Βαβουροπατάτες - Potato Head Kids (1985)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
To θυμάμαι στα βιντεο κλάμπ παρέα με το μικρό μου πόνυ

(Βαβούρα πολύ και αλαλούμ)

το θυμάται κανείς?
 
ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!

Βαβουροπατάτες! μια παρέα τρελή! Θα'σαρέσει πολύ!!!!

Υπήρχαν και σε παιχνίδια της MATTEL...μπορεί κάποιος να εχει τίποτα σπίτι του και να ποστάρει καμιά φωτο...
 
Καλώς ήρθες MamaMyrto στο φόρουμ και καλό ταξίδι στις αναμνήσεις..

Θα μου επιτρέψεις να υποβληθώ στο avatar σου...Είναι δικιά σου η τσαντούλα?Την έχεις ακόμα?
 
Καλώς σας βρήκα παιδάκια!!!

Η τσάντα είναι η τσάντα που πήγαινα νηπιαγωγείο και την έχω φυσικά ακόμη!!! την φώτο την τράβηξα προχτές για να την βάλω στο AVATAR. Ενοείται πως την χρησημοποιώ ακόμη και με κράζουν φίλοι και γνωστοί που κυκλοφορώ μαζί τους με την Μάγια Μέλισσα αν χείρας...την προσέχω ως κόρην οφθαλμού γιατί μαζί της κουβαλάω και πάρα πολλές αναμνήσεις...
 
Dominion είπε:
To θυμάμαι στα βιντεο κλάμπ παρέα με το μικρό μου πόνυ(Βαβούρα πολύ και αλαλούμ)

το θυμάται κανείς?
Βεβαίως Dominion.Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι το

.
MamaMyrto αυτή ήταν η κλασική φιγούρα

307017.jpg


όμως έχουν κυκλοφορήσει και πιο εξελιγμένες!!!

41MEQYC07KL._AA280_.jpg
thumb-spudtrooper.jpg
41HXYG0W7NL._AA280_.jpg



Τον πατατοκέφαλο Darth Vader τον λιμπίζομαι εδώ και καιρό...
:animrolleyes:
 
candy είπε:
Βεβαίως Dominion.Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι το
O.K. ! Καλή η πρόοδος αλλα παραμένω φανατική των παλιών καλών Βαβουροπατάτων που τους άλλαζες τις μύτες , τα αφτιά και τα λοιπά αξεσουάρ κι έμοιαζαν με παιχνίδια τραβεστί...
 


Σύντομα κοντά σας στο blog μου με δυο επεισόδια Βαβουροπατάτων.
 
πριν 5 μερες κατεβασα ενα επεισοδιο στα ελληνικα αλλα δεν θυμαμαι απο που....
 
Θυμάται κανείς άραγε...

...ότι είχε γυρίσει διαφημιστικό ο Χάρρυ Κλυνν, για τα αντίστοιχα παιχνίδια της Mattel τότε, στο οποίο τα αποκαλούσε

"Οι Χατζηπατάτες του Χάρρυ Κλυνν";

Ή δεν συνέβη ποτέ και το είδα στον ύπνο μου; :biglaugh:
 
Όχι δεν το είδα στον ύπνο μου, εντάξει...

...το θυμούνται και άλλοι.
 
Αυτο που πιστευα απο τοτε, και πιστευω και τωρα, ειναι οτι ολα τα παιδικα θελουν να ειναι χαριτωμενα αλλα λιγα εχουν πραγματικο χιουμορ.

Οι βαβουροπατατες ανηκαν σε αυτη την κατηγορια. Ηταν φασεις που γελουσα με την καρδια μου γιατι ειχαν εξυπνο και σκηνοθετημενο χιουμορ. Δεν ειχα γελασει σε πολλα αλλα παιδικα
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, Rakeesh. Οι διάλογοι και η πλοκή παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο, πέρα από τους χαρακτήρες.

Θα ήθελα να πω με την ευκαιρία αυτή ότι κατά τη γνώμη μου εξίσου σημαντική είναι και η μεταγλώττιση ενός cartoon. Το λέω αυτό γιατί ειδικά στις Βαβουροπατάτες τυχαίνει να έχω κάποια επεισόδια τόσο με την παλιά όσο και με την καινούρια (βλέπε ALTER) μεταγλώττιση και διαπιστώνω ότι, πέρα από τις φωνές, υπάρχουν μικρές αλλά σημαντικές διαφορές και ως προς το περιεχόμενο των διαλόγων!!! Νομίζω ότι η παλιά απόδοση των διαλόγων ήταν πιο ελεύθερη και πιο "φευγάτη", επομένως σαφώς πιο καλή και διασκεδαστική από την πρόσφατη.

Άσε που στις πρόσφατες "Βαβουροπατάτες" δεν ακουγόταν πουθενά η λέξη "Βαβούρα"! Ακόμα και το όνομα "Βαβουροπατάτες" δηλαδή ήταν έμπνευση των παλιών μεταγλωττιστών. Επίσης στη νέα μεταγλώττιση δεν μπήκαν στον κόπο να αποδόσουν στα ελληνικά τα τραγούδια που ακούγονταν μέσα στα επεισόδια, και τα άφησαν στα αγγλικά!

Πάντως οι Βαβουροπατάτες είναι πράγματι από τα καλύτερα κινούμενα σχέδια της δεκαετίας του '80!
 
εχεις βρει καπου τιποτα επεισοδια στα ελληνικα σε καποιο blog? γιατι θα τρελαθω μπηκα σενα blog και δεν θυμαμαι πιο και ειχε πολλα επεισοδια μεταγλωτισμενα!εφαγα κολλημα!

και κατεβασα το ενα και τωρα το ξεχασα!
 
Sorin Δεν είναι με την παλιά μεταγλώττιση όμως δυστυχώς...
 
Πολυ ωραιες οι βαβουροπατατες και τα μικρα πονυ επισης!Μηπως ξερει καποιος να μου πει που να βρω επεισοδια απο τα παλια αυτα cartoon; :wait2: :wait2:
 
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι δε θες να συμπλεύσεις με τους κανόνες του forum αυτού,όπως διαπιστώνω...
 
βαβαουροπατατες και φωτεινουληδες θυμαμαι εβαζαν στις βιντεοκασετες μετα απο επεισοδια του μικρο μου πονυ (ισως για να γεμισουν την κασετα) και ετσι εχω τα περισσοτερα ομως ειχε κυκλοφορησει και βιντεοκασετα με βαβουροπατατες μονο θυμαμαι τον λιγδα και την συμμορια του που πειραζαν τις πατατες και ενα επεισοδιο που ειχαν υπογραψει συμβολαιο με εναν κακο κλοουν που ηθελε να τις εκμεταλευτει για τις παραστασεις του
 
[edit]youtube link σε ολόκληρο επεισόδιο[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμάμαι το παιδικό και γω και είχα και κάποια παιχνίδια με την οικογένεια πατατών.
 
Πίσω
Μπλουζα