Η νύχτα με τις μάσκες - Halloween (1978)

Φυσικα και δεσμευομαι αριαδνη εξαλου με τα θριλερ εχω τρελα τοσα review εχω κανει σε ταινιες τρομου εδω μεσα
Ναι , αλλά πούν'το ; ; :)

Τρεφω απεραντη απεχθεια για τις ταινιες τρομου γιατι ειχα δει καποιες ελαχιστες στην εφηβεια μου και ξερω περι τινος προκειται. Η γνωμη μου για αυτες ειναι χειριστη. Θα ελεγα κι αλλα πολλα ακομα, αλλα ξερω πως υπαρχουν εδω μεσα πολλα μελη που τις αγαπουν, οποτε δεν μιλαω αλλο για να μην φανω εχθρικη και αγενης.
Αυτά ξαναπέσ'τα ! Και εγώ είχα λαχταρίσει με κάποιες σκηνές εκείνης της εποχής :nervous: . . . Μίσος απέκτησα για δαύτες :gun: ! Αφού και σήμερα σκεύτομαι κάποιοι ΛΟΓΟΚΡΙΣΑ που ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΛΟΓΟΚΡΙΣΑ ΛΟΓΟΚΡΙΣΑ και ΛΟΓΟΚΡΙΣΑ με ΛΟΓΟΚΡΙΣΑ και ΛΟΓΟΚΡΙΣΑ ! :fafoutis: :anim_roll:

Πάντως μιας και ειπώθη . έριξα μια ματιά για τη μουσική και όντως φαίνεται πολύ ωραία . Πλαισιωμένη και με εικόνα φαντάζομαι πως θα ήταν πολύ ατμοσφαιρική :
 
Σε παραπανω Post μου τον ιουνιο ειχα γραψει για το Halloween Kills και πως απο το τρειλερ φαινεται ολα τα λεφτα ομως τελικα αφου το ειδα πριν λιγες μερες περνω την φραση μου πισω γιατι απογοητευτηκα.Η ταινια συνεχιζει απο εκει που σταματησε το Halloween του 2018 και η γευση που με αφησε εμενα ηταν λες και εβλεπα ενα reunion μαθητων του λυκειου που συναντηθηκαν ξανα πολλα χρονια μετα αλλα και πως η ταινια βγηκε μονο και μονο για να ειναι μια συνδεση αν μπορω να το πω ετσι του Halloween του 2018 με το Halloween Ends που θα δουμε τον οκτωβριο του 2022.Εμφανιστηκαν χαρακτηρες δηλαδη απο το παρελθον των ταινιων Halloween μεγαλυτεροι φυσικα οπως και μεγαλη αναδρομη στο παρελθον και εβαλαν και λιγο Gore ετσι για την φαση οχι τιποτα τρελα πραγματα φυσικα.Το μονο καλο ηταν το τελος οχι δηλαδη πως και παλι δεν θα γινοταν τιποτα και ο Mαικλ θα ζουσε και θα βασιλευε αλλα αυτο που εγινε μετα το οποιο δεν το περιμενα να πω την αληθεια.Οποτε περιμενω με αγωνια το Halloween Ends που εκει θα φανει τι θα γινει γιατι οπως εχουν να αφησει να εννοηθει ο σκηνοθετης των τελευταιων ταινων αλλα και η jamie lee curtis το Ends απο το Ηalloween Ends δεν σημαινει ντε και καλα πως το franchise εφτασε στο τελος του αλλα θα δουμε πραγματα που θα μας εκπληξουν και δεν θα τα περιμενουμε.Μακαρι να βγουνε αληθινα τα λογια τους θα πω εγω γιατι το Halloween Kills σε καμια περιπτωση δεν εφτασε της προσδοκιες που ειχα απο την αρχη ακομα που μαθαινα πραγματα γιαυτο και ειδα και το τρειλερ.Υπομονη λοιπον ενα χρονο μεχρι τον οκτωβριο του 2022.
Συμφωνώ και επαυξάνω,metalcandyman. Δεν έχω να προσθέσω περισσότερα στην κριτική σου. Περιμένουμε λοιπόν τη συνέχεια,για μια πιο ολοκληρωμένη κριτική της τελευταίας τριλογίας του αγαπημένου μας Μάικλ.

spoiler-spoiler-spoiler-spoiler
(Θα ΄θελα να σταθώ σε μια σκηνή.Στη σκηνή στο νοσοκομείο. Στο χάος που επικρατεί. Αν και νομίζω πως η ταινία είχε γυριστεί ήδη από τα τέλη του '19 -μπορεί να κάνω λάθος- είναι αξιοσημείωτα τα όσα διαδραματίζονται. Και πως θα μπορούσαν να ερμηνευθούν σαν μια αναφορά για τα όσα συνέβησαν στο Καπιτώλιο,μετά τις εκλογές του '20. Χάος,κυνήγι "φαντασμάτων" και μένος κατά αθώων. Οι ομοιότητες είναι πασιφανείς. "Προφητικό" λοιπόν το "Halloween Kills". Εκτός και αν η σκηνή γυρίστηκε μετά τα όσα έγιναν στο Καπιτώλιο, οπότε αποτελεί ευθεία αναφορά στα επεισόδια).
 
Πολύ καλή είναι η σκηνή που γυρίστηκε για την τηλεοπτική προβολή* ( πάντα για το πρωτότυπο του΄78) , όπου ο Loomis προσπαθεί να πείσει τους γιατρούς να μην μεταφέρουν τον Myers σε άλλο ψυχιατρείο.




* Στις ΗΠΑ είχαν την συνήθεια να κόβουν στις τηλεοπτικές προβολές , τα βίαια σημεία από τις ταινίες τρόμου. Έτσι για να γεμίσει ο χρόνος πολλές φορές οι σκηνοθέτες γύριζαν διάφορες πρόσθετες σκηνές.
 
Νέο ρε παιδιά;
 
Πίσω
Μπλουζα