Η γυναίκα μου τρελάθηκε

kyrbill

RetroActive
Joined
5 Ιουλ 2012
Μηνύματα
170
Αντιδράσεις
39
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ (1966) λοιπόν και το σπίτι της οικίας των πρωταγωνιστών επί της Πλουτάρχου (μεταξύ Αχαιού και Ξενοκράτους) Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από τον χώρο.. είναι πολύ ακίνδυνος για μένα! χαχαχα :d@redevil οπότε θα αρκεστούμε σε μερικές από το street view.

i gynaika mou trelathike ploutarhou.jpg

i gynaika mou trelathike xenokratous.jpg

και μια άποψη από την πλαϊνή πλευρά της πολυκατοικίας (από την οδό Αχαιού)

ahaiou i gynaika mou trelathike.jpg

Εντύπωση μου προκάλεσε (κι ομολογώ ότι δεν το γνώριζα) ότι τα σημερινά σκαλοπάτια της Πλουτάρχου μέχρι την Σπευσίππου, τότε ήταν δρόμος.

ploutarhou i gynaika mou trelathike.jpg

i gynaika mou trelathike ploutarhou spefsipou.jpg

i gynaika mou trelathike2.jpg

i gynaika mou trelathike1.jpg

i gynaika mou trelathike.jpg

ploutarhou old street.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ τον antonovar που έλυσε μια από τις παλιότερες απορίες μου σε προηγούμενο post.

Ας βάλω λοιπόν μια νέα απορία. Στο "Η Γυναίκα Μου Τρελλάθηκε", Κωνσταντάρας και Βογιατζής έχουν πάει (υποτίθεται) στην Κηφισιά (γύρω στο 26ο λεπτό). Φεύγοντας κάνουν στάση σε φαρμακείο (με επιγραφή "Δ.Γ. Θωμά"). Δίπλα βρίσκεται αυτό το χαρακτηριστικό κτίσμα με τις καμάρες. Τo google λέει ότι στη Δροσιά υπάρχει σήμερα φαρμακείο Κ.Δ. Θωμά. Δεν το εντόπισα ακριβώς όμως.

Έχει κάποιος κάτι καλύτερο για το σημείο αυτό;
 
thanassis1979 είπε:
Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ τον antonovar που έλυσε μια από τις παλιότερες απορίες μου σε προηγούμενο post.


Ας βάλω λοιπόν μια νέα απορία. Στο "Αχ Αυτή Η Γυναίκα Μου", Κωνσταντάρας και Βογιατζής έχουν πάει (υποτίθεται) στην Κηφισιά (γύρω στο 26ο λεπτό). Φεύγοντας κάνουν στάση σε φαρμακείο (με επιγραφή "Δ.Γ. Θωμά"). Δίπλα βρίσκεται αυτό το χαρακτηριστικό κτίσμα με τις καμάρες. Τo google λέει ότι στη Δροσιά υπάρχει σήμερα φαρμακείο Κ.Δ. Θωμά. Δεν το εντόπισα ακριβώς όμως.

Έχει κάποιος κάτι καλύτερο για το σημείο αυτό;


Είναι η παλιά αγορά του Ψυχικού....Εγκαταλελειμένη πλεον αλλα διατηρητέα.Δυστυχώς το street view δεν σε αφήνει να πας πολύ κοντα αλλα βρηκα μια παλιά φωτό και ελπιζω καποια στιγμή να παω απο εκεί για να την φωτογραφίσω. Βρισκεται Αμαρυλίδος και Χρυσανθεμων στο Ψυχικό στο 38°00'25.83" B 23°46'14.71" E 

Προβολή συνημμένου 158329

Προβολή συνημμένου 158330

Προβολή συνημμένου 158331
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Είναι η παλιά αγορά του Ψυχικού....Εγκαταλελειμένη πλεον αλλα διατηρητέα.
Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση. Όντως πρόκειται για την Παλιά Αγορά του Ψυχικού. Πήγα σήμερα το πρωί για να σιγουρευτώ και να φωτογραφίσω. Είναι όντως διατηρητέα αλλά δεν είναι πλέον (τόσο) εγκαταλειμμένη. Πριν κάποια χρόνια ξεκίνησε κάποια γενναία προσπάθεια ανακαίνισης, η οποία προχώρησε αρκετά αλλά κάπου πριν το τέλος σταμάτησε. Ο χώρος είναι περιφραγμένος ως εργοτάξιο.

Για τον καλύτερο προσανατολισμό με βάση τα πλάνα της ταινίας, σημειώνω ότι το περίπτερο που φαίνεται (και πλέον δεν υπάρχει) ήταν επί της οδού Αμαρυλλίδος (μεταξύ Κοντολέοντος και Χρυσανθέμων) ενώ η κάμερα είναι στραμμένη προς την οδό Χρυσανθέμων (το άλσος Μεσολογγίου τότε δεν υπήρχε). Στο βάθος τα Τουρκοβούνια που πλέον κρύβονται από τα δέντρα του άλσους.

υ.γ. στις φωτογραφίες έχω ανεβάσει και δύο συνθέσεις (Τότε & Τώρα) που σκάρωσα. Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τις ενσωματώσω στο κυρίως post.
 
thanassis1979 είπε:
Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση. Όντως πρόκειται για την Παλιά Αγορά του Ψυχικού. Πήγα σήμερα το πρωί για να σιγουρευτώ και να φωτογραφίσω. Είναι όντως διατηρητέα αλλά δεν είναι πλέον (τόσο) εγκαταλειμμένη. Πριν κάποια χρόνια ξεκίνησε κάποια γενναία προσπάθεια ανακαίνισης, η οποία προχώρησε αρκετά αλλά κάπου πριν το τέλος σταμάτησε. Ο χώρος είναι περιφραγμένος ως εργοτάξιο.
Και εγώ σε ευχαριστώ .....για την αστραπιαία φωτογράφιση... :D ..αλλά και για το κολλάζ......και με την ευκαιρία ψάχνω να βρώ μια καλή....παλιά φωτογραφία...για να σου απαντήσω και στην πρώτη σου απορία.....που τελικά ήταν και δική μου απορία....αλλα μάλλον έβγαλα άκρη για την ΤΡΑΠΕΖΑ της ταινίας "μια ζωή την έχουμε".....
 
"Η Γυναίκα μου Τρελάθηκε" - 1966

Ακόμη μια εμφάνιση της Σφακίων. Για μας πολύ οικείος ο δρόμος (λες και ήταν το σπίτι μας εκεί)

Το σπίτι της ξαδέρφης (Μαρίκα Κρεββατά, με δύο 'β' όπως το έγραφε η ίδια) η οποία παίρνει τα πράγματά της και φεύγει όταν έπιασε τον πολύ αγαπημένο μας (και αγαπημένο της) Γιώργο Γαβριηλίδη με τη Βίλλυ (Νίτσα Μαρούδα).

Το σπίτι μια μονοκατοικία στα αριστερά όπως βλέπουμε τη Χίου. Το ωραίο έχει ένα Χ στον τοίχο δίπλα στην πόρτα, άρα μάλλον πήγαινε για κατεδάφιση

Στις φωτό απέναντι στο βάθος είναι το δεντράκι που βρήκε το πορτοφόλι ο Ηλιόπουλος στο κάτω οι κλέφτες και η Βουγιουκλάκη που τρέχει στο Κλωτσοσκούφι. Στα δεξία το σπίτι του Γεωργίτση στο Όλγα Αγάπη μου κλπ κλπ

Προβολή συνημμένου 165181

Προβολή συνημμένου 165182
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα