* Γ' Λυκείου (3η δέσμη)

Φοβερό! Που το ξετρύπωσες!! Το είχαμε κι αυτο, πράγματι! Με αυτο το εξώφυλλο Μας το ειχαν δώσει στην Α Λυκείου μαζι με την Γραμματική του Μ.Οικονόμου που έχω βάλει στο #54. Δεν το βρηκα στα βιβλία στο πατάρι, κι το ειχα ξεχασει εντελώς οτι το είχαμε κι αυτο!
Τριτοδεσμίτης χωρίς συντακτικό είναι σαν μάγειρας χωρίς κουτάλες....
 
Σε τυράννησε στα μαθητικά σου χρόνια, ε?
 
Τελεια. Στον αγύριστο! (το βιβλίο, όχι εσύ!)
Οιδίποδας, Επιτάφιος, Ανθολόγιο: τα 3 βιβλία του "διδαγμένου" κειμένου. Παπαγαλία οι μεταφράσεις τους, για ένα απόσπασμα μόλις 6-7 σειρών (στις πανελλήνιες). Ολη η "δουλειά" (ασκήσεις γραμματικής & συντακτικού κλπ) γινόταν στο "αδίδακτο" κείμενο...
 
Ωχ... μάλλον είμαι η μόνη που τα αναπολώ με νοσταλγία τα βιβλιαράκια μου της Γ΄ Δέσμης!!!!
 
Ωχ... μάλλον είμαι η μόνη που τα αναπολώ με νοσταλγία τα βιβλιαράκια μου της Γ΄ Δέσμης!!!!
Δεν είσαι η μόνη. Με εξαίρεση την Ιστορία που μισούσα τα υπόλοιπα βιβλία της Δέσμης τα έχω κρατήσει στο πατρικό και πράγματι τα αναπολώ με νοσταλγία. Αν σκεφτώ μάλιστα ότι από την επόμενη χρονιά είχα να μελετήσω διπλάσιες και τριπλάσιες τραγωδίες, κείμενα συγγραφέων με ακόμη πιο δύσκολη μετάφραση από αυτή του Επιταφίου και να μάθω να μετατρέπω το ελληνικό κείμενο σε λατινικό, η νοσταλγία και η αγάπη για τα βιβλία αυτά είναι ακόμη μεγαλύτερη.
 
Ωχ... μάλλον είμαι η μόνη που τα αναπολώ με νοσταλγία τα βιβλιαράκια μου της Γ΄ Δέσμης!!!!
Κι εγώ τι κάνω τόσο καιρό;; :biglaugh:
Για αυτό κι τα ανέβασα κιόλας, τα εχω κρατήσει ολα...για να πάρουμε τη "δόση" μας οι πρώην τριτοδεσμίτες.
Πραγματικά μακαρίζω την τύχη μου που πρόλαβα το σύστημα των Δεσμών κι το λέω με πάση ειλικρίνεια!
Αν πήγαινα Λύκειο με το μετέπειτα σύστημα των Κατευθύνσεων, ακόμη εκεί θα ήμουν κι θα έδινα!! Δεν θα κατάφερνα να πάρω απολυτήριο δίνοντας πανελλήνιες σε φυσικομαθηματικά γενικής παιδείας...
 
Κι εγώ τι κάνω τόσο καιρό;; :biglaugh:
Για αυτό κι τα ανέβασα κιόλας, τα εχω κρατήσει ολα...για να πάρουμε τη "δόση" μας οι πρώην τριτοδεσμίτες.
Πραγματικά μακαρίζω την τύχη μου που πρόλαβα το σύστημα των Δεσμών κι το λέω με πάση ειλικρίνεια!
Αν πήγαινα Λύκειο με το μετέπειτα σύστημα των Κατευθύνσεων, ακόμη εκεί θα ήμουν κι θα έδινα!! Δεν θα κατάφερνα να πάρω απολυτήριο δίνοντας πανελλήνιες σε φυσικομαθηματικά γενικής παιδείας...
Εγώ πάλι δεν τα αναπολώ καθόλου. Με το σύστημα των Δεσμών, απλώς πήρα ένα μεγάλο άριστα στο απολυτήριο. Με το σύστημα των κατευθύνσεων θα έπαιρνα και πάλι καλούς βαθμούς. Εξάλλου η τρίτη δέσμη ήταν για μένα convenience, απλώς μου επέτρεπε να διαβάζω λιγότερο, ώστε να γλιτώσω την υπερκόπωση (δεν μου άρεσε η δεύτερη δέσμη, δεν ήθελα να γίνω γιατρός). Ίσως μπορούσα να είχα πάει στην τέταρτη και να είχα πάει στο (τότε) ΤΕΙ Τουριστικών Επιχειρήσεων ή σε κάποια οικονομική σχολή.
 
Κι εγώ τι κάνω τόσο καιρό;; :biglaugh:
Για αυτό κι τα ανέβασα κιόλας, τα εχω κρατήσει ολα...για να πάρουμε τη "δόση" μας οι πρώην τριτοδεσμίτες.
Πραγματικά μακαρίζω την τύχη μου που πρόλαβα το σύστημα των Δεσμών κι το λέω με πάση ειλικρίνεια!
Αν πήγαινα Λύκειο με το μετέπειτα σύστημα των Κατευθύνσεων, ακόμη εκεί θα ήμουν κι θα έδινα!! Δεν θα κατάφερνα να πάρω απολυτήριο δίνοντας πανελλήνιες σε φυσικομαθηματικά γενικής παιδείας...
Και να' σαι καλά γι' αυτό!!

Πω πω, πρώην τριτοδεσμίτες ε? Εγώ ακόμα νυν νιώθω!!
 
Πίσω
Μπλουζα