Αντικατάσταση της πλακέτας του ZX Spectrum + μου με την Harlequin 128 issue 3G

Lord Vek

Retro Member
Joined
11 Φεβ 2008
Μηνύματα
499
Αντιδράσεις
520
Πάει περίπου ένας χρόνος όπου μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια να επισκευάσω τον Spectrum μου, αποφάσισα να αντικαταστήσω την πλακέτα του με μια Harlequin 128, προσυναρμολογημένη. Την αγόρασα από εδώ:

https://www.sellmyretro.com/category/retro-computers/sinclair/sinclair-zx-spectrum/hardware/systems

Μου κόστισε καμμιά εκατοστή € συν τελωνείο (ο πωλητής δυστυχώς βρίσκεται στην USA) άλλα 50€, σύνολο 150€. Την παράγγειλα προσυναρμολογημένη διότι δεν έχω ξαναφτιάξει κάποιο κιτ τέτοιας κλίμακας και δεν ήθελα να έχω τίποτε τυχόν δυσάρεστες εκπλήξεις.
Ήλθε λοιπόν η ημέρα που πήρα στην κατοχή μου την πλακέτα. Το unboxing:

2019-06-29 11.44.30.jpg

2019-06-29 11.45.17.jpg

Παρατηρούμε τα dip switches πάνω δεξιά που θα δούμε στις επόμενες φωτογραφίες τι κάνουν. Υπάρχει κι ένα βύσμα τέρμα δεξιά που μάλλον χρησιμεύει για να συνδέσει κάποιος έναν card reader. Για να μην ανοίγω πολλές τρύπες στο κουτί του Spectrum, αποφάσισα να μην το αξιοποιήσω. Δυστυχώς η Harlequin δεν συνοδεύεται από manual, παρα μόνο ένα χαρτί που αναφέρει τι και τι chips υπάρχουν, καθώς και άλλα εξαρτήματα, καθώς και κάποιους διακόπτες που βλέπετε στα αριστερά της πλακέτας που ρυθμίζουν τους χρονισμούς:

2019-06-29 13.37.14.jpg

2019-06-29 13.37.45.jpg

Λίγη προσοχή σε αυτό το σημείο Αναφέρονται οι συνδυασμοί των dip switches για να επιλέξουμε μοντέλο που θα εξομοιωθεί. Εγώ θα το χρησιμοποιώ κυρίως ως Spectrum 128, αλλά εξομοιώνει και άλλα μηχανήματα, όπως Jupiter Ace και ZX 81. Ήταν και ένας από τους λόγους που επέλεξα την συγκεκριμένη πλακέτα. Πειραματίστηκα λίγο με ZX 81 αλλά δεν κατάφερα να φορτώσει και να τρέξει τίποτε ως τώρα. Αυτό το Derby Pro ούτε που ξέρω τί είναι.

2019-06-29 13.37.32.jpg

Ετοιμάζομαι λοιπόν να τοποθετήσω την Harlequin στη θέση της original πλακέτας. Είχα αγοράσει και τοποθετήσει μια καινούρια μεμβράνη για τον Spectrum, οπότε ως προς αυτό τουλάχιστον δεν θα αντιμετώπιζα προβλήματα.

2019-06-29 14.16.30.jpg

2019-06-29 14.16.53.jpg

Χρειάστηκε να ανοίξω μια τρύπα στο πίσω μέρος του κουτιού για τη θύρα joystick που διαθέτει η Harlequin:

2019-06-29 14.35.05.jpg

Οι άλλες αλλαγές που χρειάστηκε να κάνω, ήταν να ενώσω το reset button της Harlequin με το reset του κουτιού του Spectrum, και να προεκτείνω τα dip switches με καλώδιο, για να τα φέρω στο πάνω μέρος του όπου θα είχα καλύτερη πρόσβαση:

2019-06-29 14.49.59.jpg

IMG_20200721_174544.jpg

Χρειάστηκε επίσης να κάνω κάποια "μπαλώματα" στο πίσω μέρος του κουτιού για να φαίνεται καλύτερα:

IMG_20200721_174607.jpg

Αυτή ήταν η αντικατάσταση την original πλακέτας με την Harlequin 128. Μολις βρώ λίγο χρόνο θα επιχειρήσω να δω τι παίζεται και με το ZX 81 και το Jupiter Ace mode. Είμαι ευχαριστημένος με την αγορά αυτή που έκανα. Ο Superfo ο πωλητής από τον οποίο την αγόρασα ήταν εξυπηρετικότατος και απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις για τη θέση των διακοπτών χρονισμού στα διάφορα modes, καθώς και ένα ψιλοπρόβλημα που αντιμετώπισα με το πληκτρολόγιο, που για να λυθεί αντικαταστήσαμε ένα από τα chips, χωρίς πρόσθετη χρέωση.
 
Θα το στείλω με την πρώτη ευκαιρία. Υπ' όψη όμως, είναι πιθανόν να ξήλωσα διαδρόμους (τι πιθανό δηλαδή...) και να δημιούργησα τίποτε βραχυκυκλώματα.
 
Πίσω
Μπλουζα