Κατεστραμμένη κάρτα SD ΣΕ Xiaomi Redmi 5 plus

ioander7

RetroNoob
Joined
27 Ιουν 2018
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
1
Προχθες αγορασα το Xiaomi Redmi 5 plus dual sim και εκτος απο την nano sim του κινητου μου τοποθετησα και την microSD samsung 64GB εξωτερικη καρτα μνημης απο το παλιο μου κινητο η οποια δουλευε κανονικα στο παλιο κινητο και για τις πρωτες μερες δουλεψε (αναγνωριστηκε και ανοιξε ολες τις φωτογραφιες και τα τραγουδια) στο Xiaomi Redmi 5 plus dual sim . Σημερα ομως βγαζει συνεχως ειδοποιηση οτι η καρτα ειναι κατεστραμμενη και ενω ανοιγει σε καποες φασεις τις φωτογραφιες μετα τις χανει και βγαζει την ειδοποιηση. Εβγαλα τη καρτα μνημης και την εβαλα στο λαπτοπ μου και αντεγραψα ολα τα αρχεια για backup και ξαναεβαλα την καρτα στο Xiaomi - αρχικα την αναγνωρισε και περασε ολα τα αρχεια σιγα σιγαα και μετα απο αρκετη ωρα εβγαλε παλι την ειδοποιηση για κατεστραμμενη καρτα SD .

Τι μπορώ να κανω για να την αναγνωρίση το νεο κινητο?

Ευχαριστω
 
Format μέσα από το μενού του κινητού... Ρυθμίσεις->Αποθηκευτικός Χώρος->Κάρτα SD κλπ. κάπου εκεί, θα το βρεις...
ναι ... το εκανα και προς το παρον λειτουργησε ,... μετεφερα και τα αρχεια και ολα καλα!!!

ευχαριστω πολυ 
 
  • Like
Reactions: Ace
ναι ... το εκανα και προς το παρον λειτουργησε ,... μετεφερα και τα αρχεια και ολα καλα!!!

ευχαριστω πολυ 
Στη θέση σου, δε θα πολυ-εμπιστευόμουνα την κάρτα.

Θα σου πρότεινα να αποθηκεύεις αρχεία που και να τα χάσεις, δε θα σε πειράξει. Για παράδειγμά βίντεο και μουσική που έχεις αποθηκευμένα και αλλού.
 
Στη θέση σου, δε θα πολυ-εμπιστευόμουνα την κάρτα.

Θα σου πρότεινα να αποθηκεύεις αρχεία που και να τα χάσεις, δε θα σε πειράξει. Για παράδειγμά βίντεο και μουσική που έχεις αποθηκευμένα και αλλού.
ευχαριστω πολυ !!!
ειχα αντιγραψει ολα τα αρχεια απο την καρτα μνημης στο λαπτοπ - μετα εκανα φορματ μεσα απο το κινητο στην καρτα μνημης και στη συνεχεια αντεγραψα ολα τα αρχεια απο το λαπτοπ στην καρτα μνημης στο κινητο
 
 
Εγώ προσωπικά, οσες φορές μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση ασχέτως από το μέγεθός της κάρτας και από το αν ήταν συνδεδεμένη σε πισί ή κινητό, αναγκάστηκα να την αντικαταστήσω με νέα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα