Βοήθεια για αγορά AMIGA CD32

GreekRetroMan

Retro Member
Joined
13 Αύγ 2007
Μηνύματα
115
Αντιδράσεις
13
Βρήκα ένα cd32 στο ebay είναι όμως NTSC, θα παίζουν τα cd με συλλογές που έχω ή θα υπάρχει πρόβλημα ;

Με το ρεύμα σίγουρα θέλει μετατροπέα σε PAL.
 
Βρήκα ένα cd32 στο ebay είναι όμως NTSC, θα παίζουν τα cd με συλλογές που έχω ή θα υπάρχει πρόβλημα ;
Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Και οι καινούργιες τηλεοράσεις τα αναγνωρίζουν ολα πλέον. (Και το CD32 χρησιμοποιεί ένα κοινό καλώδιο S-Video, που είναι πολύ διαδεδομένο στην Αμερική). Για να δοκιμάσεις τα παιχνίδια τώρα, δοκίμασε WinUAE, με configuration για CD32. (Αν και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με καμιά Amiga/CD32 σε αυτό το θέμα).

Με το ρεύμα σίγουρα θέλει μετατροπέα σε PAL.
Μετασχηματιστή 220V ----> 110V χρειάζεσαι. (Κόστος περίπου 25ευρώ για έναν ισχύος 150W).
 
Μολις πήρα το δικό μου απο τις Ταχυμεταφορες.

Το πήρα απο το Hong Kong στα 120? και ενα μετασχηματηστη 220->110 και 110->220 100Watt στα 12,5? και παίζει κανονικά στην LCD μου με Composite. Τωρα κατεβαζω και το CD32 200 Compilation για να δοκιμάσω το SWOS.
 
Το δικό μου cd32 που είναι ntsc δεν παίζει σωστά κανένα compilation...
 
ευχαριστώ παίδες ο τολμών νικά.
 
Συμφώνω με τον plink και εμένα το ίδιο. και ορισμένα original τα παίζει ασπρομαυρά, ψάξε για pal.
 
Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με την κονσόλα,


Υπάρχει διαθέσιμη ?...εκτος των online ebay και amazon.
 
Το CD32 έφτασε στα χερια μου.


Λειτουργεί άψογα και έχει τα παρακάτω games:






The Chaos Engine



Dangerous Street



Diggers



Wing Commander



Oscar



Sensible Soccer LE



Lotus Trilogy






Είμαι ευτυχισμένος.


 


(Περιμένω και αλλα 5-6 games.)



Τώρα ψάχνω για mouse/keyboard και ένα δεύτερο χειριστήριο (εκτος αν μαγειρέψω ένα megadrive/mastersystem)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικο το εργαλειο!

Χειριστηριο απο MegaDrive παιζει, χωρις πατεντες.

Απο παιχνιδια το μονο που χρειαζεσαι τωρα ειναι καποιο CD32 compilation!
 
supacoopa είπε:
Καλοριζικο το εργαλειο!
Χειριστηριο απο MegaDrive παιζει, χωρις πατεντες.

Απο παιχνιδια το μονο που χρειαζεσαι τωρα ειναι καποιο CD32 compilation!
Μόνο άν σκοπεύεις να παίξεις μονόκουμπα παιχνίδια απο τα compilations. Banshee CD32, Darkseed, Super Stardust κλπ δέν παίζεις (ακόμα και με εξάκουμπο MD), θέλει μαγείρεμα και μάλιστα επιπέδου master chef ! Ψάχνεις για Honey Bee/ Competition Pro joypad, ή και μαμίσιο (πιό σπάνιο, αλλα και το χειρότερο ταυτόχρονα !) Εφόσον το θές για διπλά πάντως, τσίμπα δύο τόμαχωκ και κολλάς με τα compilations !

Κατα τα άλλα, keyboard θα χρειαστείς ένα απο μία A2000 ή A4000, διαφορετικά θα πρέπει να αγοράσεις αντάπτορα για ένα PS/2 keyboard. Είναι ακριβοί δυστυχώς.

Καλόπαιχτο εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου, πρόκειται για αγαπημένο μηχάνημα !
 
Ευχαριστώ για τις πρότασης και συμβουλές.

 


Σύντομα θα εμπλουτίσω την συλλογή μου και θα τα ξαναπούμε.



Ίσος ασχοληθώ με "jump mod" του MD χειριστηρίου ή θα σκαλίσω εξακουμπο.


 

 


Edit : Ένας καλός μου φίλος μου έδωσε δυο Tomahawk και ένα Amiga mouse.


 

 

 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα