Δολοφόνος consoles στο Ν. Ηράκλειο

Ιεροσυλία!

Πραγματικά πονάω που το βλέπω... δεν μπορώ να το χωνέψω πόσο διαφορετικοί είμαστε με τον τύπο που το έκανε, έτη φωτός.......
 
Fotis_kfor είπε:
Ιεροσυλία! Πραγματικά πονάω που το βλέπω... δεν μπορώ να το χωνέψω πόσο διαφορετικοί είμαστε με τον τύπο που το έκανε, έτη φωτός.......
συμφωνώ :angry: ...

το θέμα είναι ότι κάποια από αυτά,κάποιοι μπορεί να τα ψάχνουν καιρό κι αυτός/ή τα πέταξε σαν να ήταν μια απλά σκουπίδια :(

μάλλον σε κάποιο παζάρι θα τα ξαναδούμε...
 
alkis21 είπε:
Σήμερα το πρωί αντίκρισα στη γειτονιά μου ένα αποτρόπαιο θέαμα μες στη βροχή. Ένα ασύλληπτο πλήθος από ρετρό κονσόλες και περιοδικά πεταμένα μπροστά στον κάδο των αχρήστων!
picture.php


Ζητώ συγγνώμη για την κακή ποιότητα της εικόνας αλλά έτρεμαν τα χέρια μου από το μένος... Αν δεν έβρεχε θα επιχειρούσα να τα πάρω αλλά φυσικά είχαν γίνει χάλια. Είδα μέσα στον σωρό Mega Drive, CD32, Master System και άλλα... επίσης τα περιοδικά δεν ήταν κλασσικά Pixels κτλ. αλλά ξένα έντυπα που σημαίνει ότι ο τύπος ήταν ψαγμένος! Προφανώς κάποια εξαγριωμένη σύζυγος οδήγησε τον συναγωνιστή σε αυτή την πράξη απόγνωσης. Δεν υπάρχει κατάστημα στη γειτονιά επομένως σίγουρα πρόκειται για ιδιώτη.

Μα καλά, πεταμένα στην άκρη του δρόμου; Ούτε καν σε ανακύκλωση;
Έλεος... δεν μπορούμε να ξέρουμε τι προηγήθηκε, αλλά το αποτέλεσμα είναι φρικτό χωρίς καμία αμφισβήτηση. Σου την έφερε κανονικά η βροχούλα πάντως... :(
 
Λοιπον να σας πω εγω τι εχει προηγηθει.

Περι τις 9 το βραδυ ημερα κυριακη το διαμερισμα ηταν αδειο ,δυο αλλοδαποι διαρηκτες απο την γειτονικη Σομαλια αφου διερηξαν την μπροστινη εξωπορτα ,προσπαθησαν να εισχωρησουν απο το παραθυρο της τουαλετας αλλα συναντησαν αντισταση.

Ο κοντος και πιο μαυριδερος απο τους δυο καταφερε να περασει κοβωντας 2 καγκελα απο την κρεββατοκαμαρα.

Αφου αδειασαν το σπιτι απο καθε σημαντικης αξιας υλικο ,συναντησαν στην ντουλαπα του παταριου κατι σακουλες.

Ο Ισμαηλ ανοιγοντας τες θυμηθηκε οτι μικρος ειχε master system αλλα παντα ηθελε Mega drive κατι που απαγορευοταν να εισαχθει στην χωρα του.

Ο Ομαν απο την αλλη δεν τα ηθελε γιατι ηταν βαρια και κρατουσε ηδη δυο dvd recorders στα χερια μαζι με κατι κεφαλοτυρια απο το ψυγειο.

Στην προσπαθεια τους να τα κατεβασουν απο την σκαλα ,σκιζεται η μια σακουλα πεφτει το gameboy απο μεσα ,γλυστραει ο Ισμαηλ και αγανακτισμενος βριζοντας τα πεταει στα σκουπιδια.

Ειχε ηδη αρχισει να ψιλοβρεχει.
 
Ρε σεις, οκ δεν ειναι ωραιο να βλεπεις πεταμενα στα σκουπιδια πραγματα που για σενα εχουν σημασια - αλλα απο την αλλη δεν μπορουμε να ξερουμε και την ιστορια που κρυβεται απο πισω.

Εκτος απο "δολοφονος" ή με τρελλη συζυγο ή αγριεμενη μανα - μπορει να συμβαινουν και πολυ πιο τραγικα πραγματα, μην τον πιανουμε απο τα μουτρα :)
 
E, εδώ έχει ένα δίκιο ο Ηρακλής. Εδώ μιλάμε για πέταμα κονσολών, παιχνιδιών, φιγούρων και περιοδικών, ταυτόχρονα. Περιοδικά για κονσόλες και αυτοκίνητα.

Από το να πήγε φαντάρος ο πρώην ιδιοκτήτης, να μετακόμισε και να μη μπορούσε να τα πάρει σε άλλη χώρα, μέχρι να μην είναι πια στο μάταιο τούτο κόσμο.......

Απεύχομαι το τελευταίο.
 
μαγκες αυτο ειμαι σιγουρος οτι το εχει κανει καποιος απο το ρετρομανιαξ!!!σιγουρα δεν μπορει....
 
Ναι, και φοβάται να φανερωθεί, μη φάει κράξιμο! :p
 
Εγω παντος δε θα κολλαγα,θα τα μαζευα κανονικα!Και αν ημουν με τα ποδια,θα φυλαγα καραουλι και θα επερνα τηλεφωνο τη δικια μου να ερθει με το αμαξι.

Παιζει ο ιδιοκτιτης να εχει παει φανταρος και να τα πεταξε η μανα του,στη περιπτωση μου αυτο εγινε.

Υ.Γ:Και δεν ντρεπομαι καθολου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε, ούτε κι εγώ ντρέπομαι. Ήδη έχω βουτήξει σε κάδους για να πάρω μηχανήματα. Οι απόξω όσο και να βλέπουν και να σχολιάζουν, σκορδοκαΐλα μου.

Εγώ έχω πει, όποιος θέλει κανονίζουμε raid σε κάδους ανακύκλωσης ανά πάσα στιγμή.
 
Καλά, εννοείται ότι θα τα μάζευα επί τόπου, βροχή-ξεβροχή, κι ότι κατάφερνα να διασωσω μετά, καλώς διασωθέν :D ... Ανάμικτα συναισθήματα προκαλεί η θέα τέτοιας σκηνής. Για ποιό λόγο κάποιος να πέταξε τέτοιο θησαυρό μετά από τόσα χρόνια, γιατί να τα χε κρατήσει μέχρι τώρα; Τι να του συνέβη; Απ' την άλλη είναι σαν να κερδίζεις το lotto. Χαρμολύπη...

Το μόνο που απεύχομαι είναι μην τυχόν και ο (πρώην) ιδιοκτήτης έπαθε τίποτα ο άνθρωπος...
 
neueregel είπε:
Καλά, εννοείται ότι θα τα μάζευα επί τόπου, βροχή-ξεβροχή, κι ότι κατάφερνα να διασωσω μετά, καλώς διασωθέν :D ... Ανάμικτα συναισθήματα προκαλεί η θέα τέτοιας σκηνής. Για ποιό λόγο κάποιος να πέταξε τέτοιο θησαυρό μετά από τόσα χρόνια, γιατί να τα χε κρατήσει μέχρι τώρα; Τι να του συνέβη; Απ' την άλλη είναι σαν να κερδίζεις το lotto. Χαρμολύπη...Το μόνο που απεύχομαι είναι μην τυχόν και ο (πρώην) ιδιοκτήτης έπαθε τίποτα ο άνθρωπος...
Σαν να κερδίζεις το lotto και να σου σκίζουν το κουπόνι...
 
Ρε παιδιά με κάνετε και νιώθω άσχημα που τα άφησα! :( Ελάτε λίγο στη θέση μου... περπατούσα υπό καταρρακτώδη βροχή στις 8:00 το πρωί και πήγαινα προς τον ηλεκτρικό για να πάω στο γραφείο. Έτσι όπως τα είδα σκέφτηκα ότι ήταν χαμένη υπόθεση... ίσως έπαιξε το ρόλο του ότι δεν είμαι κονσολάς. Υπό διαφορετικές συνθήκες θα τα μάζευα και ότι λειτουργούσε θα το χάριζα, όμως εκείνη τη στιγμή να βουτήξω μες στα βρεγμένα σκουπίδια δεν μου φάνηκε πολύ ελκυστική ιδέα.
 
Ρε παιδιά, ο Wally - που είναι άφαντος σ' αυτό το post - δε μένει στο Ηράκλειο;

Και που είχαμε μια κουβέντα πρόσφατα για τα χαμένα-καμμένα Xbox!
 
Μερικά νυχτερινά random σενάρια

1) Τα πέταξε μέλος του GRM που κάνει πλάκα και παρακολουθεί το thread.

2) Τα βρήκε ο Άλκης γιατί σίγουρα θα έκανε πόστ χωρίς να τα έχει πάρει, ενώ αυτό συμβαίνει καθημερινά και κανένας άλλος δέν ποστάρει αφού έχει μαζέψει τα πάντα πρώτα (τα ευκόλως εννούμενα...)

3) Τα πέταξε κάποια μαμά για να πείσει το γαιδούρι το γιό της να βρεί γυναίκα και σπίτι (λόγω ηλικίας hardware και ρετρό ενδιαφέροντος)

4) Τα παράτησε κάποιος που πήρε απόφαση ότι το emulation και τα pdf είναι το μέλλον.
 
Ηρακλής Πουαρώ - Έγκλημα στις κονσόλες
naughty-1.gif
Writing_emoticon_by_eburt.gif
 
Other_Reality είπε:
Μερικά νυχτερινά random σενάρια
1) Τα πέταξε μέλος του GRM που κάνει πλάκα και παρακολουθεί το thread.

2) Τα βρήκε ο Άλκης γιατί σίγουρα θα έκανε πόστ χωρίς να τα έχει πάρει, ενώ αυτό συμβαίνει καθημερινά και κανένας άλλος δέν ποστάρει αφού έχει μαζέψει τα πάντα πρώτα (τα ευκόλως εννούμενα...)

3) Τα πέταξε κάποια μαμά για να πείσει το γαιδούρι το γιό της να βρεί γυναίκα και σπίτι (λόγω ηλικίας hardware και ρετρό ενδιαφέροντος)

4) Τα παράτησε κάποιος που πήρε απόφαση ότι το emulation και τα pdf είναι το μέλλον.
:nervous:

5) Είναι καταραμένα τα μηχανήματα (κάτι σαν το έργο christine να πούμε)

6) Κάποιος σκότωσε κάποιον χτυπώντας τον στο κεφάλι με τις κονσόλες και καθαρίζοντας τα αίματα με τα περιοδικά και για να μην βρουν τα στοιχειά πέταξε στην βροχή τις κονσόλες κοντά σε σκουπίδια για να χαθούν τα ίχνη.

7) Μπορεί να είχαν μέσα βόμβες η' θανατηφόρες ουσίες για να τα στείλουν δέμα στον Bill Gates επειδή κατέστρεψε τους home computers.

:nervous:
 
8 ) μπέρδεψε τις σακούλες των σκουπιδιών με τις σακούλες που είχε μέσα τις κονσόλες ( σαν τον μύωπα στο αντιρίξ και συμφωνίξ ένα πράμα :D ).

9 ) με κάποιο αγνωστο τρόπο μολύνθηκαν με t virus οπότε αναγκάστηκε να τις πετάξει φοβούμενος μη μεταλλαχθεί.

10 ) ήταν δώρα ενός κονσολά σε ένα φανατικό pc user.

11 ) ήταν τα υπολείματα ενός αποτυχημένου πειράματος για τη δημιουργία ενός φρανκενγκέιμ.

12 ) έπρεπε να διαλέξει,γυναίκα ή παιχνίδια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσο ψυχρά ορθολογικό κι αν ακούγεται,θα συμφωνήσω με telonio και Paspartoo.

Όσο "αποτρόπαιο" λοιπόν κι αν μας φαίνεται εμάς το περιστατικό και το θέαμά του,τόσο φυσιολογικό ήταν για τον ιδιοκτήτη των μηχανημάτων/περιοδικών/καρτών/κτλ κτλ αυτών..

Ο άνθρωπος μπορεί να μην είχε χώρο,να τα βαρέθηκε όλα,να έκανε μια αλλαγή στη ζωή του,παίζουν χίλιες δύο περιπτώσεις τέλος πάντων.Τα πέταξε λοιπόν στα σκουπίδια και καλά έκανε.Θα μπορούσε να τα πάει στην ανακύκλωση βέβαια,αλλά δε νομίζω ότι εμάς εδώ το θέμα μας είναι αυτό.

Προφανώς δεν τον ενδιέφερε/δε σκέφτηκε να τα πουλήσει,ούτε θεώρησε ότι θα τα ήθελε κανείς για να τα χαρίσει.

Anyway,αυτό γίνεται καθημερινά,απλά δεν υποπίπτει στην αντίληψή μας...
 
Πίσω
Μπλουζα