Γειά χαρα στην παρέα

Vasilis

RetroNoob
Joined
20 Φεβ 2021
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
17
Γειά στην παρέα,

Νέο μέλος εδώ. Βασίλης λέγομαι, σας βρήκα σχετικά τυχαία (ψάχνοντας μια παλιά sci-fi ταινία) αλλά είδα απίστευτη γνώση εδώ και είπα να μείνω :) .
 
Καλό κυνήγι κ κατάθεση αναμνήσεων!!!
 
Καλώς όρισες Βασίλη! :)

Για ποια sci-fi ταινία έψαχνες πληροφορίες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Always Somewhere χαίρομαι που με ρωτάς :),

Η αληθεία είναι πως δεν θα τολμούσα να γράψω αυτό που αναζητώ, γιατί έχω τόσο θολές μνήμες για το συγκεκριμένο παραμύθι, αλλά όλη μέρα σήμερα πραγματικά αυτό το forum με έχει καθηλώσει. Μου ξυπνήσε μνήμες απο παιδική μου ηλικία που μέχρι εχθές θα ορκιζομουνα ότι δεν έχω. Ενδεικτικά να πώ για τον μυστικό σιδηρόδρομο, όπως και πολλά άλλα. Οι γνώσεις και οι μνήμες που έχουν μερικοί εδώ είναι απο άλλο πλανήτη.

Για αυτό που αναζητώ λοιπόν. Μέσα 80 (ίσως και τέλη), ο πατέρας μου, μου είχε βάλει μια μπομπίνα ήχου με ένα παραθύμι στα ελληνικά (κατα πάσα πιθανότητα μεταγλωτισμένο) με ένα αγόρι και ένα κορίτσι σε κάποιο ξένο πλάνήτη που προσπαθούσαν να ξεφύγουν απο κάποιο πλάσμα. Δεν θυμάμαι πολλά αλλά νομίζω ξέφυγαν την τελευταία στιγμή με κάποιο μικρό διαστημικό όχημα.
Δεν θυμάμαι πολλά αλλά θυμάμαι την αίσθηση που είχα όταν άκουγα την μπομπινα. Πραγματικά φοβόμουν. Σαν να διαβάζεις λαβκραφτ. Και επίσης τον ήχο όταν αναφερόταν στο κακο πλάσμα. Ένας υποκωφος επαναληπτικός ήχος. Κάπως όπως κάνει το tardis στον doctor who. Πιο μπάσα και πιο αργά. Πραγματικά σε καθήλωνε.

40 χρόνια τώρα έρχεται και φεύγει αυτή η ανάμνήση. δύσκολακι όμως να το βρώ γιατι μιλάμε για μπομπίνα ήχου.

Όπως και να έχει όμως αυτή η αναζήτηση με έφερε εδώ.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Βασίλης
 
srpic.jpg


Για το Μυστικό Σιδηρόδρομο και τον Σάιμον υπάρχει σχετικό νήμα εδώ! :)

Χμ.. Για το παραμύθι με τα παιδιά στο πλανήτη που αναφέρεις ότι άκουγες σε μπομπίνα δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

Μηπως κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ θυμάται κάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σου φίλε Βασίλη. Καλοσώρισες!
 
Πίσω
Μπλουζα