Η Ντοτ και το Καγκουρό - Dot and the Kangaroo (1977)

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
259
Η Ντοτ και το Καγκουρό (Dot and the Kangaroo, 1977). Μια απο τις πιο αγαπημενες μου παιδικες ταινιες. Ηταν μιξη κινουμενου σχεδιου και αληθινου περιβαλοντος. Η Ντοτ ενα κοριτσακι στην αυστραλια, χανεται στο δασος. Ο πατερα και ο παππους (νομιζω) ψαχνουν απεγνωσμενα να το βρουν. Ενω περιπλανιεται συναντα ενα καγκουρο που αποφασιζει να το βοηθησει να βρει ξανα το σπιτι του. Στην προσπαθεια θα συναντησουν πολλα ζωα αλλα και θα ερθουν σε επαφη με τους αβοριγινες και τους μυθους τους. Ακομα θυμαμαι το τραγουδι της κισσας (κλικιτι κλικ) και τον πλατυπου ορνιθορυγχο.

[edit] No video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικό!

Το έχω σε Βιντεοκασέτα και το έχω δει πόσες φορές! :)

Επίσης έχει βγει και ''Η Ντοτ και η Φάλαινα'' , όπως και ''Η Ντοτ και οι Τερμίτες''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά μπορείτε να μπείτε στο καινούργιο μου κανάλι στο YouTube και να παρακολουθήσετε την 1 από τις 9 ταινίες της Ντότ που έχουν κυκλοφορήσει σε βιντεοκασέτες [edit]No video[edit] Θα ανεβάσω και τις υπόλοιπες! ^

Οι ταινίες που έχουν κυκλοφορήσει είναι οι εξής:

Η Ντότ και το Καγκουρό (1977)

Ο γύρος του κόσμου με την Ντότ (1981)

H Ντότ και ο Λαγός (1983)

Η Ντότ και το Κοάλα (1985)

Ντόκ και Κήτο (1986)

Η Ντότ και η Φάλαινα (1986)

Η Ντότ και οι Λαθρέμποροι (1987)

Η Ντότ πηγαίνει στο Χόλιγουντ (1987)

Η Ντότ στο Διάστημα (1994)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεκαετια του 80, προφανως ΕΤ1 ή 2, απο σποντα ειχα πετυχει ενα καρτουν στην τηλεοραση, που ειχα δει μονο αποσπασματικα. Πρεπει να ηταν ταινια και οχι σειρα.

Το χαρακτηριστικο του ηταν οτι τα σκηνικα ηταν φωτογραφια/κινηματογραφος ενω οι χαρακτηρες και τα ζωα ηταν καρτουν.

Πρωταγωνιστης ηταν ενα κοριτσακι στην Αυστραλια που μαλλον στην αρχη της ταινιας χανεται απο τον πατερα του. Γνωριζει ενα καγκουρω και γινονται φιλοι και ταξιδευουν μαζι, μαλιστα εμπαινε στο μαρσιπο και πηδουσε το καγκουρω για να πανε οπου πανε.

Η μονη χαρακτηριστικη σκηνη που θυμαμαι ειναι οταν βλεπουν τη νυχτα απο μακρυα κατι καννιβαλους (?) να χορευουν γυρω απο τη φωτια (προφανως αυστραλεζοι αβοριγινες), οι οποιοι ηταν κανονικα κινηματογραφημενοι ανθρωποι και οχι καρτουν. Ηταν απ τις εικονες που μου χτυπουσαν δυνατα τοτε, ενας χαρακτηρας καρτουν να (υποτιθεται οτι) βλεπει πραγματικους ανθρωπους.

Στο τελος, αν θυμαμαι καλα οτι το ειδα, το κοριτσακι φυσικα βρισκει τον πατερα του.
 
Τελειος!!

(τι σπαστικα τραγουδια, ομιτζι)
 
Πολυ ωραια, ας μετακινηθει το θεμα :)

Θυμαται κανενας αν ηταν μεταγλωττισμενο;

Οπως βλεπω στη Wikipedia, ειναι βασισενο σε παιδικο βιβλιο, και εχουν ακολουθησει και αλλες εκαπιδευτικες ταινιες (που δεν εχουν σχεση με το βιβλιο)
 
Θυμαται κανεις αν κυκλοφορησε μεταγλωτισμενο και υποτιτλισμενο στην Ελλαδα; Θυμαμαι πως το εβλεπα σιγουρα στα αγγλικα μικρος, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν την κασετα μου την ειχαν φερει απο Αυστραλια η αν ειχε υποτιτλους και ηταν απο Ελλαδα.

Πολυ ομορφο, και διδακτικο κινουμενο σχεδιο, ειδικα για την Αυστραλια, μιας και η απερισκεπτη επισκεψη στη φυση, πολλες φορες ειναι και θανατηφορα. Περναγε ολα αυτα τα μηνυματα, μαζι με μυθολογια και δοξασιες των ιθαγενων αβοριγινων.
 
το έδειχνε συχνά η ερτ στα 80ς τις μέρες χριστουγέννων
 
Θυμαται κανεις αν κυκλοφορησε μεταγλωτισμενο και υποτιτλισμενο στην Ελλαδα; Θυμαμαι πως το εβλεπα σιγουρα στα αγγλικα μικρος, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν την κασετα μου την ειχαν φερει απο Αυστραλια η αν ειχε υποτιτλους και ηταν απο Ελλαδα.

Πολυ ομορφο, και διδακτικο κινουμενο σχεδιο, ειδικα για την Αυστραλια, μιας και η απερισκεπτη επισκεψη στη φυση, πολλες φορες ειναι και θανατηφορα. Περναγε ολα αυτα τα μηνυματα, μαζι με μυθολογια και δοξασιες των ιθαγενων αβοριγινων.

στην ΕΡΤ πρεπει να το εδειξε μεταγλωττισμενο γιατι το ειχαμε γραψει σε βιντεο και το ειχαμε δει αρκετες φορες και το θυμαμαι. Και εγω εχω τη συλλεκτικη αυστραλιανη εκδοση 3 DVD με τις 9 ταινιες που εχουν βγει.
 
Πίσω
Μπλουζα