Αεροπλανοφόρο Νίμιτζ: επιστροφή στην κόλαση - The Final Countdown (1980)

freaktmp είπε:
Η ενσταση μου εχει να κανει κυριως με την δυσαναλογα μεγαλη χρηση του stock footage, παρα με την συνεργασια με τις ενοπλες δυναμεις κλπ. Ποσσες απογειωσεις αεροπλανων απο αεροπλανοφορα μαζεμενες μπορει να αντεξει κανεις πριν παει για ποπ κορν;
Αυτό είναι σχετικό. Η ταινία έχει να κάνει με ένα αεροπλανοφόρο, το σύνολο σχεδόν της πλοκής διαδραματίζεται πάνω σε ένα αεροπλανοφόρο, οι πρωταγωνιστές είναι όλοι είτε πιλότοι είτε πλήρωμα του αεροπλανοφόρου αυτού, ο ίδιος ο τίτλος το αναφέρει επί λέξει(!), συνεπώς το απολύτως αναμενόμενο και φυσιολογικό είναι ένα σημαντικό μέρος της ταινίας να αποτελείται από σκηνές με αεροπλάνα να απονηώνονται κτλ. Το αντίθετο θα ήταν περίεργο. Είναι σαν να διαμαρτύρεσαι για κάποιο γουέστερν «πόσες σκηνές με καουμπόηδες πάνω σ' άλογα να αντέξει κανείς πριν το ποπ-κορν;» Μα μ' αυτό έχει να κάνει η ταινία!

Η αποψη της παντοδυναμίας της Αμερικης και περι "ιστοριας που γραφουν οι νικητες" ειναι πιο ρετρο και απο την ιδια την ταινια. Εξαλλου εγω αναφερομουν στην γνωμη που σχηματιζει ο συγχρονος θεατης - αναγνωστης του φορουμ, οχι το καθε βλαχαδερό απο το Τεξας.
Είμαι σίγουρος ότι ο σύγχρονος θεατής-αναγνώστης του φόρουμ βλέπει την ταινία, 30 τόσα χρόνια μετά, λαμβάνοντας υπ' όψιν τις ειδικές συνθήκες της εποχής (Ψυχρός Πόλεμος) που καλώς ή κακώς επέβαλαν στο Χόλυγουντ την υπερπροβολή των ενόπλων δυνάμεων των ΗΠΑ σε συνδυασμό με το concept «Οι καλοί Αμερικάνοι που σώζουν τον κόσμο», με αποτέλεσμα να την κρίνει με την ανάλογη επίγνωση κι επιείκεια. Δηλαδή δεν πιστεύω ότι θα την έβλεπε κανείς περιμένοντας να περάσουν μπροστά του βαθυστόχαστα νοήματα και φιλοσοφημένες εικόνες ώστε να ξενερώσει ας πούμε με τα κιτς μηνύματα και τις απανωτές απο-προσνηώσεις αρχείου. Δε νομίζω ότι κι η ίδια η ταινία πλασαρίστηκε ως τέτοια άλλωστε. Ήταν μια σχετικά εύπεπτη περιπέτεια με φτηνή παραγωγή λόγω συνδρομής του ΠΝ των ΗΠΑ, πρωτότυπο σενάριο και καλές ερμηνείες.
 
gademosauros είπε:
Είναι σαν να διαμαρτύρεσαι για κάποιο γουέστερν «πόσες σκηνές με καουμπόηδες πάνω σ' άλογα να αντέξει κανείς πριν το ποπ-κορν;» Μα μ' αυτό έχει να κάνει η ταινία! .
Αν οι καουμποηδες πανω στα αλογα ηταν οι ιδιοι ηθοποιοι που επαιζαν στην ταινια, τοτε η απαντηση ειναι πολλες. Αν μιλαμε για σκηνες με τυχαιους καουμποηδες απο τυχαιες ταινιες που τις κολλησαν στην συγκεκριμενη ταινια μονο και μονο για λογους διαρκειας, τοτε η απαντηση ειναι παρα πολυ λιγες. Αυτα ειναι κολπα επιπεδου Ed Wood, και οχι ταινιας με τον Kirk Douglas κλπ.
 
freaktmp είπε:
Η ενσταση μου εχει να κανει κυριως με την δυσαναλογα μεγαλη χρηση του stock footage, παρα με την συνεργασια με τις ενοπλες δυναμεις κλπ. Ποσσες απογειωσεις αεροπλανων απο αεροπλανοφορα μαζεμενες μπορει να αντεξει κανεις πριν παει για ποπ κορν;


Η αποψη της παντοδυναμίας της Αμερικης και περι "ιστοριας που γραφουν οι νικητες" ειναι πιο ρετρο και απο την ιδια την ταινια. Εξαλλου εγω αναφερομουν στην γνωμη που σχηματιζει ο συγχρονος θεατης - αναγνωστης του φορουμ, οχι το καθε βλαχαδερό απο το Τεξας.
[edit] Εκτός θέματος / χαρακτηρισμοί & γενικεύσεις [/edit]

Κατι καθολου κακο φυσικα κι εγω τη γουσταρω.

Αν και ειμαι αρκετα οff-topic θελω να πω και το εξης:Γιατι τοση πρεμπουρα απο ολους για το αμερικανικο σινεμα;Ισα ισα για καθε Ραμπο (αν και σηκωνει πολυ συζητηση για το αν ειναι ΜΟΝΟ προπαγανδα) οι ανθρωποι εβγαζαν και ενα Casualties of War.Kαι μαλιστα πολλες απο τις παραγωγες τους οχι μονο δεν καλοπιασαν το κοινο τους αλλα στηρηχθηκαν σε πραγματικα γεγονοτα και γυριστηκαν σε εποχες και καταστασεις που ολοι ηθελαν να ξεχασουν.Αντιθετα απο την αλλη πλευρα δεν ειδαμε τιποτα παρομοιο, ενω απο το κοινο βλεπω μια σιγη ιχθυος για τα οσα εγιναν (και μεταξυ μας εκαναν πολυ χειροτερα...).Καλα να βλεπαμε αντιστοιχα παραδειγματα εδω αστο...τα ειπα παραπανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω σε ποιες πλευρες αναφερεσαι. Δεν εχω προβλημα με τον εμπορικο κινηματογραφο, ουτε με την προπαγανδα του καθενος.

Το προβλημα μου ειναι με τις κακοφτιαγμενες, τσαπατσουλικες, τεμπελικες ταινιες.
 
freaktmp είπε:
Δεν ξερω σε ποιες πλευρες αναφερεσαι. Δεν εχω προβλημα με τον εμπορικο κινηματογραφο, ουτε με την προπαγανδα του καθενος.
Το προβλημα μου ειναι με τις κακοφτιαγμενες, τσαπατσουλικες, τεμπελικες ταινιες.
Υπερβολές. Αν αυτή η ταινία είναι όλα αυτά, τι να πουν κι άλλες εντελώς παρακμιακές του ίδιου είδους.
 
Όντως, το "Νίμιτς" είναι ελαφρώς "φτηνιάρικο".

Αν θέλετε να δείτε μια ποιοτική ταινία φαντασίας, που να εξιστορεί τα κατορθώματα του ναυτικού των ΗΠΑ,

τσεκάρετε το "The Navy vs. the Night Monsters".

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Όντως, το "Νίμιτς" είναι ελαφρώς "φτηνιάρικο".
Τα αναμφισβήτητα πρωτεία στο «φτηνιάρικο» τα κατέχει δίχως άλλο το «Supercarrier». Τόσο φτηνιάρικο και με τόσα πλάνα αρχείου, που ούτε καν πάνω σε πραγματικό αεροπλανοφόρο δεν υπάρχουν σκηνές με τους ηθοποιούς, πάνω σε φρεγάτα γυρίστηκε. Το Νίμιτς θεωρώ είναι στον μέσο όρο. Ούτε κάτι συγκλονιστικό, ούτε και στον πάτο. Ξεχωρίζει από τον σωρό χάρη στο σχετικά πρωτότυπο σενάριο. Αλλιώς θα ήταν μια ακόμα πολεμική ταινία.

Αν θέλετε να δείτε μια ποιοτική ταινία φαντασίας, που να εξιστορεί τα κατορθώματα του ναυτικού των ΗΠΑ, τσεκάρετε το "The Navy vs. the Night Monsters".

Για να δούμε...
 
Πάντως ρε παιδιά, εδώ και τρείς μέρες που διαβάζω το νήμα προσπαθώ να τη δω και όλο κάτι μου τυχαίνει και αναβάλω την προβολή της...ας ελπίσω ότι θα τη δω μέσα στη βδομάδα.
 
gademosauros είπε:
Τα αναμφισβήτητα πρωτεία στο «φτηνιάρικο» τα κατέχει δίχως άλλο το «Supercarrier». Τόσο φτηνιάρικο και με τόσα πλάνα αρχείου, που ούτε καν πάνω σε πραγματικό αεροπλανοφόρο δεν υπάρχουν σκηνές με τους ηθοποιούς, πάνω σε φρεγάτα γυρίστηκε.
Νομιζω οτι συγκρινεις μηλα με αχλαδια, γιατι το The Final Countdown ειναι κινηματογραφικη ταινια με εναν A-list ηθοποιο και πολλους αλλους γνωστους, και το Supercarrier ειναι μια αποτυχημενη τηλεοπτικη σειρα με τριτοκλασσατους.

exetlaios είπε:
Αν θέλετε να δείτε μια ποιοτική ταινία φαντασίας, που να εξιστορεί τα κατορθώματα του ναυτικού των ΗΠΑ,

τσεκάρετε το "The Navy vs. the Night Monsters".
1000 φορες η Mamie Van Doren, παρα 10 απογειωσεις των A-7!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπειδη την εχω δει την ταινια να πω και εγω οτι σαν κινηματογραφικη παραγωγη των 80ς ειναι αξιοπρεπεστατη και οτι δεν της φαινεται καθολου να εχει μειωμενο budget.


Δεν φαινεται κατι το παραταιρο δηλαδη ενας A list ηθοποιος απο την μια πλευρα και φτηνα σκηνικα απο την αλλη.



Παροτι η Wiki αναφερει για μειωμενο προϋπολογισμο κανανε καλη δουλεια τουλαχιστον στα ματια μου.
 
Και εγώ πιστεύω ότι είναι αρκετά καλογυρισμένη. Δεν παίζει πάντα ρόλο ο χαμηλός προυπολογισμός, για να γίνει μια καλή ταινία ( αρκεί να είναι μάστορας ο σκηνοθέτης). Επίσης δεν μου φάνηκε ότι το παράκαναν στις απογειώσεις κλπ. Απλά κάπως έπρεπε να μπει και ο θεατής στο κλίμα...
 
Μόλις τα κατάφερα και την ξαναείδα, μια χαρά μου φάνηκε. Τα υπόλοιπα είναι για να περνάμε την ώρα μας στο διαδίκτυο...
 
Aardvark είπε:
Eπειδη την εχω δει την ταινια να πω και εγω οτι σαν κινηματογραφικη παραγωγη των 80ς ειναι αξιοπρεπεστατη και οτι δεν της φαινεται καθολου να εχει μειωμενο budget.
 


Αν το καλοσκεφτείς, οι ακριβότερες σκηνές και σκηνικά καθώς κι οι απαραίτητοι κομπάρσοι που σε κανονικές συνθήκες θα εκτόξευαν το μπάτζετ στο Θεό, παραχωρήθηκαν τζάμπα από το USN. Δωρεάν παραχώρηση του αεροπλανοφόρου για τα γυρίσματα, δωρεάν παραχώρηση πλάνων αερομαχιών και απο-προσνηώσεων, δωρεάν αμέτρητοι κομπάρσοι, δωρεάν εξοπλισμός, στολές κτλ, Με αυτό σαν δεδομένο, ποιο ήταν το πραγματικό κόστος της ταινίας τελικά; Η αμοιβή του Ντάγκλας παίζει να ήταν ακόμα και πλειοψηφικό μέρος του μπάτζετ.





freaktmp είπε:
Νομιζω οτι συγκρινεις μηλα με αχλαδια, γιατι το The Final Countdown ειναι κινηματογραφικη ταινια με εναν A-list ηθοποιο και πολλους αλλους γνωστους, και το Supercarrier ειναι μια αποτυχημενη τηλεοπτικη σειρα με τριτοκλασσατους.
Μήλα και αχλάδια γιατί όχι; είναι και τα δυο φρούτα. :D Και τα δυο είναι παραγωγές της ίδιας περίπου περιόδου, γυρισμένα υπό παρόμοιες συνθήκες, και απευθυνόμενα στο ίδιο κοινό.

1000 φορες η Mamie Van Doren, παρα 10 απογειωσεις των A-7!
από όσο μπορώ να κρίνω από το τρέιλερ, εκεί πάμε στο άλλο άκρο. πέρα από κάποιους ένστολους, δεν υπάρχει αίσθηση ότι η ταινία έχει να κάνει με USN. Σαν ταινία μπορεί να είναι καλή, δεν έχω άποψη ακόμα, αλλά ως εκεί. Ένα ακόμα θρίλερ

Τώρα όσο για τις 10 απονηώσεις Α-7 ισχύει το «περί ορέξεως...»
 
gademosauros είπε:
Και τα δυο είναι παραγωγές της ίδιας περίπου περιόδου, γυρισμένα υπό παρόμοιες συνθήκες, και απευθυνόμενα στο ίδιο κοινό.
Καμια σχεση η κινηματογραφικη παραγωγη απο την τηλεοπτικη. Ειδικα τα χρονια εκεινα!

Τώρα όσο για τις 10 απονηώσεις Α-7 ισχύει το «περί ορέξεως...»
Gordon_Doody_Wave_Off_A-7CorsairII.jpg

I rest my case!

17918_MASMIE_123_388lo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πίστεψε με 33 χρόνια μετά μάλλον θα προτιμούσες τα Α7 από την γερασμένη πρωταγωνίστρια :D :p
 
Ειναι μακραν η πιο καλοδιατηρημενη 80αρα στον κοσμο... Και σιγουρα κρατιεται καλυτερα απο τα Α-7!
 
τι σχέση έχει η ηλικία της σήμερα και το πώς κρατιούνται τα Α-7 (μια χαρά κρατιούνται BTW); Στην εν λόγω ταινία δεν είναι 80 χρονών.

Και εμπάσει περιπτώσει, αν ένα αποκαλυπτικό φόρεμα μιας ηθοποιού πέφτει στο τραπέζι ως επιχείρημα υπέρ μιας ταινίας και κατά μιας άλλης, είναι προφανές ότι εκτός των άλλων, η δεύτερη ταινία δεν απευθύνεται στους πάντες.
 
Ε οχι και μια χαρα!!! Εχουν αποσυρθει παγκοσμιως, εκτος φυσικα απο την Ψαροκωσταινα, οπου θα πετανε μεχρι να τους φυγουν τα φτερα στον αερα!
 
Πίσω
Μπλουζα