Γρηγορότερο Loading σε Spectrum

Πολύ σωστός ο Wally!!! Ωραίο το κολπάκι με το καλώδιο !!

Εντωμεταξύ φίλε...μόλις τώρα (διαβάζοντας τα παλιότερα μηνύματα στη συζήτηση) πήρα χαμπάρι ότι εσύ είχες ανεβάσει τα mp3 στο UG ...lol...και τα χρησιμοποιώ έδω και καιρό!!! :)
 
Άν είχατε έναν emulator για να τρέξετε τα αγαπημένα σας παιχνίδια στο PC ή το Mac, θα είχατε αποφύγει αυτό τον μπελά προ πολλού!

Στο Internet κυκλοφορούν προγραμματάκια για PC & Mac που έχουν ειδικά σχεδιαστεί για την μεταφορά των αρχείων από τις παλιές κασέτες και δισκέτες στον υπολογιστή και την μετατροπή των δεδομένων σε μορφή ψηφιακών αρχείων TZX, SNA, Z80, TAP, TRD και RZX.
 
Οπως σου ειπα και στο αλλο thread, δεν ειναι το ιδιο.

Οχι μονο συναισθηματικα/feeling αλλα και αντικειμενικα. Δεν υπαρχει ακομα ο 100% best all around Speccy emulator.

Btw σε προκαλω να παιξεις Fairlight σε emulator στο PC...(μην το κανεις, θα παθεις αρθριτιδα :) )
 
sparklingeagle είπε:
Άν είχατε έναν emulator για να τρέξετε τα αγαπημένα σας παιχνίδια στο PC ή το Mac, θα είχατε αποφύγει αυτό τον μπελά προ πολλού!
Η εμπειρια του να παιζεις παιχνιδια spectrum σε PC emulator για να αποφευγεις "τον μπελα", ειναι συγκρισιμη με αυτη του να χρησιμοποιεις πλαστικη φουσκωτη κουκλα ως υποκαταστατο γυναικας, γιατι ειναι γρηγοροτερα διαθεσιμη χωρις προκαταρκτικα :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Η εμπειρια του να παιζεις παιχνιδια spectrum σε PC emulator για να αποφευγεις "τον μπελα", ειναι συγκρισιμη με αυτη του να χρησιμοποιεις πλαστικη φουσκωτη κουκλα ως υποκαταστατο γυναικας, γιατι ειναι διαθεσιμη προς χρηση "χωρις μπελα". :cool:
lol

Αυτό πρέπει να προταθεί για post 2010.

:D
 
Tywien είπε:
Η εμπειρια του να παιζεις παιχνιδια spectrum σε PC emulator για να αποφευγεις "τον μπελα", ειναι συγκρισιμη με αυτη του να χρησιμοποιεις πλαστικη φουσκωτη κουκλα ως υποκαταστατο γυναικας, γιατι ειναι γρηγοροτερα διαθεσιμη χωρις προκαταρκτικα :cool:
Eνω η εμπειρια με τον 48k ????Ως συγκρισιμη εμπειρια ειναι, μαλιστα σε ορισμενα σημεια βελτιωμενη σε σχεση με το <<μεσο>> πρωτοτυπο ...

- αποφευγει να μιλαει σε σημειο που καποιοι να αναρρωτιουνται αν ειναι μουγγη (Μαλλον διοτι εχει επιγνωση ,οτι δεν εχει και το ποιο <<ευηχο>> ηχοχρωμα ???)

- για τα <<βασικα>> δεν χρειαζεται να της μιλας πολυ , με μερικα νευματα φτανουν για να καταλαβαινει ολοκληρες προτασεις ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φορτωμα απο το joystick port (οχι με το τροπο των Codemasters). Εφτασε τα 155 kbps!!! Loading σε 2 δευτερολεπτα!!

Αρθρο/Video
 
Αυτό είναι!

Μόνο που πάνε χαράμι τα loading screens. Δεν προφταίνεις να τα δεις! :p
 
Kαλημερα σας!προσπαθώ να φορτωσω παιχνίδια μεσω του k7zx απο 2 πηγές,ενα philips go gear vibe και ενα κασσετοφωνο deck διπλο και οι 2 ειναι αδυναμες πηγες ηχου για αυτο τις ενισχυω με την εξοδο απο ακουστικα 2 μικρων ηχειων εχω κανει πολλες προσπαθειες να φορτωσω παιχνιδι και με την παλια εκδοση (την 3) και την 4 παιζοντας με ενταση και με settings(και με αρκετα παιχνιδια) τελικα καταφερα με fast loading μονο το dan dare 1 σε μορφη tap σε ενα λεπτο με το k7zx v3 και τις ρυθμισεις που εχει δωσει ο wally για αδυναμες πηγες ηχου με τα γραφικα ομως κουλουβαχατα!μπορει καποιος συμφορουμιτης απο εμπειρια να μου δωσει και αλλα settings και τις ρυθμισεις για καψιμο σε cd?
 
Βεβαιωσου οτι χρησιμοποιεις μονοφωνικα βυσματα κατ αρχην.

Τα wav μπορεις να τα ενισχυεις με προγραμματα τυπου CoolEdit Pro, Audacity.

Ετσι θα αποφυγεις και τις πιθανες παραμορφωσεις που μπορει να προσδιδουν στο σημα οι φτηνοι ενισχυτες ηχειων.
 
Wally είπε:
Βεβαιωσου οτι χρησιμοποιεις μονοφωνικα βυσματα κατ αρχην.
Τα wav μπορεις να τα ενισχυεις με προγραμματα τυπου CoolEdit Pro, Audacity.

Ετσι θα αποφυγεις και τις πιθανες παραμορφωσεις που μπορει να προσδιδουν στο σημα οι φτηνοι ενισχυτες ηχειων.
μονοφωνικα βυσματα χρησιμοποιω οκ θα το δοκιμασω και αυτο ο zx που εχω ειναο ο 48 ο γομολαστιχας θα επιστρεψω δριμυτερος ευχαριστω
 
Eκανα ενισχυση με audiocity στα 10db που ειδα και εδω αλλα τπτ! tape loading error!απο τον zx φορτωνω με 100% επιτυχια παιχνιδια που χω γραψει σε Cd στην κανονικη τους μορφη.Παρατηρω επισης οτι εγραψα και καποια παιχνιδια στο deck στην κανονικη τους μορφη και στην πρωτη δοκιμη που εκανα φορτωναν κανονικα μετα τους πειραματισμους με το Mp3 βλεπω οτι εχω Load error,μηπως εκανα καμια ζημια? σημειωτεον οτι απ το cd συνεχιζουν να φορτωνουν κανονικα.Στα φορτωματα παντος με το Deck εχω την ενταση στο full η λιγο πιο κατω.Απο ρυθμισεις εχω square waveform,spectrum original,final tone,5.512bps και αυξομειωνω την ενταση των ηχειων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν εννοεις οτι τα "high speed" τα εγγραψες σε κοινο κασετοφωνο - ισως παιζει ρολο και η ποιοτητα της κασετας, του κασετοφωνου, το αζιμουθιο της κεφαλης.

Καλυτερα παντως να δοκιμαζεις με να αξιοπρεπους ποιοτητος mp3 player
 
Wally είπε:
Αν εννοεις οτι τα "high speed" τα εγγραψες σε κοινο κασετοφωνο - ισως παιζει ρολο και η ποιοτητα της κασετας, του κασετοφωνου, το αζιμουθιο της κεφαλης.
Καλυτερα παντως να δοκιμαζεις με να αξιοπρεπους ποιοτητος mp3 player
οχι στο κασσετοφωνο (deck της pionner) τα χω γραψει στην κανονικη μορφη αλλα επειδη δεν εχει δυνατη εξοδο τα ενισχυω με 2 μικρα ηχειακα απο εξοδο ακουστικων.Την ιδια μεθοδο χρησιμοποιω και στον C64 γιατι εχω φτιαξει μια πλακετα και φορτωνω απ το deck .t64 αρχεια με απολυτη επιτυχια τα hispeed Μονο απ το mp3.
 
Σ' ένα παλιότερο τεύχος του PIXEL (1986, αν θυμάμαι καλά), υπήρχε ένα προγραμματάκι που επέτρεπε φόρτωμα και σώσιμο σε πολύ υψηλά baudrates.

Ένα παρόμοιο πρόγραμμα υπήρχε στο Saboteur της Durell το οποίο επέτρεπε στους χρήστες του Spectrum να φορτώνουν και να σώζουν τα παιχνίδια τους σε υψηλές ταχύτητες μέσω της εντολής LET L=USR 61036.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτοι οι loaders στη καλυτερη να εφταναν κατι παραπανω απο 4500 baud. Tσεκαρε πχ το Falcon Patrol 2. Μιλαμε για προγραμματα σε κασετα παντα.

Δες και το Kwikload loader

To CD των Codemasters ειχα διαβασει οτι ξεπερνουσε το 6x
 
Διαβασα οτι για το k7zx καλα settings (εκτος των εγγυημενων square waveforms) τα εξης

Sample frequency: 48000Wave form: 2 Cubic

Encoding technique: Shavings Raudo

Samples/bit (speed): 2.75 (17454 bps)
Ξεκαρφωτο αλλα θα φανει χρησιμο. Ελπιζω να κανω συγκριτικες δοκιμες ταχυτητας/αξιοπιστιας (με τα παλια samples που ειχα φτιαξει) το ΣουΚου
 
βοήθεια για φόρτωμα παιχνιδιών από κινητό,ή ipod σε spectrum

Κατάφερα με το tap2wav v1.8 να κάνω mp3 κάποια tzx αρχεία που είχα,φορτώνουν κανονικά με το ipod nano 6g που έχω στον spectrum.Το μόνο πρόβλημα είναι η ταχύτητα,κάνουν όσο κάνει και μια κασσέτα σε spectrum,επειδή θέλω ταχύτητα ξέρω για το κ7zx,όμως όσο και να έπαιξα με τις ρυθμίσεις του πάντα βγάζει tape loading r type error.Τι ρυθμίσεις θέλει για να φορτώνουν μέσω ipod ? (ουσιαστικά θέλω να φορτώνω τα παιχνίδια σε mp3 που να φορτώνει σε μερικά δευτερόλεπτα).

Επίσης δοκίμασα να φορτώσω παιχνίδι από 2 κινητά με καλώδιο στην είσοδο του spectrum,ένα omnia i900 και ένα zte blade,αν και ακούω τον θόρυβο του παιχνιδιού στα ηχεία της οθόνης,(και το κινητό έχει δυνατό volume) δεν βλέπω τα border colors να αλλάζουν και παραμένουν άσπρα.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
 
Πίσω
Μπλουζα