Βασίλης Δημητρίου - Ένας εξαιρετικός συνθέτης

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
Ένας από τους καλύτερους Έλληνες συνθέτες του σήμερα με πλήθος επιτυχιών στο ενεργητικό του είναι ο Βασίλης Δημητρίου. Πολλοί είναι αυτοί που σιγοτραγουδούν/θαυμάζουν τραγούδια του και δεν ξέρουν ότι εκείνος τα έχει γράψει, καθώς είναι δημιουργήματα για... την εικόνα! Τι εννοώ; Μαζί με τον Δημήτρη Παπαδημητρίου, είναι οι μετρ των soundtracks για τηλεοπτικές σειρές, κινηματογραφικές ταινίες, αλλά και θεατρικές παραστάσεις!

dhmhtriou_interview_6.jpg


Οι... λάτρεις των σειρών εποχής (κυρίως) θα τον γνωρίζουν λίγο καλύτερα, αφού έχει δημιουργήσει κάποια από τα πιο αισθαντικά κομμάτια που συνόδευσαν αγαπημένες ιστορίες και ήρωες. για πολλές τηλεοπτικές σεζόν! Και ποιος δεν έχει αγαπήσει τραγούδια και ορχηστρικά όπως: Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά, Πρόβα Νυφικού, Μεγάλος Θυμός, Η Αγάπη Άργησε Μια Μέρα και πολλά πολλά άλλα...

Εκτός όμως από τα τραγούδια της εικόνας, έχει συνθέσει κομμάτια για αρκετές θεατρικές παραστάσεις, στις οποίες πρωταγωνίστησαν κορυφαία ονόματα του χώρου...

Αρκετές δουλειές του εκτός του χώρου του θεάματος είναι εξίσου προσεγμένες κι εξαιρετικές, όμως δεν γνώρισαν (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) την ίδια επιτυχία.

ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ

1974 - Ω! Τι κόσμος Μπαμπά! (θεατρική παράσταση)

1975 - Δόξα και θάνατος

1976 - Σεργιάνι στον Παράδεισο

1977 - Παραθύρι-Παραθύρι

1978 - Η δασκάλα η βροχή

1980 - Κυκλάδες

1980 - Κόντρα στον άνεμο (τηλεοπτική σειρά)

1981 - Δέκα χρόνια μαζί (θεατρικές παραστάσεις του Σ.Ε.Θ.)

1985 - Καπνισμένος ουρανός (τηλεοπτική σειρά)

1993 - Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά (τηλεοπτική σειρά)

1993 - Εκτέλεση (τηλεοπτική σειρά)

1994 - Φαύστα - Μήδεια (θεατρικές παραστάσεις)

1995 - Η Πρόβα του Νυφικού (τηλεοπτική σειρά)

1997 - Παλίρροια (τηλεοπτική σειρά)

1997 - Η Αγάπη Άργησε Μια Μέρα (τηλεοπτική σειρά)

1998 - Η Αθήνα των θαυμάτων (θεατρική παράσταση)

1998 - Λυσσασμένη Γάτα (θεατρική παράσταση)

1998 - Ο Μεγάλος Θυμός (τηλεοπτική σειρά)

1998 - Νεφέλες (θεατρική παράσταση)

1999 - Ο Βαλαωρίτης διαβάζει Βαλαωρίτης

1999 - Θερμοφοριάζουσες (θεατρική παράσταση)

2000 - Εκκλησιάζουσες (θεατρική παράσταση)

2000 - Πρώτη Εκτέλεση

2000 - Τα όνειρα μαλώνουν

2001 - Ιππείς (θεατρική παράσταση)

2002 - Δύο πόδια σε λάθος παπούτσι (θεατρική παράσταση)

2002 - Λυσιστράτη (θεατρική παράσταση)

2003 - Άθλιοι (θεατρική παράσταση)

2005 - Τα τραγούδια της εικόνας (επιλογές από ολόκληρη τη δισκογραφία του)

2005 - Ορέστης (θεατρική παράσταση)

2005 - Βασιλιάς Ληρ (θεατρική παράσταση)

2007 - Λόξα και Δόξα (θεατρική παράσταση)

2008 - Αριστοφάνους έργα (επιλογές από τις δισκογραφικές του δουλειές)

2009 - Ματωμένα Χώματα (τηλεοπτική σειρά)

2009 - Καρυωτάκης (τηλεοπτική σειρά)

2009 - Τρεις κύκλοι τραγουδιών (επιλογές από προηγούμενες δουλειές)

2010 - Τέσσερα έργα σύγχρονης μουσικής

Βλέπουμε λοιπόν ότι όσον αφορά στα τηλεοπτικά πράγματα, το όνομα του έχει συνδεθεί κυρίως με τις εκπληκτικές δουλειές του Κώστα Κουτσομύτη και αυτά τα Soundtracks φιγουράρουν ανάμεσα στα πιο επιτυχημένα όλων των εποχών στην Ελλάδα!

Στο θέατρο, επένδυσε μουσικά περισσότερο στους Έλληνες κλασικούς.

Στην κρατική τηλεόραση, παρουσίασε το 1979, την εκπομπή "Τραγούδια στο συρτάρι" και έκανε ραδιοφωνικές εκπομπές σε σταθμούς όπως το Β΄Πρόγραμμα.

vasilis-dimitriou-photo-1.jpg


Ένα σύντομο βιογραφικό όπως ο ίδιος το παραθέτει:

Γεννήθηκα στις 12 Απριλίου 1945 στην Αθήνα. Η μητέρα μου ήταν Μικρασιάτισσα και ο πατέρας μου Αθηναίος, τον οποίο και έχασα πολύ μικρός. Τελειώνοντας το Δημοτικό, εργάζομαι ως εμποροϋπάλληλος, ενώ παράλληλα αρχίζω να πηγαίνω σε νυχτερινό Γυμνάσιο και λίγο αργότερα να σπουδάζω μουσική στο Ελληνικό Ωδείο. Το 1966 σταματώ να εργάζομαι ως εμποροϋπάλληλος και ξεκινώ την μουσική μου περιπλάνηση. Είναι η εποχή του Νέου Κύματος.

Στην μπουάτ ΚΑΤΑΚΟΜΒΗ θα συνοδεύσω στο πιάνο πρωτοεμφανιζόμενους, όπως κι εγώ, νέους τραγουδιστές για να συνεχίσω με την Καίτη Χωματά στην "ΠΑΡΑΓΚΑ" μέχρι την 21η Απριλίου 1967 όπου η "ΠΑΡΑΓΚΑ" θα "κλείσει". Εκείνο τον καιρό τελειώνει η στρατιωτική αναβολή που έχω και υποχρεώνομαι να καταταγώ στο στρατό και να περάσω τον χειρότεροχρόνο της ζωής μου -τουλάχιστον μέχρι τότε…

Το 1968 απολύομαι και αρχίζω το νέο μου οδοιπορικό στην Πλάκα και στις Μπουάτ "ΡΟΥΛΟΤΑ", "ΚΑΤΑΚΟΜΒΗ", "ΤΑΒΑΝΙΑ", "ΛΕΩΝΙΔΑΣ", "ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ" κ.α. Θα συναντηθώ και θα συνοδεύσω στο πιάνο όλα τα νέα παιδιά εκείνης της εποχής που ξεκινούν ή συνεχίζουν την καριέρα τους.

Το 1969-70 η τύχη θα το φέρει να γνωριστώ με την ΡΑΛΛΟΥ ΜΑΝΟΥ, αυτή την Κυρία και Ιέρεια του Χορού. Η Ραλλού Μάνου μου δίνει την ευκαιρία να γράψω το χορόδραμα "ΑΣΤΡΑΨΕ Η ΑΝΑΤΟΛΗ". Αυτό το έργο θα είναι η αφορμή να υπογράψω το πρώτο μου συμβόλαιο με τη μεγάλη δισκογραφική εταιρία εκείνης της εποχής, την ΕΜΙΑΛ-COLUMBIA. Μέσα απ' αυτό, θα κάνω την πρώτη μου επιτυχία με τη Δήμητρα Γαλάνη και θα σταματήσω να εργάζομαι ως πιανίστας - εκείνη την εποχή δούλευα στις "ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ" . Όλα παίρνουν τότε ένα καινούργιο δρόμο, αυτόν που συνεχίζω μέχρι σήμερα. (vasilisdimitriou.gr)

Μερικές επιλογές τραγουδιών του:

Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά - Γιώργος Νταλάρας (1992)



Η Πρόβα του Νυφικού - Μαρινέλλα (1995)



Αγάπη - Χρήστος Θηβαίος (1998 )


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά ένας άξιος συνθετης.. Τον αγαπώ πολύ πολύ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχη δουλεια sunset89..ευχαριστουμε!
 
Οι περισσότεροι - μάλλον ... σχεδόν όλοι - γνωρίζουν τα τραγούδια του που έχουν ακουστεί στα τηλεοπτικά σήριαλ !!! Κι όμως ... πριν από τη σταδιοδρομία του ως συνθέτης των τηλεοπτικών σήριαλ, είχε ήδη διαγράψει μια σπουδαία πορεία ως συνθέτης !!! Απ' τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια εκείνης της εποχής "Οι φιλίες του στρατού" σε στίχους Μάνου Ελευθερίου, άπ' τον πολύ ωραίο δίσκο "Σεργιάνι στον παράδεισο", με τη φωνή του Γιάννη Μπογδάνου :

[video=youtube_share;6SQFZUACLxE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπουδαίος συνθέτης. Για να περιοριστώ κι εγώ όμως εντός των "ρετρό" ορίων, να το (καρα-ΜΑΤΖΟΡΕ) τραγούδι του "Η μυγδαλιά", από τη φωνή του Γιάννη Καλατζή. Σαν στιχουργό θα διαβάσετε τον "Νίκο Γεωργίου", που δεν είναι άλλος από το Νίκο Γκάτσο !

 
ο δισκος τα τραγουδια της εικονας περιλαμβανει τα τραγουδια για τις εξης σειρες :Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά,Η Πρόβα Του Νυφικού,Παλίρροια,Ο Μεγάλος Θυμός,Η Αγάπη Άργησε Μια Μέρα
 
Πίσω
Μπλουζα