Αγαπημένη περίοδος του Pixel

Σε συνεχεια του θρεντ ,εγω προλαβα 3 περιοδους του PiXel και στο μυαλο μου τις κατατασω οπως κατω με βαση τα εξωφυλλα.

H πρωτη δευτερη και τριτη κατα σειρα.

Η κλασσικη ,νο κομεντς

Pixel_issue_43_cover.jpg


Και η καλυτερη κατεμε ,με αυτου του τυπου τα εξωφυλλα,συναρπαστικη.

Pixel_issue_72_cover.jpg


Αυτη με το μεγαλο εξωφυλλο,ψιλοανιαρη σε συγκριση με τις αλλες.

Pixel_issue_84_cover.jpg
 
Aardvark είπε:
οπως κατω με βαση τα εξωφυλλα.
Ωραια... ιδεα Aardvark για μελλοντικο poll/δημοψηφισμα -το pixel με το καλυτεροτερο -εντυπωσιακοτερο εξωφυλλο .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark ομολογω οτι δεν αντιλαμβανομαι τη διαφορα μεταξυ πρωτης και δευτερης περιοδου, εκτος απο τη διαβαθμιση του κοκκινου :Ρ Σε ποιο τευχος ακριβως ξεκινησε η δευτερη περιοδος;

Επισης υπαρχει και ακομα αλλη μια (τεταρτη; ) εξωφυλλικη περιοδος, οταν το Πιξελ αφησε το μεγαλο εξωφυλλο και επεστρεψε στο παλιο φορματ (το 1993 νομιζω) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν την εχω και τοσο προσφατη για να θυμαμαι καθε διαφορα ,αλλα στο μυαλο μου απο την πρωτη στην 2η δικια μου περιοδο το περιοδικο ειχε διαφορά στην εμφανιση περα απο το εξωφυλλο,εκσυχρονιστηκε στις στηλες του ,εγινε πιο μοντερνο κ.τ.λ

Μπορει να ηταν και η ηλικια τοτε που τα εβλεπα ετσι,anyway την περιοδο μετα το 93 το ειχα αφησει το Pixel.

Υπαρχει θρεντ για τα εξωφυλλα.

Το Καλύτερο εξώφυλλο του Pixel
 
Aardvark είπε:
Εκανα κι εγω αναζητηση (καλου -κακου )πριν κανω το reply και το ειχα δει.

Μιλαμε για ενα thread του 2006 -2007 οταν το φορουμ ηταν στα γεννοφασκια του ,

δεν ειχε ακομα αυτην την δυναμικη ....

Οπως αναφερεις εσυ χαρακτητριστικα στο παλιο thread ...

Aardvark είπε:
Eυτυχως που μπαινει κανεις νεος και ξεθαβει κανενα θεμα . :thumbup: (welcome imichal)

Tι εγινε με 500 ατομα δυναμη 5 μονο (myself included) διαβαζαν PIXEL.:D
Αυτο βεβαια δεν αποκλειει το συγκεκριμμενο thread να αποτελεσει την βαση για την δημιουργια για ενα νεο poll ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν καταλαβα οτι εννοουσες νεο poll παροτι το εγραψες ,νομιζα για θρεντ.

Καλη ιδεα οντως ενα poll με βαση αυτο το θρεντ.
 
Tο έριξα στο "29-39" όπου το Pixel είχε "ωριμάσει", είχαμε πολύ καλή ποιότητα άρθρων και μάλλον είχε φτάσει το απόγειο του σε θέμα δημοτικότητας (κρίνοντας από το Grand Prix-δε νομίζω να έχει ξαναγίνει από τότε τόσο επιτυχημένο event από περιοδικό πληροφορικής). Συν το γεγονός ότι βοηθάει και η συγκυρία, τα οκτάμπιτα home είναι στο απόγειό τους και τα 16μπιτα δείχνουν τα δόντια τους. Το μόνο "μείον" της περιόδου σε σχέση με τις επόμενες ήταν η έλλειψη του μεγάλου Τσουρινάκη, του οποίου η ποιότητα γραφής ήταν σε "άλλο επίπεδο" όχι μόνο για τον εγχώριο αλλά και για τον διεθνή τύπο (μόνο με τη Scorpia του CGW τον συγκρίνω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το 1988 ως το 1992 (..άντε ως το 1993) μετά (ή κάπου εκεί..) γύρισα σε PC και C&S / PCM.
 
Συμφωνω 100% με τον xdir!!! ακομα έχω μερικα τεύχη του pixel!! πωπω λεμε τα βλεπω τωρα σαν να ειναι η 1η φορα! αλλες εποχές τότε!
 
1989-1990 (τεύχη 51-72)

Τέλος της "χρυσής" περιόδου - αρχή της "αργυρής".

H ροή των listings μειώνεται σε μεγάλο βαθμό. Περιοδικά spin-off όπως το Pixel junior δεν έχουν πλέον λόγο ύπαρξης, και σταματάνε.

Οι σελίδες του περίφημου "Pixelware" μειώνονται. H εποχή που άνοιγες τον υπολογιστή και σε "προκαλούσε" να γράψεις πρόγραμμα, έχει αρχίσει να περνάει - για κάποιο κόσμο. Τα παιχνίδια έχουν γίνει πλέον μία πολύ σοβαρή υπόθεση, και έχουν φτάσει σε υψηλά επίπεδα ποιότητας - ειδικά στους 16μπιτους υπολογιστές με τις μεγάλες δυνατότητες στα γραφικά και τον ήχο. Kαθιερώνεται στήλη scores & scorers, και η Amiga μπαίνει και αυτή στο top 10 των games, παρέα με τον ST.

Το Pixel αρχίζει να πουλάει παιχνίδια μέσω "Software Boutique", ενώ για να δοθεί επιπλέον κίνητρο για την αγορά αυθεντικού software, χρησιμοποιούνται τα "πιξελόσημα".

Στον "χορό" των games έρχονται να μπούν και οι νέες κονσόλες που φτάνουν επίσημα και στη χώρα μας.

Ορισμένοι συντάκτες (ανάμεσα στους οποίους και ο Τσιριμώκος), σιγά-σιγά αποχωρούν.

1991-1992 (τεύχη 73-94)

Αργυρή περίοδος - part 2.

Recruitment του Theo Develegas. Παιχνίδια όπως το Wing Commander δείχνουν πόσο έχουν προχωρήσει τα pc στον τομέα των games. Kάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις κονσόλες, οι οποίες επιπλέον προσφέρουν την "αμεσότητα" στο παίξιμο - πράγμα που τραβάει όσους θέλουν να ασχοληθούν αποκλειστικά με παιχνίδια.

To Pixel πέρα απο μία κάποια αλλαγή προσανατολισμού στην ύλη, επιχειρεί και αλλαγή μεγέθους σε κάτι μεγαλύτερο και

εντυπωσιακότερο, ενώ γίνεται και το πρώτο console game review.

Εχουμε μία (σύντομη) επιστροφή του Δ.Γαζήλα στα ευθυμογραφήματα και την εμφάνιση νέων ικανών συντακτών όπως ο Μανεσιώτης και ο Κακαλέτρης, όμως ο Χρήστος Kυριακός αποχωρεί λόγω υποχρεώσεων στρατιωτικής θητείας.

Ο ακούραστος Λεκό αναλαμβάνει καθήκοντα αρχισυντάκτη, αλλά σύντομα αποχωρεί και αυτός για τον ίδιο λόγο. Τελικά αναλαμβάνει την αρχισυνταξία ο Kυπαρίσσης - όχι όμως για πολύ - ενώ σταματά και το περίφημο "Εδώ Λονδίνο".

Με ορισμένα απο τα πλέον δυνατά στελέχη του "εκτός μάχης", το Pixel γυρίζει σελίδα, αφήνοντας πίσω του μία ολόκληρη εποχή.

1993-1996 (τεύχη 95-133)

Η "χάλκινη" περίοδος.

Οι νέοι συντάκτες που έχουν ήδη κάνει την εμφάνισή τους συνεχίζουν να συμβάλλουν όσο μπορούν στην ύλη του περιοδικού.

Στην αρχισυνταξία περνάει πλέον ο Grelloni, ενώ στο roster μπαίνει και ο Ραφτόπουλος.


retro comp mags 1.jpgretro comp mags 2.jpg

Και  παρόλο  που  το Pixel έχει διανύσει -και μόλις ολοκληρώσει- τη "Αργυρή περίοδο"(@Wally)  του περιοδικού

 και τα  Home Computers  υποχωρούν όλο και περισσότερο εις βάρος των IBM Compatibles  

 από έρευνα που διεξήχθη σε πέντε πόλεις  από την ICAP και δημοσιέυτηκε 25 Δεκ. 1992 στο ΒΗΜΑ 

>>> Προέλευση(micropolis.gr) 

retro comp mags 3.jpg

(τεύχος 95 - Ιανουάριος 1993)

κι ύστερα ήρθε η "Χάλκινη περίοδος"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μένα η χρυσή περίοδος ήταν από τέλη του 1988 μέχρι τέλος του 1991/92. Αρχικά ήταν φοβερό με απίστευτες περιγραφές και review, ακόμα και κάτι παιχνίδια της πλάκας τα παρουσίαζαν έτσι ώστε να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον να παίξεις. Special Review όλα τα λεφτά, Arcades, εδώ Λονδίνο, τα review του Τσουρινάκη εκπληκτικά κλπ. Γενικά ένα πολύ δεμένο αποτέλεσμα.  Μετά από ένα σημείο και μετά άρχισε να πέφτει φανερά η ποιότητα όχι φυσικά στο χαρτί αλλά στα reviews που φαινόταν να ήταν όλα πρόχειρα γραμμένα στο πόδι σε μισή άντε μια ώρα. Ο Τσουρινάκης έσωζε κάπως την κατάσταση. Πάντως στα τελευταία που το έπαιρνα εγώ, ενώ πριν (1988-92) το έβρισκες κάθε μήνα, απο εκεί και μετά πολλές φορες δεν το έφερναν ή έφερναν 1-2 τεύχη και αν δεν προλάβαινες ας πρόσεχες.

Για μένα καθοριστικό ρόλο έπαιξε το τέλος των 8μπιτων και η χομπίστικη κουλτούρα που τα ακολουθούσε. Οταν πια έμεινε μόνο η Amiga και βάλανε μαζί reviews για κονσόλες και κάτι παιχνίδια επιπέδου PD της Amiga είχε πια χαθεί το παιχνίδι. Θυμάμαι να το αγοράζω γύρω στον 1 χρόνο όπου  προσπαθώ να βρω κανένα καλό παιχνίδι για Amiga να αγοράσω και να μην μου αρέσει κανένα. Τέτοια παρακμή. Η μεταγραφή του Τσουρινάκη τότε πολύ απλά ξεγύμνωσε εντελώς το περιοδικό (ήταν λογικό όμως διότι το 90% των adventures βγαίνανε σε PC, η Amiga είχε κακές εκδόσεις και βασικά ούτε σκληρό δεν έιχαν οι Amiga users).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα