Η κυρά μας η μαμή

Η ταινια γυριστηκε στην Λεστενιτσα Ηλειας και οχι στην Λεστινιτσα Κορινθου.Τις δεκαετιες 1980-1990 αλλαξαν πολλα Σλαβικα τοπονυμια και η Λεστενιτσα Ηλειας λεγεται Μηλιες.
 
Προβολή συνημμένου 165414

Προβολή συνημμένου 165408Προβολή συνημμένου 165411

Ειδικά στην «Κυρα μας την μαμή» και τον Πανικό παίζει και ο ιδιος φαρμακοποιός που όπως είναι φυσικό εχει βαλει καποια κιλά από το 1958 μεχρι το 1969

Προβολή συνημμένου 165412
Στην ταινία "Γαμπρός από το Λονδίνο", ο φαρμακοποιός ειναι ο ηθοποιός Στράτος Παχης, δεν ειναι ο αληθινός φαρμακοποιός που βλεπουμε στον "Πανικο".
 
Να 'σαι καλά bambinella 100! :)

Διόλου απίθανο oldgrcinfun να είναι η Περαχώρα. Θα μπορούσε να ήταν κι ένας επιπρόσθετος λόγος ότι είναι και το μέρος καταγωγής του Παντελή Ζερβού?... ίσως. Ο κεντρικός δρόμος πάντως με τα σπίτια στην πλαγιά (όπως δείχνει το πλάνο όταν φτάνει το λεωφορείο), ταιριάζει με το μέρος που έχει κτιστεί η Περαχώρα. Τώρα βέβαια θα είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσουμε οικοδομικές ομοιότητες (αν είναι τελικά αυτό το μέρος) λόγω και των τεράστιων καταστροφών που υπέστη από τον σεισμό του 1981.

Ξέρω ότι θα 'ακουστεί' περίεργο και χωρίς λόγο περαιτέρω εξόδων, αλλά για κάποιο λόγο μου έχει 'καρφωθεί' ότι τα γυρίσματα του 'χωριού' δεν έχουν πραγματοποιηθεί σε ένα μόνο μέρος.. το ένα μέρος μοιάζει με ορεινό χωριό

Προβολή συνημμένου 174788

Προβολή συνημμένου 174789

και το άλλο πλησιάζει πολύ περισσότερο σε κωμόπολη (νεότερα κτίρια και δρόμοι)

Προβολή συνημμένου 174786

Προβολή συνημμένου 174787

.. είναι κι αυτό το περίπτερο που για το 1958 μόνο η 'Λεστινίτσα' δεν θα μπορούσε να έχει! :eek:
Είχα μια παλιά πληροφορία από κάτοικο του χωριού ότι η ταινία γυρίστηκε στα Βίλλια
 
Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζω το φόρουμ από πολύ παλιά, σαν αναγνώστης μόνο.

Είχα πάντα κι εγώ τη "ζούρλια" με τις εξωτερικές σκηνές σε παλιές ταινίες και να ψάχνω που γυρίστηκαν. Ιδιαίτερα στην παλιά Αθήνα. Μέχρι που είχα βρει τα τόπικς εδώ και κατάλαβα ότι υπάρχουν κι άλλοι σαν και μένα και πιο "τρελοί" μάλιστα.:p Είναι μερικοί στα δύο συγκεντρωτικά τόπικς που το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο.

Λογικά η δική μου προσφορά δε θα είναι τόσο τακτική ή έντονη, αλλά επειδή έτυχε και είχα διαβάσει αυτό το τόπικ και όταν πέρασα από το σημείο τον Απρίλιο του 2019 ήμουν υποψιασμένος, έκατσα και έκανα φωτορεπορτάζ το οποίο μοιράζομαι μαζί σας. Ελπίζω να σας αρέσει. Για τον kyrbill.;)

Τα κτήρια είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από αυτή που διακρίνεται στο πρώτο post. Βασικά ερείπια όπως θα δείτε. Λογικά έχουν υποστεί και φθορές από διερχόμενους.

  • H πρώτη μου φωτό είναι το εκκλησάκι που φαίνεται στο αρχικό μήνυμα του τόπικ, δεύτερη φωτό στα δεξιά.
  • Οι φωτογραφίες 3, 15, 16 είναι το πίσω κτήριο της φωτό 6 που έχω αναρτήσει. Στο αρχικό μήνυμα του kyrbill είναι το κτήριο που διακρίνεται στην πρώτη φωτό δεξιά.
  • Οι άλλες φωτογραφίες μου είναι το μπροστά κτήριο της φωτό 6. Δηλαδή το κτήριο που φαίνεται στην τρίτη φωτό του kyrbill.
  • Η τελευταία φωτογραφία είναι η θέα προς Βορρά, όχι ακριβώς από το σημείο αν θυμάμαι καλά (πάνε και 2 χρόνια), αλλά ελάχιστα πιο κάτω, στη διαδρομή με κατεύθυνση προς Μαλακάσα, Σκάλα Ωρωπού κλπ. Στο βάθος ο Ευβοϊκός κόλπος και πιο πίσω η νότια Εύβοια, με το Αλιβέρι κάπου στο επίκεντρο λογικά.
 

Συνημμένα

  • Mami-1.jpg
    Mami-1.jpg
    973 KB · Προβολές: 11
  • Mami-2.jpg
    Mami-2.jpg
    919,4 KB · Προβολές: 11
  • Mami-3.jpg
    Mami-3.jpg
    868,1 KB · Προβολές: 10
  • Mami-4.jpg
    Mami-4.jpg
    995,9 KB · Προβολές: 9
  • Mami-5.jpg
    Mami-5.jpg
    910 KB · Προβολές: 9
  • Mami-6.jpg
    Mami-6.jpg
    877,1 KB · Προβολές: 10
  • Mami-7.jpg
    Mami-7.jpg
    752,1 KB · Προβολές: 10
  • Mami-8.jpg
    Mami-8.jpg
    749,8 KB · Προβολές: 10
  • Mami-9.jpg
    Mami-9.jpg
    770,1 KB · Προβολές: 10
  • Mami-10.jpg
    Mami-10.jpg
    740,3 KB · Προβολές: 10
  • Mami-11.jpg
    Mami-11.jpg
    981,5 KB · Προβολές: 9
  • Mami-12.jpg
    Mami-12.jpg
    963,8 KB · Προβολές: 9
  • Mami-13.jpg
    Mami-13.jpg
    978,4 KB · Προβολές: 9
  • Mami-14.jpg
    Mami-14.jpg
    866,3 KB · Προβολές: 9
  • Mami-15.jpg
    Mami-15.jpg
    643,1 KB · Προβολές: 9
  • Mami-16.jpg
    Mami-16.jpg
    846,6 KB · Προβολές: 9
  • Mami-17.jpg
    Mami-17.jpg
    842,5 KB · Προβολές: 10
  • Mami-18.jpg
    Mami-18.jpg
    876,7 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
Είχα μια παλιά πληροφορία από κάτοικο του χωριού ότι η ταινία γυρίστηκε στα Βίλλια
Δεν ειναι στα Βιλια. Απο τη σκηνη του λεοφωρειου (Αγιος Μερκουριος) και μετα, ειναι ολη τραβηγμενη στα Κιουρκα. Εξαιρω τις σκηνες στη θαλασσα και το φαρμακειο. Ολα τα υπολοιπα υπαρχουν ακομα και σημερα (στη νεα τους μορφη καποια απο αυτα) εκτος του περιπτερου και το σπιτι του γιατρου (που δεν υπαρχουν πια!). Το μονο που δεν εχω καταφερει ακομα να εντοπισω, ειναι το σπιτι του Φερμα, και ο σταυλος που πανε για τα γεννητουρια.
 
Πίσω
Μπλουζα