Δισκοθήκη για νεολαία

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Μουσική εκπομπή με την Γωγώ Αντζολετάκη μάλλον στην ΥΕΝΕΔ γύρω στο 1973-4? (δεν έχω καθόλου στοιχεία, όποιος ξέρει μπορεί να μας ενημερώσει)

Στο βίντεο που ακολουθεί καλεσμένος ήταν ο Peppino di capri ο οποίος απαντά στις ερωτήσεις της οικοδέσποινας και τραγουδά για το ελληνικό κοινό την μεγάλη του επιτυχία που βγήκε πρώτη στο φεστιβάλ του Sanremo το 1973 Un Grande amore E Niente Piu

[edit] "Δισκοθηκη για νεολαι..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γκρρρρρ... μας έκοψαν το ΥΤ στη δουλειά και δεν μπορώ να δω τίποτα. :mad:
 
Πολυ ωραιο το βιντεο και σε ευχαριστουμε πολυ tsalk. Α ρε Μαστορακη τι αρχειο εχεις...
 
Aν έχει λέει. Θα το ξαναπώ ότι είχε κάνει 2 τρίωρες εκπομπές αποκλειστικά με υλικό από το αρχείο του. Δυστυχώς έχω στην κατοχή μου μόνο την μία.

Διαλεχτά πράγματα ένα και ένα.
 
tsalk είπε:
Aν έχει λέει. Θα το ξαναπώ ότι είχε κάνει 2 τρίωρες εκπομπές αποκλειστικά με υλικό από το αρχείο του. Δυστυχώς έχω στην κατοχή μου μόνο την μία.Διαλεχτά πράγματα ένα και ένα.
Ποια χρονια, μηπως θυμασαι? Στον ΑΝΤ-1 ετσι?
 
Ναι στον ΑΝΤ1 ήταν αν δεν κάνω λάθος το 1995? 96?
 
Aπό την ίδια εκπομπή ο Peppino di Capri τραγουδά την μεγάλη επιτυχία του (1963) Roberta!!!!!


[edit]The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


 


Sorry about that. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Discotheque για νεολαία


σχολιο του uploader κ.Νικου Μαστορακη:"Ιστορικα, η πρωτη μουσικη εκπομπη νεολαιας που ξεκινησε σαν Discotheque αλλα με λογοκρισια της χουντας (που ειχε απεμπολισει τους ξενογλωσσους τιτλους) μετονομαστηκε σε "Δισκοθηκη." Στο σπανιο αυτο αποσπασμα, θα δειτε τη Γωγω Αντζολετακη (παρουσιαστρια) τον Χαρη Χαλκιτη και το αγνωστο και μη αναφερομενο στην ιστορια της ελληνικης ποπ συγκροτημα "Osiris" καθως και ολιγο Ζαν Ρομπερ"
 
tsalk είπε:
Μουσική εκπομπή με την Γωγώ Αντζολετάκη μάλλον στην ΥΕΝΕΔ γύρω στο 1973-4? (δεν έχω καθόλου στοιχεία, όποιος ξέρει μπορεί να μας ενημερώσει)Στο βίντεο που ακολουθεί καλεσμένος ήταν ο Peppino di capri ο οποίος απαντά στις ερωτήσεις της οικοδέσποινας και τραγουδά για το ελληνικό κοινό την μεγάλη του επιτυχία που βγήκε πρώτη στο φεστιβάλ του Sanremo το 1973 Un Grande amore E Niente Piu
Tsalk, στο βίντεο ακριβώς από πάνω, η Αντζολετάκη κάπου λέει, προλογίζοντας ένα τραγούδι που λέγεται "Colors", πως "θα δώσει την ευκαιρία να γίνει η τηλεόραση του ΕΙΡΤ έγχρωμη"!!! Άρα, ξέρουμε και το κανάλι προβολής πλέον...

Παραθέτω κι ένα μικρό απόσπασμα που βρήκα στο YouTube με IDOLS.

http://www.youtube.com/watch?v=3RD39RuVq7c
 
Η εκπομπή ήταν κάτι σαν το βρετανικό Top of the pops, με παρουσίαση των δημοφιλών κομματιών της εποχής; Αλλά δε βλέπω να παρουσιάζονται σαν "τσαρτ".

Η δε κοπέλα στην ψηλή πλατφόρμα στους τίτλους έναρξης... σου προκαλεί μια αγωνία. Θα πέσει; Δε θα πέσει; Έτσι όπως κουνιέται η πλατφόρμα σου προκαλεί άγχος.
 
Πω πω τον τίτλο τον θυμόμουνα αμυδρά (ως Ντισκοτέκ για νεολαία) αλλά μόλις είδα στο βίντεο τις δύο μινιφορούσες καλλίπυγες (η μία και ελαφρώς χονδρόπυγη) νεαρές να λικνίζονται εκεί ψηλά - με ψηλά εννοώ και τις πλατφόρμες αλλά και τις τακουνάρες - γύρισα αμέσως πίσω στην εποχή που τις έβλεπα (πράγμα που επιβεβαιώνει ότι ήταν στο ΕΙΡΤ και όχι στην ΥΕΝΕΔ για τον πολύ απλό λόγο ότι ΥΕΝΕΔ δεν πιάναμε). Δεν την παρακολουθούσα συστηματικά λόγω σχολείου και άλλων ασχολιών, αλλά την έβλεπα όποτε μπορούσα διότι είχε μοντέρνα μουσική και όχι αυτά που τότε περιφρονούσα ως λαϊκούρες ή χωριάτικα (ας είναι καλά τα "Πέριξ" του Χατζιδάκι και η Δόμνα Σαμίου που, λίγα χρόνια αργότερα, μου άνοιξαν τα μάτια και τους μουσικούς ορίζοντες)
 
Mπράβο στον κ. Μαστοράκη για τα βίντεο που ανεβάζει από τις ιστορικές εκπομπές που έκανε και που είχε την προνοητικότητα είτε να γράψει από την τηλεόραση όταν υπήρχαν ζωντανές εκπομπές, είτε να κρατήσει το πρωτότυπο tape (2 ίντσες) στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπου φαίνεται η εξαιρετική ποιότητα (για τότε) του βίντεο.

Βέβαια το πανάκριβο τότε tape αφού το γράφανε και το σβήναν πολλές φορές κάποια στιγμή έβγαζε drops και ήταν πλέον άχρηστο. Έτσι σώθηκε ότι έχει σωθεί από εκείνη την εποχή.

Και φυσικά ελπίζουμε να δούμε ότι άλλο υπάρχει από το αρχείο του. Κάποια στιγμή σε κάποια εκπομπή του είπε αναφέρει ότι υπήρχε μεγάλος πλούτος υλικού το οποίο αν το είχε δεν θα χρειαζόταν να κάνει εκπομπές σήμερα (νομίζω ήταν σε κάποια εκπομπή του με αφιέρωμα στις παλιές του δουλειές)
 
Wally είπε:
Μπραβο στον κ Μαστορακη που σωζει την ιστορια της Ελληνικης TV
Πραγματικά - ευτυχώς που προνόησε και διέσωσε ο ίδιος κάποια δείγματα από τις δουλειές του...
 
Πίσω
Μπλουζα