίας στα σχολεία μας?

Δευτέρα πρωί έπαρση και Παρασκευή απόγευμα υποστολή.

Τραγουδούσαμε τον Εθνικό Ύμνο όλοι και η σημαία μας κυμάτιζε περήφανη

Εμεις την κατεβαζαμε σαββατο,ειχαμε αναφορα,παραγγελματα: στοιχιση προσοχη (το χερι στο πλαι με την παλαμη στον μηρο οπως τον Α' παγκ να ακουγεται) αναπαυση και διαλεγε ο δασκαλος ενα ατομο για επαρση ή υποστολη αναλογα. Τραγουδουσαμε ολοι δυνατα τον εθνικο μας υμνο και επρεπε αυτος με τα σχοινια να προσεχει να το παει σιγα-σιγα για να κανει το δεσιμο οταν τελειωνε ο υμνος.
 
Πίσω
Μπλουζα