Η Παλιά Αθήνα

Πωπω πως ήταν το Πασαλιμάνι! Το Ρωσικο νοσοκομείο μου κίνησε την περιέργεια καθώς δε το θυμόμουν πως ακριβώς ήταν σαν κτίριο. Βρήκα και μερικές φωτο γραφίες του.
1907 ρώσσικο νοσοκομείο.jpg
Και σήμερα
ναυτικό νοσοκομείο πειραιά.jpg
Το είχε κτίσει η Βασίλισσα Ολγα που την είχαμε κάνει εισαγωγή από την Ρωσία, προκειμενου να εξυπηρετείται ο ρωσικός στόλος αλλά και οι έλληνες ναυτικοί.
 
Το 1907 είχε πιο προσωπικότητα το κτήριο με τις μπορντούρες και τα αετώματα στα παράθυρα (οι αρχιτέκτονες θα ανατριχιάζουν με τν ορολογία μου). Τώρα είναι μονότονο.
 
Πωπω πως ήταν το Πασαλιμάνι! Το Ρωσικο νοσοκομείο μου κίνησε την περιέργεια καθώς δε το θυμόμουν πως ακριβώς ήταν σαν κτίριο. Βρήκα και μερικές φωτο γραφίες του.
Προβολή συνημμένου 227435
Και σήμερα
Προβολή συνημμένου 227436
Το είχε κτίσει η Βασίλισσα Ολγα που την είχαμε κάνει εισαγωγή από την Ρωσία, προκειμενου να εξυπηρετείται ο ρωσικός στόλος αλλά και οι έλληνες ναυτικοί.

Εκεί στεγάζεται απο το 1895 το Ναυτικό Νοσοκομείο Πειραιά (Ν.Ν.Π).
Στην άκρη του κτηριου έχει μια μικρή πόρτα όπου στεγάζεται και η Υδρογραφικη υπηρεσία του Π.Ν.

Πριν το αγοράσει η Βασίλισσα Ολγα ήταν η Επαυλη του Μελετοπούλου.

Στο εσωτερικό του Ν.Ν.Π έχει και ένα ιστορικό μικρό εκκλησάκι την Αγία Όλγα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η συνοικία Τσίλερ βρισκόταν απέναντι από το κτήριο του Ρωσικού νοσοκομείου.

Ναι έχεις δίκιο το διορθώσα, μπερδεύτηκα απο την παλιά φωτογραφία που έχει στον σύνδεσμο που παραθέτω.

Η συνοικία Τσιλλερ είναι το γωνιακό κτήριο στην πλατεία Αλεξάνδρας ακριβώς απέναντι απο το Ρωσικο Νοσοκομείο και τωρινό Ν.Ν.Π.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η ασπρόμαυρη Αθήνα στην προπροηγούμενη φωτό είναι ελαφρώς αναποδογυρισμένη. Έτσι είναι κανονικά. Από την Ακρόπολη προς Λυκαβηττό τα καμπαναριά της Μητρόπολης είναι αριστερά.
1620137623196.png
 
ααχαχαχ! δεν τους άρεσε έτσι και έγινε mirror.
Ας σβηστεί η λάθος.
 
Το Βιβλιοπωλείο άκρη δεξιά πρέπει να είναι το γνωστότατο για τις εκδόσεις του Μιχ. Ι. Σαλιβέρου το οποίο ήταν Σταδίου 14 ή 14β
1620481867104.png1620481983669.png

Καμία σχέση με την τωρινή εικόνα της Σταδίου. Ούτε ένα κτήριο από αυτά που βλέπουμε στη φωτό δεν έχει επιβιώσει. Υποθέτω ότι τα νούμερα έχουν μείνει περίπου τα ίδια.

Δίπλα το "Διεθνές" πρέπει να ηταν το "Εστιατόριον Διεθνές" για το οποίο βρήκα αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Α, μπράβο, κι αναρωτιόμουνα. Δεν την κατέχω την περιοχή.
 
Πίσω
Μπλουζα