Αναζήτηση τίτλου ταινίας Νο. 4

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.378
Που θα πάει κάποιος εδώ μέσα θα μπορέσει να με βοηθήσει. Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Η ταινία είναι δραματική και την είχα δει στην τηλεόραση. Δε θυμάμαι κάποιον χαρακτηριστικό - γνωστό ηθοποιό. Βασικά δεν θυμάμαι πρόσωπα!

Μου έχει καρφωθεί μόνο η τελευταία σκηνή της ταινίας. Η μητέρα της οικογένειας πεθαίνει. Υποστηρίζεται από μηχανήματα και έχει αποφασίσει να "τραβήξει την πρίζα". Λίγο πριν αφήσει την τελευταία της πνοή περνάει ένα ένα μέλος της οικογένειας να την αποχαιρετίσει. Η κόρη της, όταν έρχεται η σειρά της, της βάζει έναν κύβο πάγου στο χέρι. Είχε να κάνει με μια συζήτηση που είχαν κάνει οι 2 τους. Αν θυμάμαι καλά η μάνα της της είχε παρομοιάσει κάτι με τον κύβο πάγου που λιώνει. Αυτά θυμάμαι μόνο :( Έχω φάει το διαδίκτυο να βρω κάτι σχετικό αλλά δεν...
 
Ασπρομαυρη...Εγχρωμη....Χρονολογια πανω-κατω...μηπως θυμασαι?
 
Έγχρωμη σίγουρα. Για χρονολογία πολλά ζητάς. Δε θυμάμαι πολλά... Ούτε σε ποιο κανάλι την είχα δει.
 
Οι χαρακτήρες είναι λευκοί, έτσι;

Μήπως γνωρίζεις τη δεκαετία στην οποία είναι γυρισμένη ή διαδραματίζεται;

Μου ήρθε στο μυαλό η τηλεταινία Who Will Love my Children? του 1983.

Σ' αυτήν η Ann Margret υποδύεται μια καρκινοπαθή μητέρα δέκα (!) παιδιών στην αμερικανική επαρχία του '50.

Η μητέρα προσπαθεί απεγνωσμένα να βρει σπίτια για τα παιδιά της πριν πεθάνει, καθώς ο άνδρας της είναι αλκοολικός.

Στην προαναφερθείσα τηλεταινία υπάρχει μία σκηνή ανάμεσα στη μητέρα και τη μεγάλη κόρη λίγο πριν το φινάλε, όμως δεν θυμάμαι να είναι όπως την περιγράφεις.





Who%20Will%20Love%20My%20Children%2006.jpg

Who%20Will%20Love%20My%20Children%2002.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα