Γαλλικά Γυμνασίου - Αγγλικά φροντιστηριακά

Επεσε στα χερια μου Ή για να ακριβολογω, μου παραχωρηθηκε απο το ΣΔΕ που πηγαινω, για να κανω εξασκηση στην γραμματικη,

το παρακατω βιβλιο του Γριβα, English Grammar in practice. :)

Ειναι του 1994 και εχει 182 σελιδες, ειναι στην ιδια σειρα με τα 3 τελευταια που εχει αναρτησει η Χριστινα στο προηγουμενο post.

Η σειρα αριθμει 5 βιβλια στο συνολο, ενω απ' οτι το εψαξα λιγο, κυκλοφορουν ακομα

σε καποια βιβλιοπωλεια με ψιλοτσιμπημενη τιμη. :precry:

Ιδιαιτερα ευχαριστο ειναι το οτι οι παρατηρησεις/εξηγησεις ειναι στα ελληνικα ωστε να ειναι κατανοητες πιο ευκολα. :)

Ακολουθουν φωτο απο εξωφυλλο, οπισθοφυλλο και μερικες ενδεικτικες εσωτερικες σελιδες. :)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Off topic mode on

Ερωτηση προς απανταχου retroPCακηδες:

Ποιο ειναι το PC απεικονιζεται στην σελ. 143; Η θηκη που φαινεται στην οθονη, σε τι εξυπηρετουσε? :what:

Off topic mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Off topic mode on

Ερωτηση προς απανταχου retroPCακηδες:

Ποιο ειναι το PC απεικονιζεται στην σελ. 143; Η θηκη που φαινεται στην οθονη, σε τι εξυπηρετουσε? :what:

Off topic mode off
Για το PC θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί. Η θήκη στην οθόνη πρέπει να είναι θήκη για το ποντίκι.
 
πάντως πολύ καλή γραμματική Αγγλικών η παραπάνω σειρα.

θυμαμαι δυο χρονιες το καλοκαιρι ειχα κανει επαναληψη τα δυο βιβλια γραμματικης που ειχα στο μαθημα (το δευτερο και το τριτο βιβλιο της σειρας)...
 

1@stayros[/USER] Πωωωωω, τι μου θύμισες τώρα...

Το είχα αυτό το βιβλίο! Και μάλιστα θυμάμαι και το εξής σκηνικό...

Παρασκευή βράδυ, κατά τις 9 μετά το δελτίο ειδήσεων, το Mega ξεκίνησε και έβαλε non-stop Τρεις Χάριτες (λόγω των 15 χρόνων Mega), κι εγώ καθόμουν στο τραπεζάκι στο σαλόνι λύνοντας ασκήσεις στο βιβλίο, βλέποντας παράλληλα Τρεις Χάριτες (νομίζω ξεκίνησε με το επετειακό επεισόδιο Show business).

 
αμαν παναια μου τι μου θυμησατε και μενα ,το βιβλιο αγγλικων αυτο ειχα και εγω και μαλιστα τον ηρωα τον συμπαθουσα πολυ

δυστυχως εμενα εκτος απο τα κωμιξ η μανα μ πεταξε και τα βιβλια αγγλικων ,τιποτα δεν γλυτωσα
 
Τώρα τι μου θυμίσατε...

Στα αγγλικά είχα διδαχθεί κι εγώ ολόκληρη τη σειρά, νομίζω ήταν το Starting Out, Getting On και Turning Point. Όλη η σειρά ήταν ουσιαστικά ένα διήγημα γύρω από κάποιους ήρωες, τον χαζούλη και ντροπαλό Arthur, τη σπιτονοικοκυρά του, τον αντιπαθητικό Bruce και τη γοητευτική Mary.

Στο σχολείο μαθαίναμε γαλλικά, το πρώτο μου βιβλίο ήταν το Methode Orange, ακόμα θυμάμαι το πρώτο μάθημα, Le Magnetophone de Betty... και διαλόγους του τύπου: Je m' appelle Betty Morgan, Tu t' apelle Pablo Neteau κλπ...

md22454732567.jpg
 
Στο φροντιστήριο αγγλικών που πήγαινα προς τα τέλη των 80ς στις ταξεις 1η,2α και 3η κανονική είχαμε μια σειρά βιβλίων με τίτλο "Breakaway".Ήταν 3 βιβλία ένα για κάθε τάξη (vol.1,2 και 3).Της πρώτης ήταν μπλε εξώφυλλο,της δευτέρας πράσινο και της τρίτης κόκκινο σκούρο.ίσως τα καλύτερα βιβλία που πέτυχα ποτέ σε φροντιστήριο αγγλικών.Κάθε κεφάλαιο έκλεινε με ένα επεισόδιο από ένα comic με τίτλο "Scorpion".Το ωραίο με αυτά τα βιβλία είναι πως ήταν ευκολοδιάβαστα,είχαν έγχρωμες εικόνες εξ' ολοκλήρου και πάρα πολλές ιστορίες μυστηρίου εως και τρόμου.Χαρακτηριστικά θυμάμαι ένα κείμενο που έλεγε για ένα καταραμένο ξυπνητήρι που όταν πήγαινε η τάδε ώρα πέθαινε κάποιος απ' τους κατόχους του.Μια άλλη ιστορία λεγόταν "The Boy on bicycle" και είχε να κάνει με έναν άντρα  που έβλεπε μπροστά του συνέχεια το φάντασμα ενός αγοριού πάνω σε ένα ποδήλατο (το οποίο είχε σκοτωθεί μάλλον σε ατύχημα με το ποδήλατο του) και οδήγήθηκε στην τρέλα απ' την συνεχή θέαση.Μάλιστα το συγκεκριμένο κείμενο ήταν σε 3 μέρη.Επίσης ένα άλλο με ένα κορίτσι που γυρνώντας βράδυ απ' το σπίτι μιας φίλης της (κάπου σε μια μικρή επαρχιακή πόλη της Βρετανίας) έπρεπε να περάσει μέσα απ' το οικόπεδο ενός αινιγματικού γείτονα που φημολογούνταν ότι ήταν ψυχοπαθής δολοφόνος.Ένα άλλο κείμενο (που μας άφησε πολλούς εφιάλτες) αφορούσε την ιστορία με τα ανεξήγητα ίχνη πάνω στο χιόνι στην πόλη Ντέβον γνωστά ως "ίχνη του διαβόλου" που είχε συμβεί γύρω στο 1860. Μιά άλλη ιστορία λεγόταν "Η γυναίκα με τα άσπρα" και είχε σαν υπόθεση το φάντασμα μιας γυναίκας που φορούσε λευκά και εμφανίζονταν σε όχθες ποταμιών (στην βρετανία φυσικά).Επίσης τα βιβλία αυτά είχαν και πολλά  κειμενάκια με  ρεκόρ στις πιο απίστευτες  καταστάσεις.Αυτά τα 3 βιβλία με τις μετακομίσεις χάθηκαν και τα ψάχνω σαν τρελός.Δυστυχώς ούτε σε ψηφιακά παλαιοβιβλιοπωλεία τα έχω δεί κάπου.

Τώρα τι μου θυμίσατε...

Στα αγγλικά είχα διδαχθεί κι εγώ ολόκληρη τη σειρά, νομίζω ήταν το Starting Out, Getting On και Turning Point. Όλη η σειρά ήταν ουσιαστικά ένα διήγημα γύρω από κάποιους ήρωες, τον χαζούλη και ντροπαλό Arthur, τη σπιτονοικοκυρά του, τον αντιπαθητικό Bruce και τη γοητευτική Mary.

Στο σχολείο μαθαίναμε γαλλικά, το πρώτο μου βιβλίο ήταν το Methode Orange, ακόμα θυμάμαι το πρώτο μάθημα, Le Magnetophone de Betty... και διαλόγους του τύπου: Je m' appelle Betty Morgan, Tu t' apelle Pablo Neteau κλπ...

md22454732567.jpg
αυτό το είχαμε στο Λύκειο
 
πιστεύω τα φροντιστηριακά βιβλία αγγλικών ,γαλλικών κτλ σε πήγαιναν/σε ταξίδευαν σε άλλους κόσμους μέσα απ' τις εικόνες τους ,τα ενδιαφέροντα κείμενα,πολλές φορές απ τις κασέτες ήχου (ή και βιντεοκασέτες πολλές φορές)  που τυχόν να είχε κάποιο μάθημα.Κάτι που τα βιβλία ξένων γλωσσών των σχολείων δεν το κατάφερναν με τίποτα
 
ένα ακόμη βιβλίο που είχα στο φροντιστήριο το Kernel One και το έχω ακόμη...διαβάζεται άνετα τώρα που γνωρίζουμε και λίγα αγγλικά παραπάνω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ω ρε φίλε... Ο Arthur... Τί μου θύμισες. Ο Εγγλέζος λούζερ που παίρνει ΚΑΙ το κορίτσι και τη θέση στο ΔΣ της εταιρείας που δουλεύει στα δύο τελευταία βιβλία, ένα κίτρινο (turning point) και ένα κόκκινο (open road), μετά τα μπλε (starting out) και τα πράσινα (getting on)

 
Το βιβλιο με τον Αrthur και τον Bruce λεγοταν Living English το 1980 που ξεκινησα αγγλικα. Ποσες υπεροχες αναμνησεις!

image.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα Γαλλικά του ΟΕΔΒ που έκανα στο Γυμνάσιο (Αγγλικά δεν κάναμε, μόνο Γαλλικά)


1991-92 Α Γυμνασίου
2343.jpg


1992-93 Β Γυμνασίου
0813.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα