Διαλύονται οι Μanowar

Τα καμώματα των Scorpions με έχουν καταντήσει να βλέπω πάντα με δυσπιστία τέτοιου είδους ειδήσεις, αλλά πολύ πιθανό οι Manowar να φανούν πιο σωστοί. Εύχομαι η τελευταία περιοδεία τους να μου δώσει επιτέλους την ευκαιρία να τους δω, γιατί είναι από τα ελάχιστα αγαπημένα μου συγκροτήματα που δεν έχω καταφέρει ακόμα να δω live και θα μου μείνει άχτι.
 
Περιεργως χαιρομαι. Ισως θα επρεπε να το κανουν λιγο νωριτερα (νομιζω οτι δεν θα επρεπε να κυκλοφορησουν ουτε το Lord of Steel, ουτε τα MMXI,MMXIV).

Δεν θα το αντεχα να τους δω 70 χρονων, να τζαμαρουν με τραγιασκα και χαϊμαλια. Δεν θα το εκαναν ποτε. Γι αυτο και η ειδηση δεν με ξαφνιαζει.

Ελπιζω να τους δουμε και εδω.

Οπως και να εχει, οτι και να γινει, ειναι αναδιαμφισβητητα η κορυφαια μεταλ μπαντα του Ηλιακου συστηματος.

Σας ευχαριστουμε Manowar!

He who refuses to take part in modern mediocrity will forever stand alone, an outcast. He is the bringer of change, changes that instill fear in all who go with fashion's flow. Their power comes from others, not from within. They are false! Woe unto them for the bringers of change have banded together. The time is now! We cannot be stopped!
We are riding up, riding hard on the will of the people.

The battle rages-Choose your side

DEATH TO FALSE METAL

Forever

Fighting the World
 
Ιεροσυλε :)

[video=youtube;Qi-qlhW4XKQ]

 
ΑΝ θυμάμαι καλά είχαν παίξει κάπου στα μακρινά 90s ένα live στην Αθήνα όπου τραγούδησαν playback και είχαν αλειφθεί full με λάδια και βαζελίνες.
 
Μολις εφαγα κολλημα και ψαχνω τον τιτλο του κλασσικου κομματιου που παιζει εισαγωγη στις συναυλιες των Manowar?

[video=youtube;TOO-F0TdgIM]

Επισης θυμαται κανεις αν το συγκεκριμενο υπαρχει σε καποιο live LP τους? Περνανε τα χρονια, ξεχναω και δεν ειμαι και σπιτι να τσεκαρω...
 
Ήμουνα από αυτούς που δεν είχανε ακούσει πολλά πράγματα από τους Μanowar σε μικρή ηλικία και δεν τους συμπαθούσα καθόλου για το ψωνίστικο και εγωκεντρικό τους στυλ.Είχα επηρεαστεί και από τους γύρω μου,οι περισσότεροι των οποίων ήταν αντι-manowarικοί(Oι κλασικές χαζομάρες του ιδιώματος και της εποχής τότε).Περνώντας τα χρόνια,κάθισα από μόνος μου και άκουσα αρκετά κομμάτια(όχι ποτέ δεν ήμουν πολύ ψαγμένος με τη συγκεκριμένη μπάντα και δε θα το παίξω ειδικός)και ομολογώ πώς είχα κάνει λάθος στο οτι έπρεπε να τους είχα δώσει ευκαιρίες και να τους ακούσω.Μέχρι και σήμερα δεν ανήκουνε στις αγαπημένες μου μπάντες και επειδή δε με ενδιαφέρουνε εδώ και πολλά πολλά χρόνια οι χαρακτήρες των εκάστοτε μουσικών αλλά η μουσική τους,θα πω οτι μπορώ να ακούσω κάποια κομμάτια με ευχαρίστηση και γενικά είναι από τις μπάντες που παραδέχομαι και σέβομαι.
 
SurvivalHorror είπε:
Ήμουνα από αυτούς που δεν είχανε ακούσει πολλά πράγματα από τους Μanowar σε μικρή ηλικία και δεν τους συμπαθούσα καθόλου για το ψωνίστικο και εγωκεντρικό τους στυλ.Είχα επηρεαστεί και από τους γύρω μου,οι περισσότεροι των οποίων ήταν αντι-manowarικοί(Oι κλασικές χαζομάρες του ιδιώματος και της εποχής τότε).Περνώντας τα χρόνια,κάθισα από μόνος μου και άκουσα αρκετά κομμάτια(όχι ποτέ δεν ήμουν πολύ ψαγμένος με τη συγκεκριμένη μπάντα και δε θα το παίξω ειδικός)και ομολογώ πώς είχα κάνει λάθος στο οτι έπρεπε να τους είχα δώσει ευκαιρίες και να τους ακούσω.Μέχρι και σήμερα δεν ανήκουνε στις αγαπημένες μου μπάντες και επειδή δε με ενδιαφέρουνε εδώ και πολλά πολλά χρόνια οι χαρακτήρες των εκάστοτε μουσικών αλλά η μουσική τους,θα πω οτι μπορώ να ακούσω κάποια κομμάτια με ευχαρίστηση και γενικά είναι από τις μπάντες που παραδέχομαι και σέβομαι.
Ακριβώς, οι Manowar μπορεί να είναι καραψωνάρες, αλλά το σωστό είναι να ξεχωρίζουμε την καλλιτεχνική αξία από το χαρακτήρα. Είναι από τα πιο ταλαντούχα ψώνια, στην καθημερινή ζωή μάλλον δεν θα υποφέρονταν, αλλά η μουσική τους είναι υπέροχη.
 

Alucard είπε:
Miklos Rozsa - The Miracle and Finale
https://www.youtube.com/watch?v=VyolQ_wUMNQ

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει η συγκεκριμένη εισαγωγή σε κάποιο live album. Έχω σκουριάσει - γεράσει κι εγώ μάλλον :)
Ηλια play on ten!


1@perlastar[/USER] ειναι αναλογα πως θα το δεις.

Αν το δουμε λιγο επιφανειακα ("baby oil και πλαστικα σπαθακια" που ειχε ειπωθει σε Ελληνικο εντυπο πριν καποιες δεκαετιες), μπορεις να τους πεις καραψωναρες.

Ομως αν το δεις στα πλαισια της Ηρωικης κοσμοθεωριας (ασχετα με το κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμη πλεον στον 21 αιωνα...μεγαλη κουβεντα) οι Manowar δεν ειναι ψωνια. Ειναι η μεγαλυτερη μεταλλικη μπαντα που περασε και εχει εμπνευσει σχεδον οτι ακουμπα την επικη/ηρωικη πλευρα της τεχνης.

1@takero[/USER] δεν υπηρξε ποτε playback. Τα περι προηχογραφημενων κρουστων το 1992 στο ΣΕΦ ειναι μουφα.

 
Είναι κάτι που έπρεπε να συμβεί, πλην όμως δεν παύει να είναι λυπηρό, είναι σαν να κλείνει ένας κύκλος, να τελειώνει και επισήμως μια εποχή...
 
Wally είπε:
Ειναι η μεγαλυτερη μεταλλικη μπαντα που περασε και εχει εμπνευσει σχεδον οτι ακουμπα την επικη/ηρωικη πλευρα της τεχνης.
H μεγαλύτερη μπάντα στον χώρο του metal δεν είναι σίγουρα. Από την άλλη σίγουρα ανήκει επάξια και με το παραπάνω στο hall of fame των μεγαλύτερων και σημαντικότερων γκρουπ του metal.
 
Να υποπτευθώ ότι στις 14 Ιούνη ήμασταν όλοι κάπου κοντά; :)
 
Πίσω
Μπλουζα