Διαγωνισμός Adventure Games Retromaniax - Μέρος 1ο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
198
Έχω κάποια original CD-ROMs από παλιά adventures στη συλλογή μου, και σκέφτηκα να τα προσφέρω στους Retromaniax σε μορφή διαγωνισμού με ερωτήσεις που αφορούν αποκλειστικά adventure games. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κουτιά & manuals, επομένως για να κάνω πιο δελεαστική την προσφορά αποφάσισα να προσφέρω και το δικό μου παιχνίδι (στο κουτί του βέβαια), το οποίο μπορεί να μην είναι ρετρό στην χρονολογία αλλά είναι στην αίσθηση. Το συζήτησα με τον Wally και αποφασίσαμε να κάνουμε συνολικά πέντε διαγωνισμούς στους οποίους ο πρώτος νικητής θα παίρνει δώρο ένα παιχνίδι + ένα Diamonds in the Rough, και ο δεύτερος ένα παιχνίδι.

Για τον πρώτο διαγωνισμό τα δώρα είναι:

Α' Βραβείο: Zork: Grand Inquisitor και Diamonds in the Rough

Β' Βραβείο: Shivers

Prizes-Cont1.jpg


Αν και πρακτικά ένα παιχνίδι το ζούμε κατά κανόνα οπτικοακουστικά, κατά την άποψή μου κάποια από τα παλιά adventures ήταν τόσο ζωντανά που ένιωθες πως τα βιώνεις και με τις πέντε σου αισθήσεις. Οι ερωτήσεις του πρώτου διαγωνισμού βασίζονται σε αυτή την ιδέα.

Καλή διασκέδαση! Στείλτε μου με PM τις απαντήσεις σας, ακόμα κι αν δεν τις γνωρίζετε όλες.

Κατηγορία πρώτη: Όραση

1) Από ποιο παιχνίδι είναι η παρακάτω εικόνα;

01.jpg


α) King's Quest II

β) Conquest of Camelot

γ) Future Wars

δ) Freddy Pharkas Frontier Pharmacist

2) Σε ποιο παιχνίδι πρωταγωνιστεί ο εικονιζόμενος;

02.jpg


α) DreamWeb

β) The Dark Half

γ) Dark Seed

δ) Waxworks

3) Σε ποιο παιχνίδι ανήκει αυτό το panel;

03.jpg


α) Plan 9 from Outer Space

β) Cruise for a Corpse

γ) Universe

δ) Neuromancer

Κατηγορία δεύτερη: Ακοή

4) Από ποιο παιχνίδι είναι ο ήχος αυτός;

α) Manhunter New York

β) Loom

γ) Gabriel Knight: Sins of the Fathers

δ) Indiana Jones and the Last Crusade

5) Σε ποια γυναίκα ανήκει αυτή η φωνή;

α) Adrienne Delaney

β) Grace Nakimura

γ) Dana Scully

δ) Regan Madsen


6) Από ποιο παιχνίδι είναι
αυτή η μουσική;

α) Shadow of the Comet

β) Jack the Ripper

γ) Les Manley in: Search for the King

δ) Innocent Until Caught


Κατηγορία τρίτη: Αφή



7) Στο Quest for Glory IV το αγγίζεις για να ανοίξει μια πόρτα που οδηγεί στο υπνοδωμάτιο. Είναι...


α) Ένα βιβλίο στο κομοδίνο

β) Ένα χαλαρό τούβλο

γ) Ένα ασημένιο κηροπήγιο

δ) Ένα έμβλημα πάνω στη βιβλιοθήκη


8 ) "Μπορεί να σκοτώνει άλλους σαν εμένα χωρίς να τους αγγίζει στο υπερδιάστημα". Από ποιο παιχνίδι είναι αυτή η φράση;


α) Ripper

β) Blade Runner

γ) Bloodnet

δ) Tex Murphy: Overseer

9) Στο Space Quest I, αν πατήσεις το πλήκτρο που γράφει "DON'T TOUCH" θα μεταφερθείς στο:

α) Space Quest II

β) Space Quest X

γ) King's Quest I

δ) Maniac Mansion

Κατηγορία τέταρτη: Γεύση

10) Στο Monkey Island 2: Le Chuck's Revenge, ο Rum Rogers καλεί τον Guybrush σε διαγωνισμού ποτού. Τι πίνουν;

α) Γκρογκ

β) Ουίσκι

γ) Τεκίλα

δ) Ρούμι

11) Σύμφωνα με τους εικονιζόμενους ζαχαροπλάστες, ποια λιχουδιά προτιμά ο Sordid στο Simon the Sorcerer;

11.jpg


α) Αλατισμένες φράουλες

b) Αντζούγιες ζελέ

γ) Παγωτό συκώτι

δ) Σουβλιστά κάστανα

12) Ποιο από τα τρία γλυφιτζούρια που απεικονίζονται πρέπει να πάρεις στο Troll's Tale;

12.jpg


α) Το μπλε

β) Το πράσινο

γ) Το κίτρινο

δ) Δεν πρέπει να πάρεις κανένα γλυφιτζούρι

Κατηγορία πέμπτη: Όσφρηση

13) Στο Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards, η μυρωδιά που αναγκάζει τον Larry να χρησιμοποιεί σπρέι προέρχεται από:

α) την ανάσα του

β) την τουαλέτα

γ) τα πόδια του

δ) τις μασχάλες του

14) "Η οσμή από χίλιες μπύρες διαποτίζει τον αέρα αυτού του σκοτεινού μπαρ" - Από ποιο παιχνίδι είναι αυτή η φράση;

α) Tass Times in Tonetown

β) Borrowed Time

γ) Heart of China

δ) The Lurking Horror

15) Κατασκοπεύεις τις Lillian & Ethel στο δωμάτιό σου και στη συνέχεια μυρίζεις τον αέρα. Βρίσκεσαι στο...

α) Fish

β) Ripper

γ) Colonel's Bequest

δ) Heart of China
 
Φοβερο το concept και η κατηγοριοποιηση των ερωτησεων! Ομοιως και τα δωρα.

Να σαι καλα Αλκη
 
Ωραία ιδέα, και κυρίως άψογα εκτελεσμένη. Δε θα μπω στη διαδικασία να googlάρω/ψάξω τίποτα, θα επιθυμούσα να συμμετάσχω μόνο για την τιμή των όπλων, και για να δω πόσο έχω σκουριάσει adventurικά. Ελπίζω να με "παίξετε" και μένα :p

Άλκη σύντομα θα έχεις τις απαντήσεις μου :cool:

Edit: Έφτασααααααααααααααν :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετική σύλληψη, εκτέλεση και εξαιρετική προσφορά δώρων... :thumbup:

Σίγουρα δε θα googlaρω, αλλά θα προσπαθήσω να θυμηθώ όσα adventures έχω παίξει. Σε όσα δεν έπαιξα, θα δώσω μια απάντηση στην τύχη, λαμβάνοντας υπόψη την ιδιαιτερότητα κάθε τίτλου, αλλά και την πολυετή μου εμπειρία ( :D ) σε adventure titles, όσο αυτό είναι εφικτό...
 
Μονο που ανεφερες το simon the sorcerer, χιλια +++

απο εμενα.

Δυστυχως δεν τα εχω παιξει ολα.
 
Και ο υποφαινόμενος ελαφρο-adventurας, έστειλε τις απαντήσεις του! :D

Ελπίζω να τα πήγα σχετικά καλά...
 
Ζόρικος διαγωνισμός!
 
Θα ήθελα να δοκιμάσω τις γνώσεις μου, για τα παιχνίδια δεν ενδιαφέρομαι τόσο πολύ:

[edited]
 
πολύ καλός διαγωνισμός,σκέφτομαι να συμμετάσχω αλλά σε κάποιο επόμενο μέρος γιατί πρώτα πρέπει να κάνω μία γενική προετοιμασία (δεν θυμάμαι πότε έπαιξα τελευταία φορά adventure).

@f2bnp

εχμ,τις απαντήσεις λέει ότι πρέπει να τις στείλεις με pm (το λέει με κόκκινα γράμματα πριν τις ερωτήσεις της πρώτης κατηγορίας).
 
Thanks σε όποιον έκανε το edit. f2bnp μην ανησυχείς, τις έσωσα τις απαντήσεις σου.
 
Πολύ προκλητικός διαγωνισμός, μπράβο! Για μένα πάρα πάρα πολύ δύσκολος μιας έχω ελάχιστη εμπειρία απο αυτά τα παιχνίδια. I'll give a shot though :p
 
Το Google δεν είναι ντροπή, ούτε το YouTube. Άλλωστε το προσόν ενός καλού adventurer είναι το ψάξιμο. :cool: Και μην ξεχνάτε ότι αρκεί μια σωστή απάντηση στις δεκαπέντε για να μπείτε στην κληρωτίδα.
 
alkis21 είπε:
Και μην ξεχνάτε ότι αρκεί μια σωστή απάντηση στις δεκαπέντε για να μπείτε στην κληρωτίδα.
Βρε άσε την κληρωτίδα(ελπίζω να το έγραψα σωστά :p ), αυτό που μετράει είναι η λίστα με τις σωστές και λάθος απαντήσεις που θα μας επιτρέψει να επιδοθούμε σε ποζεριές :rofl: :p
 
Μόλις απάντησα :D Bέβαια 4 ερωτήσεις είναι εντελώς στην τύχη απαντημένες . Δεν τα έχω παίξει όλα :(

Ωραίος διαγωνισμός πάντως.

Ευχαριστούμε Αλκη :)
 
Άλκη εξαιρετικός όπως πάντα.

Δυστυχώς οι διαγωνισμοί δεν είναι το φόρτε μου αν και τα περισσότερα παλιά (EGA style) adventures τα έχω τιμήσει δεόντως.

Εύγε και πάλι για την ιδέα, τα δώρα, την υλοποίηση, το κόπο , το μεράκι και την υπομονή σου!
 
Ακόμα περιμένω το σκονάκι με τις απαντήσεις Άλκη...

Η΄έστω το τηλέφωνο του τύπου στο avatar σου. :D
 
Αρχικό μήνυμα απο alkis21

Και μην ξεχνάτε ότι αρκεί μια σωστή απάντηση στις δεκαπέντε για να μπείτε στην κληρωτίδα.

Δηλαδη ακομα και ενα μονο adventure να εχω παιξει, και να ξερω μια σωστη απαντηση, θεωρειται οτι το βρηκα, αρα ειμαι στους "νικητες"?

Δεν με πολυενδιαφερει το δωρο, αν και το παιχνιδι σου (diamonds) θα ηθελα

να το δοκιμασω.
 
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς, Mike. :confused:

Όλοι μπαίνουν στην κληρωτίδα με τόσα "μπαλάκια" όσες σωστές απαντήσεις έχουν. Επομένως όσο περισσότερες σωστές απαντήσεις δώσεις, τόσο μεγαλύτερες είναι οι πιθανότητες να κληρωθείς.
 
Δεν μπορω να ακουσω τους ηχους!
 
Και εγώ λίγο δύσκολο να συμμετάσχω καθότι τα περισσότερα adventures που έχω παίξει είναι της Sierra ή Lucasarts και αυτό προ πολύ καιρού. Ίσως το προσπαθήσω πάντως.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα