Ζωντανός Θρύλος (I Am Legend) - Richard Matheson (1954)

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
212
Βρισκόμαστε στο μελλοντικό 1976 και ο Ρόμπερτ Νέβιλ είναι ο μοναδικός επιζών στο Λος Άντζελες από έναν βακτήριο, το οποίο έχει μετατρέψει όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους σε πλάσματα με χαρακτηριστικά ...βαμπίρ. Τα πρωινά γυρνάει στην ερημιά και μαζεύει προμήθειες για να επιζήσει, ενώ παλουκώνει τα "βαμπίρ" που βρίσκονται σε νάρκη, κρυμμένα από το φως του ήλιου. Τα βράδια που ξυπνάνε, κλείνεται στο σπίτι του ακούγοντας τις κραυγές και τα ουρλιαχτά τους, που τον φωνάζουν και τον προκαλούν, ενώ εκείνος προσεύχεται να έρθει άλλο ένα ξημέρωμα. Αποφασίζει να μελετήσει το βακτήριο και να προσπαθήσει να βρει εναν τρόπο να το αντιμετωπίσει, ώσπου ένα πρωί συναντά μια γυναίκα η οποία δεν έχει μολυνθεί...

Ένα καταπληκτικό κλειστοφοβικό θρίλερ με μετα-αποκαλυπτική ατμόσφαιρα. Προσωπικά είναι ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει.

Στον κινηματογράφο έχει μεταφερθεί 3 φορές. Η τελευταία μεταφορά του βιβλίου γυρίστηκε το 2007 και κατά την γνώμη μου ήταν πολύ αδύναμη και απείχε αρκετά από το βιβλίο. Στον πρωταγωνιστικό ρόλο του Νέβιλ, ο Γουίλ Σμιθ ο οποίος ήταν πολύ πειστικός στο ρόλο του.

Στην Ελλάδα, η πρώτη έκδοση του βιβλίου κυκλοφόρησε το 2001 από τις εκδόσεις "Οξύ"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο βιβλιο το ειχαν κανει δωρο σε μια πρωην κοπελα μου και οταν ειδε στο σπιτι μου την συλογη που εχω με ολα τα βιβλια του stephen king με ειπε οτι εχει ενα βιβλιο που μαλον θα μαρεσει και ετσι λοιπον το διαβασα.Επισης συμφωνω απολυτα στο οτι η ταινια του 2007 απειχε πολυ απο το βιβλιο και προσωπικα την θεωρω για τα μπαζα οχι γιατι ειναι κακη ταινια αλλα γιατι οπως ειπαμε δεν εχει μεγαλη σχεση με το βιβλιο.Αν ειχε αλλο ονομα και δεν ειχε συνδεση με το βιβλιο πιστευω οτι θα ηταν καλητερη και θα ειχε καλητερη αντιμετωπιση απο ολους εμας που εχουμε διαβασει το βιβλιο.
 
Δεν υπηρχε και μια παρομοια ιστορια στο Αγορι(νομιζω), με εναν εφηβο που επιβιωσε απο μια αρρωστια και ηταν μονος του για καιρο...?

Τον κυνηγουσαν κατι τερατα, μολυσμενοι ανθρωποι δηλαδη. Αυτο μου θυμισε η ταινια...
 
Πίσω
Μπλουζα