Αφιερώματα στα Game & Watch

Φοβερο βιντεο το εχω δει παλαιοτερα.Αυτα τα Game & Watch ειναι ερωτας μεγαλος τρελη καψουρα :love:
:love::love::love::love::love::love::love::love::love:
 
Ωραίο βίντεο, μου φέρνει πολλές αναμνήσεις και εικόνες από εκείνη την εποχή και εκείνη την ηλικία. Είχα 3-4 Game And Watch, αυτό με τους πυροσβέστες (που το είχαν όλοι), ένα με τον Μίκυ Μάους, το κλασικό διπλό Donkey Kong (που δεν το είχαν όλοι), θυμάμαι πως είχα και ένα με έναν μάγειρα. Αυτά τα είχα πριν αγοράσω υπολογιστή οπότε μιλάμε για πολύ αρχές 80s.

Είναι σήμερα για μένα ξεκάθαρο, πως τα παιδιά που λάτρεψαν αυτά τα ηλεκτρονικά παιχνίδια με την πρώτη ματιά, είναι παιδιά που αργότερα τα ξετρέλανε ο TI/994A, o ORIC, ο Spectrum, o Amstrad, ο Commodore, κ.τ.λ, και συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να είναι κομπιουτεράκηδες. Να το πω διαφορετικά, νομίζω πως οι γονείς μας (τουλάχιστον οι περισσότεροι) τα προσπεράσανε αυτά, (τα πλήρωναν βέβαια), αλλά δεν προοριζόντουσαν σε αυτούς, στην γενιά τους. Ήταν για τα παιδιά των 80s, την γενιά που ερχότανε. Τα παιδιά που τους άρεσε να βλέπουν Οδύσσεια του Διαστήματος κάθε Σάββατο μεσημέρι, να παίζουν ώρες με τα Game And Watch και να ονειρεύονται τον πρώτο τους υπολογιστή.
 
@Blue Max Πόσο δίκιο έχεις!

Δεν είχα ποτέ GAME&WATCH και τα κοίταγα σαν χαζός όταν κάποιο παιδί τα λανσάριζε στη γειτονιά! Επίσης, ξεροστάλιαζα στη βιτρίνα ενός προχωρημένου παιχνιδάδικου της Ηλιούπολης (οι θρυλικές "ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ") και τα κοίταζα λες και ήταν δικά μου...

Ευτυχώς μετά από μερικά χρόνια (5-6) αγόρασα τη Spectrumάρα και ηρέμησα!
 
Το γοριλάκι ήταν πολύ δημοφιλές, αλλά θυμάμαι κι ένα Ποπάυ που είχε ένας φίλος.
Εγώ είχα ένα με υποβρύχιο και το ψιλοέλιωνα σε στιγμές στέρησης από ηλεκτρονικά.
Μετά την ανώτατη ταχύτητα ξεκινούσε επί της ουσίας από την αρχή, αλλά δεν μου αρκούσε αυτό. Ήθελα να δω τί θα κάνει αν τερματίσεις τα ψηφία του σκορ. Ζορίστηκαν λίγο τα αντανακλαστικά μου, αλλά το μηδένισα. Νομίζω δηλαδή ότι μηδένισε... Δεν θυμάμαι τί έκανε. Μπορεί και να σταμάτησε και να γύρισε σε ρολόι

@Blue Max Τα είπες απότομα και μαζεμένα Texas Instruments, Oric, Οδύσσεια το διαστήματος κτλ, και θόλωσα λίγο όπως το διάβασα! :)
 
Λες ε?, είδα πρωί το video και μπλόκαρα συναισθηματικά, μου έφερε πολλές αναμνήσεις. Κεραυνοβόλος έρωτας σε ότι κάνει blip, αυτό είναι το κεντρικό νόημα του κειμένου, ;)
 
Λες ε?, είδα πρωί το video και μπλόκαρα συναισθηματικά, μου έφερε πολλές αναμνήσεις. Κεραυνοβόλος έρωτας σε ότι κάνει blip, αυτό είναι το κεντρικό νόημα του κειμένου, ;)

Έτσι!
Θόλωσα, εννοώ ότι χρονομεταφέρθηκα για λίγο κι επέστρεψα μέσα σε παραζάλη
 
Πίσω
Μπλουζα