Καλημέρα ζωή (1993 ANT1)

Δεν εβλεπα τη σειρα αυτη, ο ΑΝΤΕΝΝΑ προβαλε το απογευμα πρωτα το ''Καλημερα ζωη'' και επειτα ''Λαμψη'', θυμαμαι καλα; ....
 
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια ηθοποιός έπαιξε τη Βέρα; Προσπαθώ να θυμηθώ, αλλά δεν μπορώ.
 
πρωτη τηλεοπτικη εμφανιση ,φιλικη,πριν καν γινει ηθοποιος και ο ελσιντ17

σε ρολο ...ε τι αλλο; αστυνομικου

δεν την ειδα που την εμφανιση βεβαια για δεν εβλεπα τη σειρα και δεν καθησα ουτε για να με δω

βεβαια πρεπει να πουμε οτι δεν ειναι καθολου ευκολο να κρατησεις μια σειρα 13 ολοκληρα χρονια

μονο ο φωσκολος θα μπορουσε
 
Καλησπέρα , 

υπηρχε ένας ρόλος του θεριστή, γνωρίζει κάποιος το όνομα του ηθοποιού ;
 
δεν το έβλεπα σχεδόν ποτέ ούτε απ' την αρχή που ξεκίνησε..Θυμάμαι τον πιλότο πήγα να δώ το 1993 και στα 5 λεπτά βαρέθηκα απ' την ζωή μου..πάντως μια φορά που έκανα ζάπινγκ γύρω στο 2005 ,μου έκανε εντύπωση που ενσωμάτωσαν στο σενάριο και urban legends όπως τον γνωστό μύθο που ένας άντρας γνωρίζει μια γοητευτική γυναίκα κοιμούνται μαζι και το άλλο πρωί ο άντρας ξυπνάει σε μια μπανιέρα γεμάτη με παγάκια όπου βλέπει ένα σημείωμα να λέει ότι του λείπει ένα νεφρό.Κάπως έτσι σε παραλλαγή σε κάποια υποπλοκή του σήριαλ λίγο πρίν τελειώσει,λογικά τελευταία επεισόδια θα ήταν...Επίσης θυμάμαι σε ένα σαββατιάτικο φύλλο κάποιας εφημερίδας στο τηλεοπτικό πρόγραμμα κάπου άνοιξη 1992 ,έλεγε χαρακτηριστικά ότι ο Φώσκολος ετοιμάζει νέο καθημερινό σήριαλ με τίτλο "Καλημέρα Ζωή" και πρωταγωνίστρια την Λίλα Καφαντάρη.
 
Θυμάστε που έκανε ο Σεφερλής τον αστυνομικό Θεοχάρη και ανέκρινε με αυτήν την φωτογραφία τον ένοχο" πες μου σκουλήκι ,αυτή η φωτογραφία σου θυμίζει κάτι;"
20221102_124627.jpg
 
Θυμάστε που έκανε ο Σεφερλής τον αστυνομικό Θεοχάρη και ανέκρινε με αυτήν την φωτογραφία τον ένοχο" πες μου σκουλήκι ,αυτή η φωτογραφία σου θυμίζει κάτι;"
Προβολή συνημμένου 252382
Ο Σεφερλής με το Βασιλείου είχαν παίξει μαζί κι στο θέτρο το 2003, σε μια επιθεώρηση. Ο Σεφερλής εμφανιζόταν ως Θεοχάρης κι ο Βασιλείου (δλδ ο original Θεοχάρης) του ζητούσε τα ρέστα που τον σατίριζε.
20.jpg

Υπάρχει ενα μικρό απόσπασμα εδω
 
Πραγματικά μιλάμε για μια σειρά θρυλική εξίσου με την αδελφή σειρά και πραγματικά είναι τρελό το ότι ο ίδιος δημιουργός, επί τόσα χρόνια, έτρεχε τα δύο αυτά εγχειρήματα παράλληλα, είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Εμβληματική η φιγούρα τους Ταξιάρχου Θεοχάρη βεβαίως βεβαίως και πραγματικά ο αείμνηστος Γιώργος Βασιλείου, είχε δώσει ρέστα σε αυτό το ρόλο.

Επειδή και από το εν λόγω σίριαλ υπάρχουν αρκετά πλέον αποσπάσματα, μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του για το εν λόγω έργο και την υπόθεση του. Θα έλεγα ότι και αυτό το σίριαλ έχει κάποιες εμβληματικές υποθέσεις οι οποίες έχουν χαραχτεί στη μνήμη του κοινού αλλά, έχω την εντύπωση ότι είναι στη σκιά της "Λάμψης".

Κατά την ταπεινή μου γνώμη και με τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής, θα έλεγα ότι μάλλον η συγκεκριμένη είναι πιο ενδιαφέρουσα σειρά, έχει περισσότερη δράση, κρίνοντας από τα αποσπάσματα βέβαια, οι σκηνές με τον θρυλικό πλέον Ταξίαρχο, έχουν αφήσει εποχή. Έχω την εντύπωση ότι ίσως η Λάμψη πήρε κάποια "δάνεια" από το εν λόγω σίριαλ, με κάτι χαρακτήρες όπως ο Ευλογητός, ο Εξολοθρευτής κτλ αν και, νομίζω από το πρώτο κιόλας επεισόδιο, με την υπόθεση Ουράνιο όπου εκεί πρωτοείδαμε τον χαρακτήρα του σκληροτράχηλου αξιωματικού , φάνηκε ότι ήθελε και η "Λάμψη" τη δράση της. Βέβαια, το "Καλημέρα Ζωή" είχε Σταυροφόρο, Μεγάλο Κλόουν, Άνθρωπο Σκιά και άλλους, δεν ήταν υποδεέστερη, ίσα ίσα, νομίζω σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό, το σίριαλ το σήκωσε στους ώμους του ο Στάθης Θεοχάρης.

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση το πώς δεν έχει τόσες πολλές αναφορές το τοπικ αυτό, όπως το αντίστοιχο της Λάμψης, μιλάμε για μια εξίσου ιστορική δουλειά και εξίσου καθηλωτική πλοκή. Φυσικά προς το τέλος "χάλασε" λίγο και νομίζω ότι αυτό οφείλεται κυρίως στην αλλαγή του πρωταγωνιστή, κάτι το οποίο νομίζω επιβεβαιώνει και αυτό που προανέφερα ότι ο πρωταγωνιστής στην ουσία κράτησε ψηλά τη σειρά και το ενδιαφέρον των τηλεθεατών.

Μιλάμε για έναν και μόνο χαρακτήρα ο οποίος πραγματικά έχει αφήσει ιστορία, μνημονεύεται ακόμα και τώρα και νομίζω ότι είναι πραγματικά κατόρθωμα αυτό, ίσως και γι'αυτό η εν λόγω σειρά αισθάνομαι ότι έχει μείνει λίγο στη σκιά της Λάμψης, επειδή στην ουσία ο πρωταγωνιστής, επισκιάζει όλα τα υπόλοιπα πρόσωπα και γεγονότα, χωρίς φυσικά αυτό να είναι κάτι κακό, είναι κάτι που δείχνει την επιτυχία του ρόλου, δεν είναι τυχαίο που αποφάσισε ο Φώσκολος να αυτονομήσει τον εν λόγω χαρακτήρα από την Λάμψη καθώς, ας μη γελιόμαστε, όσο ήταν στη Λάμψη, νομίζω φαινόταν ότι είναι λίγο παράταιρη η όποια ιστορία του με βάση τις υπόλοιπες ιστορίες του σίριαλ, φαινόταν λίγο οφφ ας πούμε η υπόθεση του Ουρανίου με τα τεκταινόμενα στην οικογένεια Δράκου.

Επίσης, δεν θεωρώ τυχαίο το ότι από την εν λόγω σειρά, έχω βρεί περισσότερο υλικό συγκριτικά με τη "Λάμψη", ίσως τράβηξε περισσότερο την προσοχή του κοινού με τις υπερβολές και τα θεαματικά ξεσπάσματα του Θεοχάρη ο οποίος σατιρίστηκε όσο κανείς άλλος, κάτι που δείχνει ότι ο χαρακτήρας αγαπήθηκε και με το παραπάνω.

Μπορεί να μην είχε την ποικιλία εμβληματικών χαρακτήρων όπως η Λάμψη και πάλι όμως, σίγουρα μιλάμε για σειρά που έχει αφήσει το στίγμα της, 3000+ επεισόδια, δύσκολα να μην αφήσουν παρακαταθήκη....
 
Πίσω
Μπλουζα