Είκοσι γυναίκες και εγώ (1973)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Είκοσι γυναίκες και εγώ (1973)


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%B9_%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CE%B9_%CE%B5%CE%B3%CF%8E

Κωμωδία σε σενάριο και σκηνοθεσία του Γιάννη Δαλιανίδη με τους Κώστα Βουτσά, Μπέττυ Λιβανού, Σμάρω Στεφανίδου, Ελένη Μαυρομάτη, Μαίρη Μεταξά, Καίτη Ιμπροχώρη, Λυδία Λενώση, Νικόλ Κοκκίνου και άλλους ηθοποιούς.

Ο Κώστας (Κώστας Βουτσάς) καταδυναστεύεται από πολλές γυναίκες: τη μητέρα του (Σμάρω Στεφανίδου), τις τρεις αδερφές του-η παντρεμένη Ρίκα (Λυδία Λενώση) που θέλει να χωρίσει, η θρησκευόμενη Φανουρία (Ελένη Μαυρομάτη) και η φοιτήτρια Τζέλλα (Νικόλ Κοκκίνου) που πρέπει και αυτές να παντρευτούν,- οι κοπέλες της επιχείρησης γυναικείων εσωρούχων όπου δουλεύει ο Κώστας, πολλές από τις οποίες τον βλέπουν ως υποψήφιο γαμπρό και η Μπέττυ (Μπέττυ Λιβανού) μια τρελά ερωτευμένη μαζί του συνάδελφός του, που η μητέρα της Δόμνα (Μαίρη Μεταξά), την πιέζει να παντρευτεί. Όταν ο Κώστας παντρεύεται κρυφά την Μπέττυ, η Σμάρω προσπαθεί να τους βρει ταίρι. Προξενεύει την Μπέττυ στον Περικλή, τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς αλλά ο Κώστας χαλάει το συνοικέσιο και στον Κώστα, τη Χάρις (Καίτη Ιμπροχώρη), μια νέα από τη Βέροια, αλλά η Μπέττυ καταφέρνει να διαλύσει το προξενιό. Η αποκάλυψη ότι ο Κώστας είναι παντρεμένος με τη Μπέττυ και η είδηση ότι η Μπέττυ περιμένει παιδί, φέρνει την ομόνοια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ καλη ταινια και ειχε γελιο

ειδικα που μεταμφιεζεται ο Βουτσας σε εναν νεαρο για να ψαρεψει την Μπετυ Λιβανου

Γελιο ειχε και ψευδη που δεν θυμαμαι το ονομα της

 
Την ψευδή μητέρα της Μπέττυς Λιβανού υποδυόταν η Μαίρη Μεταξά (που είχε εμφανιστεί ως μάνα του Βουτσά στην ταινία "Νύχτα γάμου" και στο σίριαλ "Ο ονειροπαρμένος").
 
atanasio είπε:
Την ψευδή μητέρα της Μπέττυς Λιβανού υποδυόταν η Μαίρη Μεταξά (που είχε εμφανιστεί ως μάνα του Βουτσά στην ταινία "Νύχτα γάμου" και στο σίριαλ "Ο ονειροπαρμένος").
.....και φυσικα, στο Ανθρωπακι οπου εκει ειχε και μεγαλυτερο ρολο.
 
καλη ταινια ειναι σε γενικες γραμμες

ο βουτσας ειχε πει σε δηλωση του οτι στο θεατρο που επαιζαν 9 γυναικες μαζι του ειχε παει,με ποσες λετε;
 
Έχει μερικές καλές ατάκες μεταξύ Βουτσά και Μεταξά.
 
Και με τις υπολοιπες γυναικες της θεατρικης ομαδας, μακιγιεζ, μοδιστρες, σκηνοθετιδες........τι εκανε; Τις αφησε να του ξεφυγουν;


λογικα οχι αλλα δεν τοελεγε στη συνεντευξη
δεν σας αρεσε να υποθεσω αυτη η δραστηριοτητα του κωστα;
 
Η αγαπημένη μου σκηνή είναι όταν ο Βουτσάς πέφτει στο φωταγωγό κι σκάει από τον 3ο όροφο στο ισόγειο της διαχειρίστριας.
-κ.Κώστα μου!! Πως βρεθήκατε εδω πέρα;;;
-Κατέβηκα να σου πληρώσω τα κοινόχρηστα αλλά δεν έχω λεφτά...
-Ποια κοινόχρηστα κ.Κώστα μου! από που πέσατε;;
-Δεν έπεσα, είπα να έρθω από εδώ για πιο γρήγορα!
-Από που πιο γρήγορα κ.Κώστα μου; από το φωταγωγό;
-Το πέρασα για το ασανσέρ, άστα αυτά βρε Κατερίνα τώρα κι σήκωσε με...
20220328_094130.jpg

20220328_094155.jpg

20220328_094758.jpg


Δεν ξέρω αν η σκηνή με τον Αγνωστο Πόλεμο είναι αυθεντική ή οχι...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα