Αναγνωστικό 1ης δημοτικού (1980)

mytinyworld είπε:
Μα, όχι... Δεν είχαμε αυτό εμείς!! :eek: Μήπως υπήρχε και το προηγούμενο αναγνωστικό εδώ και μεταφέρθηκε σε άλλο thread? Μου κάνει εντύπωση που λέω ότι είχαμε αυτό το αναγνωστικό! :xm:
Το βλέπω κι ενημερώνω! ;)
 
[edit] παρά την καλή σου πρόθεση, υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα (τουλάχιστον μέχρι ν' αποσαφηνιστεί το θέμα! ;) ) [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Μα, όχι... Δεν είχαμε αυτό εμείς!! :eek: Μήπως υπήρχε και το προηγούμενο αναγνωστικό εδώ και μεταφέρθηκε σε άλλο thread? Μου κάνει εντύπωση που λέω ότι είχαμε αυτό το αναγνωστικό! :xm:
Mytinyworld μήπως θυμάσαι αυτό το θέμα?
 
Πάντως στο παρόν θέμα δεν υπήρχε άλλο αναγνωστικό. Ούτε δημιουργήθηκε από "σπάσιμο" άλλου θέματος. :)

Yg. Τα off topic θα διαγραφούν
 
Nα και το Β' τεύχος του 1980.... μερικές φωτό... (δυστηχώς πριν μερικούς μήνες μετακόμισα και πέταξα 3 σακούλες μεγάλες μάύρες με όλα τα σχολικά βιβλία από το 1973 εώς το 1993... κράτησα ελάχιστα)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τι θησαυρός είναι αυτός;;;;; Ευχαριστούμε πολύ, κρίμα που πέταξες τα περισσότερα βιβλία (εγώ τα πέταξα όλα...)

Σε παρακαλούμε, κι άλλες φωτο :please:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
greekeagle12 είπε:
Nα και το Β' τεύχος του 1980.... μερικές φωτό... (δυστηχώς πριν μερικούς μήνες μετακόμισα και πέταξα 3 σακούλες μεγάλες μάύρες με όλα τα σχολικά βιβλία από το 1973 εώς το 1993... κράτησα ελάχιστα)
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php

To μονο σχολικο εγχειριδιο που συμπαθησα. Kudos greekeagle12!
 
Σήμερα τὰ παιδιὰ καὶ δυστυχῶς καὶ οἱ κάτω τῶν -ἀντα λένε κατὰ κόρον «ουἀου». Ἐμεῖς μάθαμε ἄλλα ἑλληνικὰ… καὶ ἄλλα ἤθη. Ἀνεβάζω τὴν δική μου «ἐκδοχὴ» τοῦ β΄ τόμου τοῦ μνημείου τέχνης καὶ μία σελίδα ἀπὸ τὸν τόμο αὐτό. Τί νὰ πρωτοθαυμάσῃ κανεῖς; Τὴν ἐπιμελημένη τυπογραφία μὲ τὴν γραμματοσειρὰ Helvetica (πῶς εἴπατε ;) ἢ τὶς περίφημες ζωγραφιές; Ἀφιερωμένο σὲ ὅλα τὰ παιδιὰ ποὺ λατρέψαμε αὐτὸ τὸ βιβλίο καὶ στὴν νιότη τῆς καρδιᾶς μας.

Τραῖνο.jpg

Ἀλφαβητάριο Α ποτ&#9.jpg

Ἀλφαβητάριο Β.jpg
 
Μπούχουχουούου :cry: :cry: :cry: Έφαγα όλο το πρωινό του Σαββάτου στο Μοναστηράκι ψάχνοντας το αγαπημένο μας Αναγνωστικό και τζίφος :mad: κανένας δεν το είχε. Μόνο ένας μου σκάναρε τη φωτό του εξωφύλλου που είχα μαζί μου και κράτησε το τηλ. μου...
 
Joy-toy είπε:
Σήμερα τὰ παιδιὰ καὶ δυστυχῶς καὶ οἱ κάτω τῶν -ἀντα λένε κατὰ κόρον «ουἀου». Ἐμεῖς μάθαμε ἄλλα ἑλληνικὰ… καὶ ἄλλα ἤθη. Ἀνεβάζω τὴν δική μου «ἐκδοχὴ» τοῦ β΄ τόμου τοῦ μνημείου τέχνης καὶ μία σελίδα ἀπὸ τὸν τόμο αὐτό. Τί νὰ πρωτοθαυμάσῃ κανεῖς; Τὴν ἐπιμελημένη τυπογραφία μὲ τὴν γραμματοσειρὰ Helvetica (πῶς εἴπατε ;) ἢ τὶς περίφημες ζωγραφιές; Ἀφιερωμένο σὲ ὅλα τὰ παιδιὰ ποὺ λατρέψαμε αὐτὸ τὸ βιβλίο καὶ στὴν νιότη τῆς καρδιᾶς μας.
Προβολή συνημμένου 59953Προβολή συνημμένου 59954Προβολή συνημμένου 59955
Ευχαριστώ Joy-toy! Κάθε επιπλέον σελίδα που βλέπω από αυτό το βιβλίο μου ξυπνάει νέες αναμνήσεις ανεκτίμητης αξίας. Που θα μου πάει όμως, θα το βρω μια μέρα... :cool:
 
Κι εγώ που νόμιζα πως μόνο εγώ σαν άλλος Ιντιάνα Τζόουνς έχω επιδοθεί στο ψάξιμο ή μάλλον στο κυνήγι του αυτού του βιβλίου. Το είχαμε στο σπίτι μας κι η μάνα μου το έστειλε σ ΄ένα ξαδερφάκι μας στη Γερμανία τάχα μου να μαθαίνει ελληνικά.

Χαίρομαι πάντως που σ ' αυτή την ενότητα ανέλαβαν κάποια παιδιά την προβολή του. Αν τελικά ισχύσει αυτό που ειπώθηκε ότι μπορεί να επανεκδοθεί προς πώληση θα είναι πολύ καλό.
 
Τα υπόλοιπα Αναγνωστικά μήπως υπάρχουν; Ψάχνω αυτό της Τρίτης ή της Τετάρτης με τον Σώτο Σώτο και την Μυρτώ!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλό καλοκαίρι και Καλές Διακοπές σε όλους...

attachment.php


attachment.php
 
Τι εξαιρετική έκπληξη (και comeback!) ήταν τούτο!? :flower:

Ευχαριστούμε πολύ! ;)
 
greekeagle12 είπε:
Kαλό καλοκαίρι και Καλές Διακοπές σε όλους...
attachment.php


attachment.php
Έστω και καθυστερημένα (καθότι μόλις χθες γύρισα από τις διακοπές μου-χωρίς ίχνος pc, laptop, tablet, smartphone κλπ :cool: ) θέλω να σ' ευχαριστήσω κι εγώ για τις υπέροχες φωτό μιας άλλης εποχής που ποτέ δεν θα ξανάρθει...
 
greekeagle12 είπε:
Kαλό καλοκαίρι και Καλές Διακοπές σε όλους...
Νομίζω
attachment.php


attachment.php
Νομίζω πως το συγκεκριμένο thread είναι ένα από τα πιο συγκινητικά όλου του forum για όλους εμάς που πήγαμε 1η Δημοτικού από το 1979 έως και το 1982. Πριν λίγο καιρό βρέθηκα για διακοπές στη Σϊφνο και ξαφνικά θυμήθηκα πως την ύπαρξη του συγκεκριμένου νησιού την έμαθα από το συγκεκριμένο αναγνωστικό. Γυρνάω και βλέπω τις σελίδες του που έχουν "ανέβει" εδώ και πραγματικά βούρκωσα. Χίλια ευχαριστώ από καρδιάς
 
Τελικα μαθαμε αν καποιος εκδοτικος οικος εχει τα δικαιωματα ή αν και ποτε θα μπορεσουμε να ειναι το βρουμε διαθεσιμο στα βιβλιοπωλεια?
 
Μέχρι στιγμής οι εκδ. Καλοκαθη έχουν τα πάρει τα πνευματικά δικαιώματα για να αναδημοσιεύσουν τα παλιά αναγνωστικά και διάφορα άλλα σχολικά βιβλία. Ίσως να είναι στα μελλοντικά βιβλία που θα κυκλοφορήσει. Θα κάνω ένα email να ρωτήσω ;)
 
Πίσω
Μπλουζα