* Α' Γυμνασίου

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.260
Αντιδράσεις
3.232
Λουκιανου εκλογες


12408.jpg
Η Ελληνικη γλωσσα


12409.jpg
Κειμενα Νεοελληνικης Λογοτεχνιας

12410.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηροδότου Ιστορία

Ηροδοτος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ομηρου Οδύσσεια

12508.jpg
Κυρου Αναβασις - Η καθοδος των Μυρίων

12507.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Ηροδότου Ιστορία" ήταν από τα αγαπημένα μου- Περσικοί πόλεμοι γαρ...

Επίσης "Λουκιανού Εκλογές" απίθανο βιβλίο ιδίως στους Νεκρικούς Διαλόγους με τον Χάροντα να τραβάει τα μαλλιά του (αν είχε...) επειδή ο Μένιππος (κυνικός φιλόσοφος) δεν είχε πάνω του οβολό για να τον περάσει "απέναντι":

Χάρων - Μα γίνεται άνθρωπος χωρίς τον οβολό του;

Μένιππος - Τι να σου πω δεν ξέρω, εγώ πάντως δεν έχω...

Χάρων - Εγώ πάντως δεν σε βάζω στη βάρκα μου!

Μένιππος - Κανένα πρόβλημα, γύρνα με πίσω στους ζωντανούς τότε... :D :D:D
 
Ωραία ευρήματα!!! Ευχαριστούμε!!!

Η Γεωγραφία είχε και δεύτερο βιβλίο που λεγόταν ''Γεωγραφία Ελλάδος'' αν θυμάμαι καλά, και στα Θρησκευτικά το βιβλίο λεγόταν ''Προετοιμασία των ανθρώπων για τον καινούριο κόσμο του Θεού''.

Πότε είχαν σταματήσει να διδάσκονται τα βιβλία Λουκιανού Εκλογές και ο Ξενοφώντας;
 
68.jpgνα το βιβλιο των θρησκευτικων....η Γεωγραφια την ηπειρων ηταν απο τα καλυτερα βιβλια!!!!! :)
 
pistapista είπε:
Προβολή συνημμένου 93738να το βιβλιο των θρησκευτικων....η Γεωγραφια την ηπειρων ηταν απο τα καλυτερα βιβλια!!!!! :)
off topic mode on/

Η αληθεια ειναι οτι τα "καινουργια" βιβλια δεν τα ξερω και το συγκεκριμενο πρωτη φορα το βλεπω...αλλα τοσες αριστουργηματικες βυζαντινες εικονες εχουμε,χαθηκε ο κοσμος να βαλουν μια στο εξωφυλλο?επρεπε και αυτο να ειναι μοντερνα τεχνη??

off topic mode off/
 
Το συγκεκριμένο βιβλίο των Θρησκευτικών γιατί δε μου λέει κάτι? :xm: Πόσο παλιό είναι? Συμφωνώ με τον Angel_grig περί εξώφυλλου.
 
Ομηρου Οδυσσεια....απο τα αγαπημενα μου βιβλια στην Α' Γυμνασιου!!!

Ακομα θυμαμαι την εισαγωγη του...

"Ανδρα μοι εννεπε,μουσα,πολυτροπον,ος μαλλα πολλα πλαγχθη,επει Τροιης ιερον πτολιερθον επεσεν..."

Κριμα που δεν ειχα το μυαλο τοτε να τα κρατησω.... :banghead: ...Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα... :(
 
183.jpgκαι τα τρια βιβλια ειναι ιδια ως προς το περιεχομενο αλλαζανε απλα το εξωφυλλο...το πρωτο διδαχτηκε απο το 1987 ως το 1989,το δευτερο απο το 1989 ως το 1995 και το τριτο απο το 1995 εως το 1999 οπου και καταργηθηκε!!!68.jpg

182.jpg
 
εγω το πρωτο διδαχτηκα...το 88-89...ποπο ποσα χρονια πισω!!!!!ο αδερφος μου διδαχτηκε το δευτερο...παντως δεν ηταν και απο τα χειροτερα βιβλια θρησκευτικων...σε σχεση με της β και γ γυμνασιου!!!!
 
Ωραία βιβλία..Οδύσσεια, Λουκιανός , Ηρόδοτος, Ξενοφών....τότε όπως ήταν λογικό δεν εκτιμούσα την αξία τους, αλλά τώρα...
 
pistapista είπε:
Με το βιβλίο των Μαθηματικών...σχέση από μακριά κι αγαπημένοι!

Οικιακή Οικονομία: ένα από τα αγαπημένα μου μαθήματα και πολύ ωραίο βιβλίο ως προς το περιεχόμενο

Aγγλικά: δεν είχαμε ασχοληθεί πολύ με το Taskway, κάναμε άλλο βιβλίο (Headway)

Βιολογία: από τα αγαπημένα μου μαθήματα, το βιβλίο είναι μεταγενέστερο του βιβλίου της Bioλογίας-Ζωολογίας που είχα.
 
Ολα τα θυμαμαι....και μαλιστα τα κρατουσαμε. Σχολικα, εξωσχολικα...Ατλα που αγοραζαμε για το σχολειο....

Αλλα ηρθε καποια στιγμη που δεν ειχαμε χωρο και αναγκαστικα φυγανε....

Μονο μπλοκ ζωγραφικης εχω κρατησει...
 
Παρατηρώντας τα εξώφυλλα είδα πόσο σοβαρεύουν σε σχέση με το Δημοτικό. Ειδικά της γεωγραφίας. Πρέπει να ομολογήσω ότι με έπιασε ένας κόμπος στο λαιμό μόλις είδα την Ομήρου Οδύσσεια, Ηρόδοτο και λοιπούς αρχαίους.
 
Πίσω
Μπλουζα