Επισκευή Nintendo Game & Watch Octopus

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.412
Πριν μερικες μερες ενας φιλος μου χαρισε ενα Octopus που ειχε απο τα παιδικα του χρονια.

Δυστυχως ειναι σε κακιστη κατασταση:

  • Ειναι καταβρωμικο

  • Λειπει το καπακι των μπαταριων

  • Εχει στραβωσει το stand

  • Το μεταλλικο faceplate ειναι τσακισμενο σε πεντακοσια σημεια

  • Τα πληκτρα δεξια και αριστερα δεν αντιδρουν σωστα (το αριστερα παει δεξια και το δεξια δεν κανει τιποτα).
2012-09-17-18h08m39.JPG
2012-09-17-18h08m55.JPG

Η οθονη δειχνει μαλλον ok (ειναι λιγο δυσκολο να ειναι σιγουρος κανεις απο την βρωμα).

2012-09-17-18h11m36.JPG

Πρωτο βημα, για να μπορεσουμε να κανουμε δουλεια σαν ανθρωποι, παράγγειλα ενα κάλυμμα για τις μπαταριες απο το ebay. Το χρωμα δεν ταιριαζει, αλλα αυτο μαλλον διορθώνεται εύκολα.

2012-09-17-18h11m24.JPG

Επομενα βηματα προσεχώς: εξωτερικος καθαρισμός και τελος εσωτερικός καθαρισμός των επαφών.

Εχει κανεις καμια ιδέα τι μπορει να γινει με το μεταλλικό faceplate για να συνέρθει λιγο; Υπάρχουν ανταλλακτικά; Μηπως να το πηγαινα σε ενα κοσμηματοπωλείο/ρολογαδικο να το ισιώσουν/γυαλίσουν λιγάκι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα πρέπει ο ωρολογοποιός/κοσμηματοποιός να έχει πολύ κέφι για να ασχοληθεί με το τσιγκακι.

 


Προσπάθησε με ένα λαστιχένιο ή πλαστικό σφυράκι σιγά σιγά από την πίσω πλευρά να το συμμαζέψεις.
 
Εγω, το game & watch και ενα σφυρι! Δεν νομιζω να εχει ευτυχή κατάληξη αυτο!!!! :bash: :nono:

Που βρίσκουμε τετοιο σφυράκι άραγε;
 
Το προβλημα ειναι και πως θα το ξεκολλησεις ωστε να μην στραβωσει περισσοτερο..ισως καποιος κοσμηματοπωλης με μερακι κατι να εκανε αλλα μαλλον θα σε κοιτανε σαν UFO οταν τους το πας...καλυτερα πρωτα κανε ενα εσωτερικο καθαρισμα να δεις τι γινεται και μετα βλεπεις.Η υστατη λυση ειναι να παρεις κατι απο το ebay ως parts που να εχει καλη εξωτερικη εμφανιση

Εγω, το game & watch και ενα σφυρι! Δεν νομιζω να εχει ευτυχή κατάληξη αυτο!!!!
bash.gif
018.gif

Που βρίσκουμε τετοιο σφυράκι άραγε;
Τετοιο σφυρακι...εχω!!!Ειναι αυτο που ελεγχουμε τα αντανακλαστικα των ασθενων :eek: ,μονο που ειναι λιγο..χονδρο γι'αυτη την δουλεια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Το προβλημα ειναι και πως θα το ξεκολλησεις ωστε να μην στραβωσει περισσοτερο..ισως καποιος κοσμηματοπωλης με μερακι κατι να εκανε αλλα μαλλον θα σε κοιτανε σαν UFO οταν τους το πας...καλυτερα πρωτα κανε ενα εσωτερικο καθαρισμα να δεις τι γινεται και μετα βλεπεις.Η υστατη λυση ειναι να παρεις κατι απο το ebay ως parts που να εχει καλη εξωτερικη εμφανιση
Δεν γινεται να στραβωσει περισσοτερο απ' οσο εχει ηδη! Οσο για το ebay, αυτα πουλιονται λες και ειναι απο χρυσο, πλατινα και διαμαντια. Ακομα και τα χαλασμενα!!!

Τετοιο σφυρακι...εχω!!!Ειναι αυτο που ελεγχουμε τα αντανακλαστικα των ασθενων :eek: ,μονο που ειναι λιγο..χονδρο γι'αυτη την δουλεια!!
Εμ αυτο λεω. Υπαρχουν ειδικα σφυρακια για αυτη την δουλεια, αλλα πως τα ζηταει κανεις;
 
freaktmp είπε:
Εμ αυτο λεω. Υπαρχουν ειδικα σφυρακια για αυτη την δουλεια, αλλα πως τα ζηταει κανεις;
Κοίταξε, υπάρχουν νομίζω δύο επιλογές για πλαστικό/λαστιχένιο σφυράκι. Η μία είναι τα παιχνιδάδικα, που συχνά έχουν τέτοια σε σετ εργαλείων για τα μικρά παιδιά.

Η άλλη είναι να πας σε μαγαζί με ιατρικά είδη και να ζητήσεις σφυράκι για νευρολογική εξέταση. Δεν είσαι Αθήνα, αλλιώς θα σου δάνειζα το δικό μου...
 
Αφού το βγάλεις πάρε ένα μικρό σφυράκι κανονικό. Βρες έναν ξύλινο τάκο και χτυπά με το σφυρί στα σημεία που θες να το ισιώσεις χαλαρά και ελεγχόμενα. Ουτε σε κοσμηματοπωλείο/ρολογαδικο να τρέχεις ούτε σε ιατρικά είδη.
 
Συνεχεια της επισκευης του Octopus!

Ξεκιναμε βγαζοντας τις μπαταριες και κανωντας ενα προχειρο καθαρισματακι στο εξωτερικο του με ΑΖΑΧ.

Εξι βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο. Προσοχη στα καλωδια του ηχειου.

2013-01-02-09h55m12.JPG

Τεσσερεις βιδες στερεωνουν την πλακετα στην προσοψη.

2013-01-02-09h57m04.JPG

Η κεντρικη πλακετα με την οθονη. Ειναι σοβαρα βρωμικη. Η πλακετα καθαριστηκε με contact cleaner, η οθονη με AZAX.

2013-01-02-09h57m16.JPG

Η προσοψη με τα κουμπια. Κατω απο τα κουμπια βρηκα μεχρι και σουσαμι. Τα κουμπια καθαριστηκαν απο κατω μερια με contact cleaner και απο την πανω με ΑΖΑΧ και οινοπνευμα.

2013-01-02-09h57m36.JPG

Το χταποδακι ειχε να καθαρισει τα αυτια του και 30 χρονια...

2013-01-02-10h41m43.JPG

Εκανα μια πρωτη προσπαθεια να ισιωσω το stand. Τωρα ειναι λιγο πιο ισιο απο πριν αλλα θελει λιγο ακομα δουλεια.

Μπορω να δηλωσω οτι η επισκευη πετυχε και πλεον το Octopus ειναι πληρως λειτουργικο.

2013-01-02-10h36m43.JPG

Σαν παιχνιδι δεν εχει ακριβως και το καλυτερο gameplay (προσωπικα ειμαι μεγας οπαδος του Mario's Cement Factory) αλλα εχω δει και πολυ χειροτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπραβο!

Ειχα κανει και εγω παρομοια εγχειρηση στο παρελθον.

Θα διαφωνησω μαζι σου για το Octopus. :) Το θεωρω κορυφη μετα τα Parachute και Lifeboat
 
Μετα το περας της επισκευης του Octopus που μου ειχαν χαρισει προ διετιας, οι εκκρεμότητες που παρέμεναν ηταν αισθητικές: Το μεταλλικο faceplate ηταν σε αθλια κατασταση, το πλαστικο σωμα ηταν αρκετα ταλαιπωρημένο και το stand ηταν στραβο.

Αποφασισα να μην επεκταθω στον χωρο της μεταλλουργικής και ετσι χρησιμοποίησα ενα απο τα βασικα προσόντα ενα ρετροσυλλεκτη, αυτο της υπομονής και παρακολουθουσα το ebay για ενα χαλασμενο octopus σε καλη τιμη που θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω για ανταλλακτικά.

Δυο χρονια μετα η υπομονη μου επιβραβεύτηκε και προσφατα περασε στα χερια μου ενα Octopus που ειχε δει καλύτερες μερες. Η οθονη ειχε ομόκεντρους μαυρους κυκλους, τα κουμπια κατεύθυνσης και το κάλυμμα των μπαταριων απουσίαζαν. Απο την αλλη, τοσο τα πλαστικα οσο και τα μεταλλικά μερη ηταν σε εξαιρετική κατασταση.

2014-10-19-19h40m29.JPG

Συντομα ειχα ξεβιδώσει και τα δυο Octopus. Επειδη το ηχειο ειναι κολλημένο στο πισω μερος του σωματος της συσκευης, με το κολλητηρι μας προσεκτικα αποκολλάμε τα δυο καλωδιακια που το συνδεουν με την μητρικη πλακετα. Ομοίως και για τον δωρητή οργάνων.

2014-10-19-19h53m36.JPG

Κάνουμε την τράμπα μας, κολλαμε τα καλωδιακια στο αλλο ηχειο και βιδώνουμε τα παντα στην θεση τους.

Δυο φρεσκιες μπαταρίες αργοτερα. :award: :cheers: :beer: :happyjump:

2014-10-19-20h04m03.JPG

Τωρα το μονο που μενει οτι το after market κάλυμμα της μπαταρίας ειναι λαθος χρωμα. Ίδωμεν.
 

Συνημμένα

  • 2014-10-19-19h40m29.JPG
    2014-10-19-19h40m29.JPG
    280,3 KB · Προβολές: 1
  • 2014-10-19-19h53m36.JPG
    2014-10-19-19h53m36.JPG
    260,4 KB · Προβολές: 1
  • 2014-10-19-20h04m03.JPG
    2014-10-19-20h04m03.JPG
    216,3 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία:
Σαν καινούριο :)
 
Πανέμορφο,μπράβο σου,το κάλυμμα της μπαταρίας δεν μπορείς να το βάψεις με ένα σπρει ?

Υπάρχουν μαγαζιά που τους πάς σε δείγμα το χρώμα που θέλεις και στο βγάζουν ίδιο σε σπρει.

Μετά λίγο τρίψιμο το καπάκι με πολύ λεπτό ντουκόχαρτο και βάψιμο.
 
Αυτο σκεφτομουν και εγω, αλλα να αγορασω μια ολοκληρη φιαλη για ενα ψιτ, ακομα δεν μπορω να το δικαιολογησω σαν εξοδο.
 
freaktmp είπε:
Αυτο σκεφτομουν και εγω, αλλα να αγορασω μια ολοκληρη φιαλη για ενα ψιτ, ακομα δεν μπορω να το δικαιολογησω σαν εξοδο.
Ναι ,αλλά σαν αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει όμως!!
 
Έχω στην κατοχή μου έναν Ρώσικο κλώνο Game and Watch ονόματι, Elektronika/Nu Pododi... Mόλις βάζω μπαταρίες ανάβει αλλά η οθόνη λειτουργεί μόνο στα αριστερά και μόλις πιέζω με τα δάκτυλα την άλλη μισή οθόνη, εμφανίζεται κάπως, αλλά μόλις αφήνω τα δάκτυλα μου σβήνει...Υπάρχει κάποια λύση για αυτο??
 
Προσωπικα δεν εχω ιδεα, δεν εχω δει ποτε ενα απο κοντα, ποσο μαλλον το εσωτερικο του.

Θα σου προτεινα να δημιουργησεις το δικο σου θεμα στο forum και να βγαλεις πολλες και καθαρες φωτογραφιες, με έμφαση στην οθονη και στην περιοχη γυρω απο την οθονη, μπρος και πισω απο την πλακετα.
 
Προσωπικα δεν εχω ιδεα, δεν εχω δει ποτε ενα απο κοντα, ποσο μαλλον το εσωτερικο του.

Θα σου προτεινα να δημιουργησεις το δικο σου θεμα στο forum και να βγαλεις πολλες και καθαρες φωτογραφιες, με έμφαση στην οθονη και στην περιοχη γυρω απο την οθονη, μπρος και πισω απο την πλακετα.
Ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνω. Άν έχετε χρόνο ρίξτε μια ματιά μόλις το ανεβάσω μήπως βγάλετε μια άκρη
 
Πίσω
Μπλουζα