Η Έκτη Εντολή (1989 ΕΤ2)

xnfn

RetroN00b
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
3
Η έκτη εντολή (1989)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_έκτη_εντολή

Μήπως θυμαται κανείς μια σειρα στα 80ς που στην υποθεση της ο ηρωας της ηταν καποιος που ειχε πεσει θυμα δικαστικής πλάνης?? Οι τίτλοι τέλους είχαν μια ωραία και επιβλητική μουσική και αν θυμαμαι καλά στο τέλος εδειχνε σκηνές από το δικαστηριο... δεν θυμάμαι ομως οτι όλη η σειρα απαραίτητα εξελισόταν μεσα σε δικαστήριο..

Δεν είναι ισως ακριβώς αστυνομική η σειρά αλλά ήταν η πιο κοντινή κατηγορία που βρήκα.

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Έκτη Εντολή

Μια σειρά του συγγραφέα και ηθοποιού Θάνου Λειβαδίτη που προβλήθηκε το 1989 (πρεμιέρα 4 γενάρη 1989 τετάρτη) απο ετ-2 και ολοκληρώθηκε σε 13 45λεπτα επεισόδια.

Η υπόθεση είχε να κάνει με την άδικη κατηγορία του Θάνου Καλιώρα (Μανώλης Νικιτάκης) για το φόνο της γυναίκας του. Στην πραγματικότητα όμως ο Καλιώρας απάγεται από τους δράστες του φονικού (ο ένας από αυτούς είναι ο ηθοποιός δημήτρης τζουμάκης που υποδύεται τον πρόεδρο της ποδοσφαιρικής ομάδας στην Θυληκή εταιρία-1999 του Περάκη) οι οποιοί τον πετούν στον Έβρο και σκοτώνουνε την γυναίκα του με αποτέλεσμα όταν τον βρούνε να κατηγορείται για φόνο. Κανείς παρά μόνο ο αδερφός του Λευτέρης (Λειβαδίτης) δεν τον πιστεύει. Ο Λευτέρης θα ξεκινήσει έναν - πέρα από το νόμο - αγώνα να αποδείξει την αθωότητα του αδερφού του και να βρεί τους ενόχους, ενώ διεξάγεται η δίκη με τον αυστηρό Δημήτρη Μυράτ - στα τελευταία του - στο ρόλο του Δικαστή.

Σκηνοθεσία: Κώστας Λυχναράς

Σενάριο: Θάνος Λειβαδίτης

μουσική: Jerry Goldsmith (χρησιμοποιήσανε στους τίτλους το πολύ όμορφο μουσικό θέμα της ταινίας NO MERCY-1986 με τους Richard Gir και Kim Basinger)

Oι τίτλοι ξεκινούσανε με σκηνές από την σειρά (πρώτη πρώτη μετά το ολοκαίνουργιο φευγάτο σήμα - εκείνη την εποχή η ετ-2 το είχε αλλάξει - της ετ-2 μας δείχνει τον Καλιώρα με τις χειροπαίδες στα βαλτοτόπια να συλαμβάνεται από την Αστυνομία και να αντιστέκεται γιατί είναι αθώος με μοναδικό παραστάτη τον αδερφό του Λειβαδίτη, έπειτα δείχνει σκηνές από την Δίκη του με τον Λειβαδίτη να καπνίζει αρημανίος και προς το τέλος δείχνει ένα αμάξι να πέφτει φλεγόμενο στο γκρεμό - ανήκει στον ήρωα που υποδύεται ο Τάκης Βουλαλάς ή ο Μαβίδης και ο οποίος πεφτει θύμα των αδίστακτων δολοφόνων της σειράς)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έβλεπα αλλά δε θυμάμαι τίποτα, ήμουν πολύ μικρός. Μόνο το Λειβαδίτη θυμάμαι...
 
Το εβλεπα ,για την εποχη της ηταν αρκετη καλη με τον Θανο Λειβαδιτη που μαζι με τα σηριαλ "ιεροσυλοι" και "αρχαιοκαπηλοι*", "βεντετα" τον εκαναν να φαινεται σαν ο john Rambo της greek 80s tv.

*Αυτο μπορει να μην ηταν τιτλος.
 
Ετσι, για το αρχειο: Ο ιδιοκτητης του φλεγομενου αυτοκινητου που πεφτει στο γκρεμο και θυμα των δολοφονων ειναι ο Γιωργος Γραμματικος (πατρυιος της δολοφονηθεισας Λουκιας Παπαδακη).

Δημητρης
 
Μήπως εννοείς το "6η Εντολή" που προβαλόταν από την ΕΡΤ1 κάθε Τρίτη βράδυ; Φοβερή σειρά για την εποχή! Δημοτικό πήγαινα και, θημάμαι όλα τα παιδάκια στην τάξη, το βλέπαμε ανελληπώς!
 
Ή μήπως είναι ο δραπέτης, με τον Κώστα Πρέκα;
 
Μηπως λες για την "Η Ετυμηγορια" ? Επαιζε ο Βερλεκης μηπως ?
 
μήπως υπάρχει κάποια μυστική συμφωνία σε αυτό το θρεντάκι τα μηνύματα να ξεκινούν με "μήπως" ; :confused:
 
Μήπως λες την ξένη σειρα "Dark Justice/Σκοτεινή Δικαιοσύνη" του 1991-1993;

:D
 
6η Εντολη 1988-89

Λειβαδιτης στο ρολο του δημοσιογραφου Μαρτελη,Θανος Καλιωρας ο αδελφος του που κατηγορειται αδικα για τον φονο της γυναικας του(του Καλιωρα) Λουκιας Παπαδακη.

μαλον αυτη λες,και γαμω τις σειρες!
 
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=3136

Για να θυμούνται οι παλαιοί αλλά και οι καινούργιοι σύντομα θα ανεβάσω caps και από αυτή τη σειρά όπως έκανα και με τη ΒΕΝΤΕΤΑ

(και όχι δεν κάνει τον Μαρτέλη ο Λειβαδίτης στην 6η εντολή)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και την αναφέρατε επάνω, είδα επιτέλους τον αριθμητικό τίτλο στην σειρά "Η Έκτη Εντολή"! Δεν έχανα επεισόδιο τότε! Απλά βλέπω μία καινούργια σειρά τους τελευταίους μήνες που ονομάζεται "Η Δέκατη Εντολή" (νομίζω) και δε θυμόμουν πως λέγαν την παλιά με τον Θάνο Λειβαδίτη... Η μουσική των τίτλων αυτής της σειράς γνωρίζει κανείς από ποιόν συνθέτη είναι; Πάντως νομίζω πως την ίδια μουσική έχει η ταινία "Τελική Ανάλυση" ("Final Analysis") ('92) με την Kim Basinger και τον Richard Gere!

Δυστυχώς δε μπορώ να δω τις παραπομπές στο youtube γιατί δεν μου εμφανίζονται εκεί τα videos... Έχω περάσει το macromedia flash που ζητήθηκε απ'τον mozilla και τα Java και δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται ακόμη... Κανένα Shockwave ίσως.
 
Άλλη μια φανταστική σειρά του Θάνου Λειβαδίτη (είμαι φαν του είδους τι να κάνουμε).

Δυστυχώς είναι και η μόνη σειρά που δεν έχω καθόλου υλικό (φωτογραφίες, video κτλ)

Οποιος έχει κάτι ας μας ενημερώσει
 
Διασώζω πολύ λίγο από την εισαγωγή των τίτλων (ξεκινά με το σήμα της ετ-2 του 1988) και σε σχετικά άσχημη κατάσταση. Αν προλάβω κάποια στιγμή θα βάλω κάνα cap.

Έχει να κάνει με την στημένη και άδικια κατηγορία του Καλιώρα (Νικητάκης junior αν δεν κάνω λάθος) της δολοφονίας της νεόνυμφης γυναίκας του. Ο μόνος που είναι στο πλευρό του είναι ο Θάνος Λειβαδίτης (Nικητάκης senior), ο αδερφός του άδικα κατηγορούμενου Kαλιώρα. Γενικά θυμίζει στο στύλ γυρίσματος την Βεντέτα.

Η μουσική των τίτλων είναι από την ταινία Νο Μercy (1986)
 
Lol Ναι, είναι αλήθεια...]

ακόμα και η Οργή των Θεών στον Σκάι (μετέπειτα Alpha) το 1994 έφερνε :) .

Πάντως χωρίς να είμαι και σίγουρος έτσι...

είτε ΟΙ ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ είτε ένα προηγούμενο του Λειβαδίτη παίχτηκε και μετά το 1992 (επανάληψη Βεντέτας) κάπου γύρω στα 1998-9. Οπότε αυτές οι μούφες των καναλιών ότι τα έχουνε σβήσει εδώ και δεκαετίες είναι ανεκδιήγητες.

Σε αυτό που αναφέρω έπαιζε και ο Μάρκος Λεζές.
 
Πίσω
Μπλουζα