Ερωτήσεις/απορίες για δίσκους

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
σε αυτό το θέμα θα μπορεί ο καθένας να εκφράσει κάποια απορία που μπορεί να έχει ή να κάνει κάποια ερώτηση για κάποιον δίσκο.οτιδήποτε είναι σχετικό,όχι μόνο για τον ήχο ή την έκδοση του ;) .

ξεκινάω εγώ με μια δική μου,πήρα πρόσφατα το ομώνυμο lp των tokyo blade στην αρχική του έκδοση (Αγγλική εκτύπωση από την powerstation records) . παρατήρησα ότι η ηχογράφηση ακούγεται σαν να είναι "τσιμπημένο" λιγάκι παραπάνω το treble χωρίς να έχω πειράξει εγώ κάτι στον ενισχυτή μου ( bass και treble στο 0 ) ,έτσι είναι όντως (τουλάχιστον στην αρχική έκδοση με το αρχικό mastering) ή μπορεί να φταίει η κατάσταση του δίσκου (αρκετά χρησιμοποιημένος) ;
 
Για το συγκεκριμένο δίσκο δε ξέρω, αλλά σε ότι έχει να κάνει καθαρά με τις συχνότητες ενός δίσκου, έχει να κάνει με το mastering. Η κατάσταση του δίσκου μπορεί να αλλοιώνει τη ποιότητα του ήχου ("ξύσιμο", "μπούκωμα" κ.λπ.), αλλά αν είναι σε νορμαλ κατάσταση τότε δε παίζει να αλλάξει η ποιότητα. Μόνη περίπτωση να αλλάξει λίγο η χροιά μπορεί να οφείλεται :) στη κεφαλή-βελόνα του πικάπ.
 
prisma είπε:
Για το συγκεκριμένο δίσκο δε ξέρω, αλλά σε ότι έχει να κάνει καθαρά με τις συχνότητες ενός δίσκου, έχει να κάνει με το mastering. Η κατάσταση του δίσκου μπορεί να αλλοιώνει τη ποιότητα του ήχου ("ξύσιμο", "μπούκωμα" κ.λπ.), αλλά αν είναι σε νορμαλ κατάσταση τότε δε παίζει να αλλάξει η ποιότητα. Μόνη περίπτωση να αλλάξει λίγο η χροιά μπορεί να οφείλεται :) στη κεφαλή-βελόνα του πικάπ.
σε ένα τραγούδι έχει λίγο φύσημα/ξύσιμο αλλά τα άλλα είναι εντάξει (αν και σε μεγάλα σχετικά τμήματα και των δύο πλευρών έχει χαθεί η "λάμψη" του δίσκου),όσο για τη βελόνα δεν είναι και καινούργια (θέλει αλλαγή σε λίγο καιρό) αλλά δεν έχω παρατηρήσει να κάνει αλλοιώσεις σε άλλους δίσκους οπότε μάλλον είναι το mastering...ευχαριστώ :) !
 
krem13 είπε:
σε ένα τραγούδι έχει λίγο φύσημα/ξύσιμο αλλά τα άλλα είναι εντάξει (αν και σε μεγάλα σχετικά τμήματα και των δύο πλευρών έχει χαθεί η "λάμψη" του δίσκου),όσο για τη βελόνα δεν είναι και καινούργια (θέλει αλλαγή σε λίγο καιρό) αλλά δεν έχω παρατηρήσει να κάνει αλλοιώσεις σε άλλους δίσκους οπότε μάλλον είναι το mastering...ευχαριστώ :) !
Μπορεί σε κάποιο σημείο να έχει μεγαλύτερη φθορά ο δίσκος. Πάντως με το θέμα της βελόνας εννοούσα πως κάθε βελόνα δεν έχει την ίδια απόδοση, ασχέτως φθοράς. Βέβαια αν είναι στα τελευταία της η βελόνα νομίζω είναι εύκολο να το καταλάβει κανείς....απλά δεν αντέχεται!
 
α,μια άλλη ερώτηση,πέρα από τις γιαπωνέζικες εκδόσεις που προτείνουν πολλοί λόγω ποιότητας έχω δει και αρκετούς να προτείνουν κορεάτικες.για ποίο λόγο; είναι το ίδιο ποιοτικές με τις γιαπωνέζικες ή λόγω σπανιότητας;
 
krem13 είπε:
α,μια άλλη ερώτηση,πέρα από τις γιαπωνέζικες εκδόσεις που προτείνουν πολλοί λόγω ποιότητας έχω δει και αρκετούς να προτείνουν κορεάτικες.για ποίο λόγο; είναι το ίδιο ποιοτικές με τις γιαπωνέζικες ή λόγω σπανιότητας;
Για τις Γιαπωνέζικες το γνωρίζω. Σπάνιες στην Ευρώπη και όντως ποιοτικές εκδόσεις. Για τις Κορεάτικες δε το ξέρω (Νοτιοκορεάτικες εννοείς ελπίζω :animlaugh: ).

Σίγουρα μιλάμε για σπάνιες εκδόσεις στα μέρη μας, τώρα για ποιότητα δε ξέρω, γιατί όχι όμως? Εγώ πάντως συνήθως κυνηγάω τις Αμερικάνικες εκδόσεις (μάλλον κυνηγούσα, τώρα δεν ασχολούμαι).
 
άλλη ερώτηση,

από ποια δισκογραφική εταιρία κυκλοφόρησε η πρώτη,αγγλική,έκδοση του "100 mph" των vardis ; ρωτάω γιατί θέλω να το αγοράσω αλλά διάβασα κάπου ότι στη πρώτη έκδοση (και όχι η επανακυκλοφορία του '86) ένα τραγούδι έχει ελαφρώς μεγαλύτερη διάρκεια από τις μετέπειτα επανακυκλοφορίες.

Vardis_100_MPH_front.jpg
 
μετά από αρκετό καιρό κατάφερα να αποκτήσω ένα από τα βινύλια των pagan altar όπως ανέφερα και στο αντίστοιχο thread,αν και σπάνια έκδοση κατάφερα να το "κλείσω" φθηνά για 2 λόγους ,α) δεν περιλαμβανόταν το βιβλίο με τη βιογραφία του συγκροτήματος που υπήρχε αρχικά σε αυτή την έκδοση και β) ,που είναι ο λόγος που ανασταίνω το θέμα,είχε ζημιά η θήκη από νερό.η black widow records που κυκλοφόρησε αυτή την έκδοση φέρθηκε πανέξυπνα και έφτιαξε όλη τη θήκη από κλασικό πορώδες χαρτόνι χωρίς πλαστικοποίηση στο εξωτερικό :brick: ,το αποτέλεσμα; σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του έπεσε ελάχιστο νερό στο εξωτερικό της θήκης και φυσικά αυτή φούσκωσε αμέσως...

ρωτάω λοιπόν,υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταφέρω να ισιώσω πάλι τα στραβωμένα σημεία; σκέφτηκα να ψεκάσω εκείνα τα σημεία με λίγο νερό και μετά να τη βάλω ανάμεσα σε 2 σανίδες με πλαστική/λεία επένδυση (αφού πρώτα βάλω κάτι στο εσωτερικό της ώστε να μην τσακίσει από το βάρος των σανιδών) .θα καταφέρω κάτι έτσι ή μήπως θα την καταστρέψω περισσότερο ; κάποια εναλλακτική πρόταση ;

attachment.php


attachment.php
 
Mε ατμό και σίδερο σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία και όχι άμεσα στο χαρτόνι (βάλε ένα λεπτό πανάκι) για να μην κάψεις το χαρτί και το σχέδιο και μετά βάλε μπόλικο βάρος από πάνω και άστο για αρκετό διάστημα ;)
 
Kambia είπε:
Mε ατμό και σίδερο σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία και όχι άμεσα στο χαρτόνι (βάλε ένα λεπτό πανάκι) για να μην κάψεις το χαρτί και το σχέδιο και μετά βάλε μπόλικο βάρος από πάνω και άστο για αρκετό διάστημα ;)
άρα σιδερώνω με ατμό ένα πανάκι πάνω από το σημείο ;

thanks \m/ !!!
 
Βρέξε ένα πανάκι και στυψτο καλά. Βάλτο πάνω από το χαρτόνι και σιδέρωσε. Η λογική είναι οτι έτσι θα έχεις ομοιόμορφο βρέξιμο της περιοχής. Αν πας να βρέξεις το χαρτόνι λόγω των τριχοειδών αγγείων το νερό θα περάσει και σε σημεία που δεν υπάρχει πρόβλημα.

Για καλό και για κακό τέσταρε ένα σημείο να δεις αν έχεις τυχών απώλειες. Ή πειραματίσου σε καποιο παρόμοιο χαρτόνι να δεις τί αποτελέσματα θα έχεις.
 
Ως πρώην εργαζόμενος σε χαρτονοβιομηχανία και μηχανικός με εμπειρία επί τούτου σου λέω ότι επίπεδη κατάσταση στο χαρτόνι μετά από κύρτωμα (curling) ΔΕΝ πρόκειται να έχεις. Όσον αφορά το αρχικό αίτιο δεν είναι απαραίτητο να έπεσε νερό επάνω αλλά κακές συνθήκες αποθήκευσης και υγρασίας (είναι ολοφάνερο από το σχήμα του). Ούτε το να προσπαθήσεις να το βρέξεις θα έχει αποτέλεσμα διότι οι ίνες του χαρτιού έχουν προσανατολισθεί σε μόνιμη πλέον κατάσταση και τείνουν να επανέλθουν μετά την αφαίρεση της εξωτερικής πίεσης. Περισσότερες πληροφορίες για τη σημασία της σωστής αποθήκευσης εδώ (κυρίως σελ. 18).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα