Αναζήτηση τίτλου ξένης σειράς

Ράγια

RetroN00b
Joined
3 Οκτ 2014
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
23
Καλησπέρα!

Ψάχνω μία ξένη σειρά (μπορεί να ήταν & ταινία, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη) η οποία παιζόταν δεκαετία 1980 σ' ένα από τα 2 κρατικά κανάλια.

Θυμάμαι μόνο μία σκηνή, τον καλό ήρωα να βρίσκεται στον πλανήτη του κακού της ιστορίας, να προσπαθεί να φυλαχτεί μαζεμένος στο έδαφος από τα εχθρικά πυρά (λέϊζερ ίσως?) & να τον πλησιάζει μία κοπέλα η οποία ήταν αιχμάλωτη του κακού. Όταν ο καλός τη ρώτησε γιατί δεν την βλάπτουν τα πυρά εκείνη του απάντησε ότι ο κακός την είχε συνηθίσει σ' αυτά (κάτι σαν μιθριδατισμός υποθέτω) & δεν μπορούσαν να της κάνουν κακό.

Ξέρω ότι είναι ελάχιστα αυτά που θυμάμαι, αλλά & αυτά τα θυμάμαι πολύ αμυδρά, καθώς ήμουν παιδάκι τότε. Περισσότερο μου έχει μείνει η αίσθηση της σκηνής, παρά η ίδια η σκηνή.

Έχω ήδη αρχίσει να βλέπω σειρές επιστ. φαντασίας δεκαετίας 1970 -1980 μήπως & πετύχω πουθενά αυτή τη σκηνή.

Αν κάποιος θυμάται κάτι ή μπορεί να με κατευθύνει πρός κάποιες σειρές για να τις δώ θα ήμουν ευγνώμων.
 
Μήπως λες αυτό;


Beyond the Rising Moon (1987)


Για ψάξε το στο youtube και πές μου.
 
Συγγνώμη που άργησα ν' απαντήσω, αλλά το είδα τώρα.

Σ' ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω.

EDIT:

Είδα όλη την ταινία (ομολογώ ότι χρειάστηκε αρκετή υπομονή), αλλά τελικά δεν είναι αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα