Απιστίες (ή Οι απιστίες) 1995

hannele

RetroMasteR
Joined
2 Νοέ 2013
Μηνύματα
2.617
Αντιδράσεις
4.737
Απιστίες (ή Οι απιστίες) 1995

2.jpg

Συγγραφείς:
Νίκος Τσιφόφος – Πολύβιος Βασιλειάδης


Υπόθεση:

Ο Βάσος και ο Μίλτος έχουν παντρευτεί δυο αδελφές, ο πρώτος την Λίνα και ο δεύτερος την Αλέκα. Οι γυναίκες τους είναι αφόρητα ζηλιάρες, δικαιολογημένα όμως, καθώς οι δυο μπατζανάκηδες αρέσκονται στον ποδόγυρο. Επιθυμία τους ένα πονηρό ταξίδι στο Παρίσι προκειμένου να απολαύσουν δέκα μέρες εξωσυζυγικής ζωής, κάνοντας dolce vita στα διάσημα καμπαρέ. Για να πετύχουν το στόχο τους, ο Βάσος προσποιείται τον άρρωστο και ο Μίλτος καλεί στο σπίτι το Βαγγέλα, έναν κομπιναδόρο χαρτοπαίκτη, τον οποίο παρουσιάζει ως μεγαλογιατρό που προτρέπει το Βάσο να μεταβεί στο Παρίσι για θεραπεία, παίρνοντας μαζί του το Μίλτο για συνοδό. Τα πράγματα όμως δεν εξελίσσονται όπως σχεδιάζουν καθως το επικείμενο ταξίδι στο Παρίσι βγαίνει ξινό στους δυο μπατζανάκηδες....


Η παράσταση ανέβηκε 2 φορές λόγω εισπρακτικής επιτυχίας.
  • Στο θέατρο «Μετροπόλιταν» της Αθήνας, την καλοκαιρινή θεατρική σεζόν Ιούνιο – Σεπτέμβριο 1995.
  • Σε πανελλαδική περιοδεία, την χειμερινή θεατρική σεζόν Οκτώβριο 1996 – Απρίλιο 1997, με τελευταίο σταθμό το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. Στην περιοδεία, τον ρόλο της Λίνας υποδύθηκε η Μαρίνα Ρώμα αντί της Αθηνάς Μαυρομμάτη η οποία είχε παίξει το ρόλο στη καλοκαιρινή σεζόν. Επίσης το ρόλο της πεθεράς Τούλας στην περιοδεία υποδύθηκε η Ελένη Μαυρομμάτη αντί της Νεφέλης Ορφανού.
Το 1997 η παράσταση του θεάτρου «Μετροπόλιταν» προβλήθηκε μαγνητοσκοπημένη στην «Θεατρική βραδιά» του ΑΝΤ1.


Σκηνοθεσία:
Κοραής Δαμάτης (θέατρο Μετροπόλιταν)
Τάσος Χαλκιάς (περιοδεία)

3.jpg


Θίασος:
Βάσος: Γιώργος Παρτσαλάκης
Μίλτος: Τάσος Χαλκιάς
Αλέκα, γυναίκα Μίλτου: Κωνσταντίνα Μιχαήλ
Λίνα, γυναίκα Βάσου: Αθηνά Μαυρομμάτη (θέατρο Μετροπόλιταν), Μαρίνα Ρώμα (περιοδεία)
Τούλα, μητέρα Αλέκας & Λίνας: Νεφέλη Ορφανού (θέατρο Μετροπόλιταν), Ελένη Μαυρομμάτη (περιοδεία)
Περικλής Αλμπάνης
Τάσος Νούσιας
Ελένη Στάμου
Γρηγορία Λύρα
Κώστας Αποστολάκης
Λίλα Μουτσοπούλου

tips

"Οι Απιστίες" ανέβηκαν για πρώτη φορά στο θέατρο, αρχές δεκαετίας του '60, με πρωταγωνιστές το Νίκο Σταυρίδη και τον Διονύση Παπαγιαννόπουλο.
Το 1962 μεταφέρεται κι στον κινηματογράφο με τον τίτλο «Δέκα μέρες στο Παρίσι» με πρωταγωνιστές το Νίκο Σταυρίδη στο ρόλο του Βάσου και το Γιάννη Γκιωνάκη στο ρόλο του Μίλτου.



Ο Βάσος υποκρίνεται τον άρρωστο προκειμένου να πάνε με το Μίλτο δέκα μέρες στο Παρίσι.
Η αντίστοιχη σκηνή απο την ταινία με τον Νίκο Σταυρίδη στο ρόλο του Βάσου και τον Γιάννη Γκιωνάκη στο ρόλο του Μίλτου

1.jpg




Σκηνές του έργου:

Βάσος: Κοίτα βρε μπάμια που θα σε πάω! Παρίσι! να δεις πάρκα, κέντρα, μουσεία!
Μίλτος: Εγώ θέλω να δω γυναίκες!

Μίλτος: Ωχ!
Βάσος: Αου!
Μίλτος: Τι ήταν αυτό Βάσο μου στα κεφάλια μας;
Βάσος: Παντόφλα πυραυλοκίνητη!
Λίνα: Δεν ντρέπεστε βρε! Τι ώρα είναι αυτή;
Αλέκα: Κάνε "χα"! κάνε "χα"! γυρνάτε και μπεκρολογάτε και εμείς εδώ καθόμαστε σαν γαϊδούρια!

Μίλτος: Βαγγέλα! πρόσεξε μη μας κάψεις!
Βαγγέλας: Ε καλά ντε! τι είμαι βλήτο; Ακούμπα πάνω μου και μη σε νοιάζει! Στο Παρίσι δεν θες να πας κυρ-Βάσο μου; Εγώ θα σε στείλω!
Βάσος: Να μου ζήσεις Φλέμινγκ!

Αλέκα: Καλήμερα σας κύριε υφηγητά!
Λίνα: Τι νέα γιατρέ μου;
Ντίνος: Γιατρός; Α στο διάολο! το γιατρό παριστάνεις στις αδερφές μου ρε Βαγγέλα;
Λίνα: Παριστάνει;; Δηλαδή δεν είστε γιατρός;
Ντίνος: Τι γιατρός! Χαρτοπαίκτης είναι!
Αλέκα: Χαρτοπαίκτης; Δηλαδή ντούκου-ντούκου, ρέστα και ταπί;
Ντίνος: Άκου ρε γιατρός ο Βαγγέλας! Ρε Βαγγέλα έχω πόνο εδώ, τι λες να είναι;
Βαγγέλας: Χλαπάτσα!

Λίνα: Διαζύγιο!
Αλέκα: Διαζύγιο! στο δικηγόρο μας!
Τούλα: Δεν έχετε καθόλου μυαλό!
Λίνα: Δεν αφήνεις τις συμβουλές καλέ μαμά;
Τούλα: Είστε πολύ κουτορνίθια κόρες μου! Άμυαλες! Για κουνήστε λίγο την ουρά σας! Και δόξα το Θεό την έχετε φουντωτή-φουντωτή!
 
Τελευταία επεξεργασία:
" Θέατρο «Μετροπόλιταν , Αλεξανδρας 16 . Μέχρι και τέντα έχουμε ακόμα και αν βρέξει..." θυμάμαι ότι έλεγαν οι Παρτσαλάκης Χαλκιάς στην διαφήμιση της παράστασης...
 
" Θέατρο «Μετροπόλιταν , Αλεξανδρας 16 . Μέχρι και τέντα έχουμε ακόμα και αν βρέξει..." θυμάμαι ότι έλεγαν οι Παρτσαλάκης Χαλκιάς στην διαφήμιση της παράστασης...
Πωπω! RIO Τι μνήμη! Που το θυμήθηκες!
 
4001.jpg

Κριτική στην εφημερίδα Νίκη 24/4/1997

Αφορά την περιοδεία της παράστασης, την χειμερινή θεατρική σεζόν Οκτώβριο 1996 – Απρίλιο 1997, με τελευταίο σταθμό το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.

Πηγη: ΑΠΘ https://search.libr.auth.gr
 
Πίσω
Μπλουζα