Βest Saturn Games

---off topic---

Ωρέ Maddog, το Madpuppy έχεις στο avatar;

Έτσι, έτσι... σωστές αξίες και καλή ανατροφή βλέπω!!! :thumbup:

---sorry για το off topic αλλά δεν άντεξα! :D ---
 
Ναι, παραήταν καλή η φωτογραφία και δεν άντεξα...

Το μαντρόσκυλο "killer" που είχα πριν συνταξιοδοτήθηκε, τώρα πήγαμε σε κουτάβι. :)
 
Maddog είπε:
Η σωστή απάντηση είναι ότι σε κάποιες παλιότερες revisions του ARP 4-in-1 τα Capcom games που απαιτούν 4 MB RAM (πχ Vampire Savior, X-Men vs Street Fighter) δεν λειτουργούν γιατί το software δεν βλέπει την RAM.Μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί είμαι κάτοχος ενός από αυτά.

Στις νεότερες revisions (πχ αυτές που πουλάει τώρα το Play-Asia) το πρόβλημα έχει διορθωθεί, αλλά αν τυχόν το αγόρασες πχ από Ebay τίποτα δεν αποκλείει να είναι παλιότερο revision.

Και σε αυτή την περίπτωση πάντως υπάρχει φάρμακο με ένα μικρό hardware mod: http://www.ncsx.com/www/ncs0330/ncs0413/schemax.htm
Η απλουστατα, μπορεις να κανεις update την καρτα με το τελευταιο firmware.

Saturn A/R 4M plus V2.02

Στα τελευταια updates, εχουν διορθωθει παρα πολλα προβληματα, οπως καποιες ασυμβατοτητες, και η καθυστερηση των fmv σε πολλα παιχνιδια. Ευτηχως updates βγαινουν ακομα!
 
Update υπάρχει, αλλά πως το βάζεις στο cartridge;

Το δικό μου δεν είχε μαζί ούτε καλώδιο ούτε κάτι άλλο τότε που το αγόρασα πριν 2-3 χρόνια. Κάπου διάβασα ότι χρειάζεται κάποιο "communication card" για το PC ή σύνδεση μέσω παράλληλης θύρας αλλά δεν το πολυέψαξα παραπέρα ούτε είχε οδηγίες για να κάνεις κάτι τέτοιο στο manual του.

Πάντως στο κόστος που έχουν στα online shops, μάλλον είναι το ίδιο απλό να αγοράσεις ένα νέο revision και να τελειώνεις. :)
 
Οκ.Αυτό ήθελα να μάθω φίλε maddog.Aπό play-asia το τσίμπησα και περιμένω να αποσταλλεί.

Ευχαριστώ όλους παιδιά! :)
 
Αρκετοί συμφωνούν (τόσο οι ειδικοί όσο και οι gamers) στ' ότι το Saturn υπερέχει έναντι του Playstation στα 2D games χαρή στην έξτρα ram 4MB. Απλά συγκρίνετε για παράδειγμα 2D fightings της Capcom στις κονσόλες και θα δείτε τρελή διαφορά.

[offtopic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
Eεεεεεεεεεεεεε; Γίνεται να τσιπάρεις το Saturn; Πρώτη φορά τ' ακούω. Που και πως μπορώ να το κάνω κι εγώ;
Κι εδώ θα σε στεναχωρήσω φίλε Vetus....

Οι οδηγίες τσιπαρίσματος μιας κονσόλας,αποτελούς τρόπον τινά προτροπή προς πράξη παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων,μέσω της χρήσης αντιγράφων των παιχνιδιών,κι ως εκ τούτου απαγορεύονται,σύμφωνα με τον #1 κανόνα του forum αυτού...

"ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται."

Συνεπώς,η κουβένατα αυτή ΔΕΝ μπορεί να συνεχιστεί εδώ....
 
Παιδιά , ψάχνω μερικά co-op beat 'em up/shooter games(δεν υπάρχει πρόβλημα αν απαιτούν extra memory!).

Έχετε κάτι καλό να προτείνετε ;

Thanks!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτο και καλύτερο το Guardian Heroes. 'Οπως επίσης και το Die Hard Arcade.
 
Thanks για τις προτάσεις!!! , ελπίζω να υπάρχουν κι άλλα παιχνίδια στο ίδιο στυλ !!
 
Δηλαδη ψάχνεις τα λεγόμενα brawl games (συμφωνα με τις κατηγορίες του MAME!).Δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα Crow:city of angels(σε προειδοποιώ δεν είχε πάρει και τις καλύτερες κριτικές) και το Three Dirty Dwarves...

1o post αν και παρακολουθώ πολύ καιρό το φοβερό αυτό forum!

Καλως ήρθα! :p :p:p:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Welcome apositive! :D

Μερικά που θυμάμαι και εγώ...

golden axe:the duel,batman forever,dungeons and dragons collection...
 
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!.

Τα παιχνίδια τα θέλω για ένα επικών διαστάσεων κάψιμο που θα γίνει σύντομα με φίλους !
 
Rayman μέσα στο Top 10 του Saturn; :xm: Καλά, τόσα και τόσα [edited by manos426f:Βρε Vetus,τόσες και τόσες φορές σου έχουμε πει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με τη γλώσσα που χρησιμοποιείς...] παιχνίδια έχει το Saturn, το Rayman δεν είναι δα και κάτι το τρομερό (κι ας είχε γίνει hit τότε) ούτε ήταν αποκλειστικότητα του Saturn. Πάντως έχει το respect μου που έβαλε το Die Hard Arcade (τι κι αν δεν είχα δικό μου Saturn; το 'χα λιώσει για τα κάλα στο console-αδικό της γειτονιάς μου και στα arcades της Ακράτας που το πρόλαβα - κι εννοείται το τερμάτισα). Baku Baku Animal; Πωωωωωωωωωω! Τι μου θύμισε τώρα το παλικάρι; Mόνο και μόνο το demo που 'χαμε παίξει στο Saturn ενός φίλου μου μ' έθισε τρελά. Πάω να βρω αμέσως την pc version (αν την βρω, φυσικά)! Το δε Astal το 'χα ξεχάσει τελείως (το 'χα πετύχει μονάδα σ' ένα έντυπο του Saturn μικρός).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Κι εδώ θα σε στεναχωρήσω φίλε Vetus....Οι οδηγίες τσιπαρίσματος μιας κονσόλας,αποτελούς τρόπον τινά προτροπή προς πράξη παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων,μέσω της χρήσης αντιγράφων των παιχνιδιών,κι ως εκ τούτου απαγορεύονται,σύμφωνα με τον #1 κανόνα του forum αυτού...
Μάνο σε αυτό το σημείο δεν έχεις δίκιο. To modding είναι μια "περίεργη υπόθεση" και εμπίπτει σε πολλές διατάξεις. Ιταλικό δικαστήριο έχει ήδη απορρίψει τέτοια υπόθεση με το σκεπτικό ότι ο χρήστης μπορεί να κάνει ότι θέλει με την κονσόλα του.

http://www.theregister.co.uk/2004/01/24/italian_court_rules_mod_chips/
 
Φίλε Leon,είναι μεγάλο μπέρδεμα η όλη υπόθεση στο σημείο αυτό και το ξέρω,αλλά μια κι εμείς,όπως κατανοείς,δε μπορούμε να παρακολουθούμε,τουλάχιστον άμεσα,τις διάφορες εξελίξεις,όπως π.χ αυτή που αναφέρεις στα ιταλικά δικαστήρια,όσον αφορά το modding,σε πρώτη φάση και έως ότου τουλάχιστον ενημερωθούμε για κάποια σημαντική αλλαγή και ως εκ τούτου πάρει μια νέα απόφαση η admin team περί αυτού,ισχύει αυτό που ανέφερα παραπάνω...

Πάντως,να 'σαι καλά γι' αυτό που αναφέρεις,θα το λάβουμε υπ' όψην ασφαλώς και θα επανέλθουμε σύντομα στο θέμα... ;)
 
[offtopic]

Aardvark είπε:
Top 50 ενδιαφερον μιας και πανω απο 20 δεν εχω δει. :thumbup:

http://www.rvgfanatic.com/7443/177001.html
Επειδής είμαι ολίγον "στόκος" :D μου πήρε λίγη ώρα να βρω το υπόλοιπο top 50! Να παραθέσω και τα υπόλοιπα links για να μην κουράζεστε.

50-31

30-21

20-11

10-4

3-1

Και για όσους βαριούνται να κλικάρουν links όλη η λίστα

#50: Mass Destruction -87%


#49: King of Fighters '95 -89%



#48: Shining Wisdom -N/A



#47: Enemy Zero -88%



#46: Actua Golf -90%



#45: Pandemonium! -90%



#44: Athlete Kings -90%



#43: Dark Savior -92%



#42: Daytona USA CCE -90%



#41: Space Hulk -90%



#40: Soviet Strike -90%



#39: Jonah Lomu Rugby -91%



#38: Manx TT SuperBike -91%



#37: Saturn Bomberman -90%



#36: Croc: Legend of the Gobbos -91%



#35: Super Puzzle Fighter II Turbo -86%



#34: Baku Baku Animal -93%



#33: Bust-A-Move 3 -91%



#32: Fighting Vipers -94%



#31: SEGA AGES -91%



#30: Bubble Bobble Featuring Rainbow Islands -92%



#29: Last Bronx -92%



#28: WipEout 2097 -92%



#27: Madden NFL '98 -92%



#26: Steep Slope Sliders -92%



#25: Warcraft II: The Dark Saga -91%



#24: Sonic Jam -92%



#23: X-Men: Children of the Atom -92%



#22: Daytona USA -92%



#21: Guardian Heroes -93%



#20: Night Warriors: Darkstalkers' Revenge -93%



#19: Quake -93%



#18: Shining the Holy Ark -93%



#17: Sonic R -93%



#16: Panzer Dragoon II Zwei -93%



#15: Command & Conquer -94%



#14: Sega Worldwide Soccer '98 -91%



#13: Resident Evil -94%



#12: Virtual On -93%



#11: Virtua Cop -94%



#10: Street Fighter Collection -92%



#9: Tomb Raider -94%



#8: Exhumed (PowerSlave) -94%



#7: Marvel Super Heroes -95%



#6: Virtua Cop 2 -95%



#5: Fighters' Megamix -95%



#4: Duke Nukem 3D -97%



#3: Nights: Into Dreams -96%



#2: Sega Rally Championship -97%



#1: Virtua Fighter 2 -98%


 


Βέβαια, όπως πολύ σωστά σημειώνει το Racketboy κάποιοι από αυτούς τους τίτλους είναι ξεπερασμένοι: Είτε υπάρχει ανώτερο sequel, είτε υπάρχει καλύτερη έκδοση σε άλλο format.

Αλλά το Rayman (ένα μετριότατο platformer) στα καλύτερα του Saturn για τώρα από το Racketboy; :p Μέγα ατόπημα.

Edit: Τώρα είδα την ημερομηνία που γράφτηκε το thread #) . Βρε Darth Ressurectos, μας μπερδεύετε! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Shinning the Holly Ark ήταν από τα αγαπημένα μου,παιχνίδι που σε αποροφούσε πραγματικά,αρκετά δύσκολο όμως.
 
ρε παιδια το ποδοσφαιρακι που ειχε βγει κ ειχε κανει παταγο πως το ελεγαν?

ειχε κ πρωταθληματα αγγλιας-γερμανιας-ολλανδιας-ισπανιας κλπ..

ηταν τρομερο,υπηρχε κ σε arcades της εποχης
 
Μάλλον λες το Sega Worldwide Soccer. Πιθανότατα το 97.
 
Πίσω
Μπλουζα