Ενθύμια Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου (FIFA World Cup)

metsgr

RetroActive
Joined
1 Οκτ 2008
Μηνύματα
518
Αντιδράσεις
9
Τα παρακάτω σημαιάκια ανήκουν σε έναν από τους σημαντικότερους αθλητικούς σχολιαστές του γερμανικού ραδιοφώνου και της τηλεόρασης, τον κ. Kurt Brumme, και εκτίθενται στο Sportmuseum της Κολωνίας. :)

Ελβετία 1954

picture.php


picture.php


Σουηδία 1958

picture.php


Χιλή 1962

picture.php


picture.php


Αγγλία - 1966

picture.php


picture.php


picture.php


Μεξικό - 1970

picture.php


Μέχρι το 1970 το Κύπελλο χαρακτηριζόταν ως World Championship Jules Rimet Cup, προς τιμήν του προέδρου της FIFA Jules Rimet, και είχε χαραγμένη τη θεά Νίκη της ελληνικής μυθολογίας. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτογραφιών συνέχεια με...

Δ. Γερμανία - 1974

picture.php


Αργεντινή - 1978

picture.php


Μεξικό - 1986

picture.php


Αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικα ενθυμια ! Αργεντινα 78 !! θεικο μουντιαλ !! (μα που πας και τα ξετρυπωνεις ολα αυτα ?)
 
Paspartoo είπε:
Πραγματικα ενθυμια ! Αργεντινα 78 !! θεικο μουντιαλ !! (μα που πας και τα ξετρυπωνεις ολα αυτα ?)

Μου ξέφυγε το μουντιάλ της Ισπανίας το 1982... Δυστυχώς δεν υπήρχε κάτι σχετικό. :(

Πού τα ξετρυπώνω; Μα... εκεί που λέω φυσικά... :p ;)
 
Ααα το Espana 82 ειναι το αγαπημενο μου - αλλα οκ - αλλη φορα :)

Οταν ρωτησα που τα ξετρυπωνεις - εννοουσα που βρισκεις αυτους τους προορισμους ;)
 
Είχα επισκεφτεί κι εγώ θυμάμαι το εν λόγω μουσείο τον περασμένο Αύγουστο, αλλά για ευνόητους λόγους οι περισσότερες φωτο που έβγαλα ήταν από μια εμφάνιση και ένα παπούτσι του Nowitzki (αν θυμάμαι καλά τα φόραγε αμφότερα στο Μικρό Τελικό του Μουντομπάσκετ του 2002).

Είχε πάντως θυμάμαι και μια έκθεση με "πόδια" γνωστών ποδοσφαιριστών (κυρίως Γερμανών, αλλά και ξένων, όπως ο Πελέ!), τα οποία είχαν φτιαχτεί από καλούπια των... πραγματικών ποδιών!

//Να υποθέσω πως τίμησες και το μουσείο Σοκολάτας απέναντι, ε??? ;) :cool:
 
Η έκθεση που αναφέρεις προφανώς δεν είναι μόνιμη, γιατί τώρα δεν υπάρχει (το παπούτσι του Νοβίτσκι είναι ακόμα εκεί πάντως). Από φωτογραφίες πήρα μόνο στο ισόγειο, αφού στην κυρίως έκθεση απαγορευτόταν η φωτογράφιση.

Το μουσείο σοκολάτας;; Μα ήταν δυνατόν να μην το τιμήσουμε;; :D :D:D (εκείνο το είχαμε τιμήσει πρώτο παλαιότερα - ένεκα γνωστής αδυναμίας στη σοκολάτα #) :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό είναι και το δικό μου hobby, για 15 και βάλε έτη. Η συλλογή από αυθεντικές φανέλες,κασκόλ (συνδεσμικαά και επίσημα) , μερικά λάβαρα,εισιτήρια αγώνων,προγράμματα,επαγγελματικές φωτογραφίες(στιγμιότυπα αγώνων)από την ομάδα μου και μονο,φυσικά.

Εντυπωσιακή συλλογή η παραπάνω με τα τεράστια λάβαρα.Ελπίζω να επισκευτώ το εν λόγω μουσείο και διάφορα αλλα τέτοια.
 
Δεν νομίζω να υπήρχε λιγότερο επίκαιρη στιγμή για ένα τέτοιο νήμα. Παγκόσμιο Κύπελλο!
 
Το μονο ενθυμιο απο Μουντιαλ που εχω

ειναι η μασκωτ απο το Μουντιαλ του 1994

που ειχε γινει στην Αμερικη.

Ιδου λοιπον ο συμπαθεστατος σκυλακος! :)

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα