Δόνηση στο Dualshock του Playstation 2.

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.373
Αντιδράσεις
926
Βοήθεια αδέλφια!

Το Fat PS2 μου, σταμάτησε να δίνει δόνηση στα dualshock χειριστήρια που διαθέτω.

Τα 2 γνήσια dualshock 2 μου δεν δονούνται καθόλου, ενώ ένα third party λειτουργεί υπό συνθήκες, δηλαδή όποτε του έρθει.

Αφού ξεκοίλιασα το ένα από τα γνήσια, διαπίστωσα ότι το μοτέρ του, κάνει προσπάθεια να γυρίσει, ενώ του third party γυρνά πότε - πότε μεν, αναιμικά δε.

Τα χειριστήρια αφού τα δοκίμασα σε άλλο Fat PS2, διαπίστωσα ότι λειτουργούν κανονικά, και μετά από μία ψακτική ανακάλυψα ότι αυτό είναι ένα κοινό πρόβλημα και προκαλείται από μία καμένη ασφάλεια στην πλακέτα του PS2.

Ρωτάω τώρα εγώ, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, στην εύρεση και την αλλαγή αυτής της ασφάλειας ή να μου προτείνει έναν καλό μάστορα που να κατέχει το άθλημα, γιατί σε όσους πήγα το μόνο που ξέρουν είναι να τσιπάρουν, η έκφρασή τους δε όταν τους έλεγα για καμένη ασφάλεια, να μην την περιγράψω και η καλύτερη λύση που μου πρότειναν ήταν ξήλωμα της πλακέτας και αλλαγή (!) με κάποια της αρεσκείας τους μεταχειρισμένη.

Στη SONY τέλος δεν το πάω γιατί θέλουν να μου δώσουν slim σε σακουλάκι, χωρίς καλώδια - χειριστήρια και να μου πάρουν και το fat για 90?! Μα, τους λέω, το slim στα μαγαζιά έχει 100? με χειριστήριο και κάρτα μνήμης! Ε, πάρτε το από το μαγαζί μου είπαν... Τέλος πάντων το slim για αισθητικούς λόγους, θέλω να το αποφύγω, ούτως ή άλλως...
 
Επικοινώνησε με το

http://www.ebw.gr

Στο forum του PS3 στην Ελλάδα έχουν πολύ καλές κριτικές, και ασχολούνται με επισκευές PS2 όλων των μοντέλων.

Περίγραψέ τους το πρόβλημα να καταλάβουν ότι είσαι του αθλήματος, καθώς και το ότι έχεις κάνει thread σε forum για το πρόβλημά σου.

Αν δεν μπορείς να πας από κει το μηχάνημα αναλαμβάνουν να το πάρουν και να στο στείλουν με μικρή χρέωση αν και δεν ξέρω πόσο παίζει αυτή την εποχή.
 
Ace είπε:
Βοήθεια αδέλφια!Στη SONY τέλος δεν το πάω γιατί θέλουν να μου δώσουν slim σε σακουλάκι, χωρίς καλώδια - χειριστήρια και να μου πάρουν και το fat για 90?! Μα, τους λέω, το slim στα μαγαζιά έχει 100? με χειριστήριο και κάρτα μνήμης! Ε, πάρτε το από το μαγαζί μου είπαν...
Καλα εκει στη sony ειναι πολυ μπροστα απλα.

Για την ιστορια, το slim που θελουν να σου δωσουν ειναι refurbished. Χαλασμενο μηχανημα που το "φτιαξανε". Κοινος μεταχειρισμενο.

Ace είπε:
Τέλος πάντων το slim για αισθητικούς λόγους, θέλω να το αποφύγω, ούτως ή άλλως...
Αν δεν παιζεις "φανατικα" ps1 παιχνιδια, η αν δεν παιζεις μεσω σκληρου, δεν σε συμφερει το ps2 phat. Καιει περισσοτερο ρευμα, εχει χειροτερα υλικα κατασκευης και γενικοτερα το pstwo ειναι σε απειρος καλυτερα επιπεδα λειτουργιας.

Λιγη υπομονη για την ασφαλεια, υπαρχουν ατομα που μπορουν να σε βοηθησουν!
 
Όλως περιέργως δεν μπόρεσα να βρω με ένα γρήγορο search κάποιο σχηματικό για αντικατάσταση των αντιστάσεων - ασφαλειών στο ps2, αλλά θα είναι εύκολο (κρίνοντας από αντικατάσταση σε dreamcast κτλ).

Άμα έχεις έστω και μικρή εμπειρία με κολλητήρι δεν είναι δύσκολο πάντως να το κάνεις και μόνος σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με 89 ευρώ αγοράζεις νέο PS2 slim απείραχτο με χειριστήριο. Του κουτιού σφραγισμένο. Για ηλίθιους ψάχνουν στη SONY; Δίνουν ανακατασκευασμένα μηχανήματα για 90 ευρώ, χωρίς καν ένα Dualshock II ;;;;;

Έλεος......
 
Ήρθε και η ώρα για τον επίλογο της ιστορίας...

...μετά από την πρόταση του pooky(1), παρέδωσα το PS2 μου στο ebw για έλεγχο και επισκευή και οι υπάλληλοι έγραψαν με δική μου υπαγόρευση, επακριβώς στο χαρτί επισκευής: "Δεν λειτουργεί η δόνηση, καμμένη ασφάλεια s7".

Το αποτέλεσμα ήταν να παραλάβω το PS2 μου, μετά από πέντε ημέρες, επισκευασμένο επιτέλους, με κόστος 20?. Αν και μου είπαν ότι αλλάχτηκε η καμμένη ασφάλεια με νέα και δεν βραχυκυκλώθηκε απλώς, με ψιλό συρματάκι, συνήθης πρακτική και πασίγνωστη στον ιστό, είπα να διαπιστώσω του λόγου το αληθές ανοίγοντας το μηχάνημα, αλλά για να φτάσω στη motherboard ήθελε πολύ ξεβίδωμα και λίγο πριν αποσυνδέσω το DVD για να βγάλω τη θωράκιση, τα παράτησα...

Τέλος καλό, όλα καλά!

Σε επόμενη επισκευή που θα χρειαστώ πάντως, θα δοκιμάσω και το service του Modguru και θα γράψω εντυπώσεις στο GRM.
 
Εκανα μια αναζήτηση με "ps2 vibration not working". Εχει ενα σωρό σελίδες που εκσηγούν το πώς φτιάχνεται. Δεν είναι δύσκολο παντως απ'όσο διάβασα. Αλλα αφού το ελυσες, όλα καλα.
 
Πίσω
Μπλουζα