"Έφυγε" ο ηθοποιός Αλέκος Γιαννάκης

Tassoulis

Retro Member
Joined
23 Νοέ 2011
Μηνύματα
232
Αντιδράσεις
127
Εκτός λοιπόν από τη Λίντα Γίγα, έφυγε και ο ηθοποιός Αλέκος Γιαννάκης στα 58 του χρόνια από εγκεφαλικό εξ αιτίας ανευρίσματος, όπως μας αναφέρει ο φίλος του ο fatboyaudio, που έκανε μαζί του ραδιόφωνο. Ένας εξαιρετικός ηθοποιός της δεκαετίας του '80 που αν κι έπαιζε μικρούς ρόλους, ήταν πολύ χαρακτηριστική φυσιογνωμία. Στην ταινία "Ρόδα τσάντα και κοπάνα 3" η ερμηνεία του είναι καταπληκτική. Ενδεικτικά αναφέρω τη σκηνή με το σχολικό λεωφορείο, που ο Αλέκος πάει για κατούρημα δίπλα στην εξάτμιση και γίνεται κατάμαυρος όταν ο οδηγός βάζει μπροστά και πατάει το γκάζι και ο Γιώργος Ρήγας (Χάλιας) τρομάζει να τον γνωρίσει λέγοντάς του "Συγγνώμη κύριε μαύρε μήπως είδατε έναν άσπρο;;;" για να πάρει την απάντηση του Αλέκου "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ!!!". Στη συνέχεια του διαλόγου, ο Χάλιας του λέει "πώς έγινες έτσι ρε;;;" και του απαντάει μισοθλιμμένα "θύμα εξάτμισης". http://www.protothema.gr/culture/cinema/article/595034/poios-itan-o-ithopoios-alekos-giannakis-pou-efuge-se-ilikia-58-eton/ Αυτά τα ολίγα για τον Αλέκο Γιαννάκη. Ας είναι αναπαυμένος...
 
πολυ κριμα,εφυγε νεος και αυτος

και συμφωνω οτι ηταν καλος ηθοποιος και δεν εκανε την καριερα που του αξιζε,γεννηθηκε στην ελλαδα και αυτος

καλο παραδεισσο,μου ηταν πολυ συμπαθης
 
Πίσω
Μπλουζα