Κούκλα Rainbow Brite, Twink & Champ

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Mετά από επιμονή και αγώνα, ξαναπήρα στην κατοχή μου τις παλιές κούκλες από το παιδικό Rainbow Brite (Hλιογέννητη). Το μόνο που δεν σώθηκε, ήταν το άλογο Starlite. Ευτυχώς που το έχω σε μινιατούρα βέβαια. Οι κούκλες μου έχουν κάποια σημάδια φθοράς που δεν μπόρεσα να βγάλω δυστυχώς, δεν έχω και το ταλέντο της Αναστασίας :) Οι κούκλες γράφουν πάνω 1983 και μου είχαν έρθει από Ιταλία. Για τις μινιατούρες δείτε εδώ.

Εδώ η Rainbow Brite, την οποία λέω Iridella, από τον ιταλικό τίτλο της σειράς, επειδή μου αρέσει περισσότερο:

Προβολή συνημμένου 105767

To λευκό ξωτικό είναι ο Twink, και το μπλε είναι η θηλυκή εκδοχή του Champ, που ονομάστηκε έτσι επειδή το ταλέντο του ήταν τα αθλήματα. Εδώ ως κοριτσάκι, έχει κραγιόν, βλεφαρίδες που έχουν ξεθωριάσει και δεν φαίνονται καλά, και κόκκινη κορδέλα στα μαλλιά:

Προβολή συνημμένου 105773
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίες οι κουκλες σου perlastar, είχα διαβάσει στο ίντερνετ ότι η πώληση της συγκεκριμένης σειράς παιχνιδιών έφτασε το ένα δισεκατομύριο σε κέρδη. Πολύ μου αρέσει η Patty o green από αυτή τη σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ spirtouli! Ναι, είχαν τρελή επιτυχία τα παιχνίδια Rainbow Brite. Η Patty είναι όντως πολύ ωραία, εγώ βέβαια έχω τέτοια πόρωση με τις κούκλες αυτής της σειράς, που μου αρέσουν όλες και αν δεν ήταν για τα λεφτά, θα έψαχνα και θα αγόραζα ότι μου λείπει.
 
Υπέροχες είναι και κοιτα δεν εχω δει και την σειρα ! μπραβο περλα και προσεχετε τες είναι θησαυρος ρετρο αναμνήσεων/ πολύ ωραιο το λευκο ξωτικο σου!
 
Eυχαριστώ Αριάδνη! Τώρα πλέον τις εκτιμάω κι εγώ πολύ περισσότερο απ'ότι τις εκτιμούσα σαν παιδί και θα τις προσέχω όσο μπορώ :)
 
Περλα , επειδή βλέπω πως μένεις και εξωτερικο, πιστευω πως ευκολα μπορεις να βρεις σε οικονομικα πλαισια τις κουκλες ;)
 
To έχω όντως ψάξει Αριάδνη, μπας και αγόραζα από το e-bay το άλογο που δεν σώθηκε ή άλλες κούκλες Rainbow Brite που δεν έχω. Βολεύει μεν η χώρα που βρίσκομαι, επειδή αρκετοί από αυτούς που τα πουλάνε μένουν εδώ, κι έτσι μπορείς να τα παραλάβεις πιο γρήγορα και με πιο φθηνά ταχυδρομικά, αλλά και επειδή κι αλλού να μένουν, όλοι στέλνουν στο Ην.Βασίλειο, ενώ ας πούμε την Ελλάδα δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που δεν την εμπιστεύονται και δεν στέλνουν. Αλλά πέρα από αυτά δεν συμφέρει στην τιμή, τα πουλάνε πανάκριβα δυστυχώς, και μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι καθόλου άνετα, δεν μπορώ να δίνω από 20 λίρες (25 ευρώ περίπου) και πάνω για κάθε κούκλα. Ίσως κάποτε, ποιός ξέρει, αν υπάρχουν ακόμα :)
 
Θα περιμενε κανεις ότι από την χωρα κατασκευης θα ηταν πολύ φθηνότερα τα πραγματα :( φανταζομαι και πως μια κουκλα καντυ, περιπου το ιδιο θα κοστιζει
 
Nαι, δυστυχώς τα ρετρό έχουν μεγάλη αξία τώρα και το εκμεταλλεύονται. Έψαξα στο e-bay για κούκλα Candy που είπες, και βλέπω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις. Μόνο μία βρήκα, από την Ιταλία, κάπου στα 15 ευρώ, χωρίς τα ταχυδρομικά όμως. Κατά τα άλλα, υπάρχουν κάποια άλλα πράγματα που σχετίζονται με την Candy, λίγα κι αυτά βέβαια, από παιχνίδια όμως τίποτα.
 
Κοιταξα λιγο, βρηκα ένα σωρο κουκλες κάντυ στο ebay, αλλα για καντυ και 25 λίρες αξίζουν
 
Να, και η δική μου rainbow brite , που όπως έχω αναφέρει ξανά την είχε πλύνει η αδερφή μου στους 90 βαθμούς στο πλυντήριο και δεν έπαθε τίποτα, ο μηχανισμός της δούλευε μια χαρά.

IMG_0044.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σπιρτουλη είναι χαριτωμενη, το λιγότερο που μπορω να πω
 
Πολύ χαριτωμένη η κουκλίτσα σου μέσα στα ροζ! Διακρίνω και το χαρακτηριστικό αστέρι που έχει η Rainbow Brite στο μάγουλο, σωστά;
 
:thanx2: Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Όλη αυτή η σειρά έχει χαριτωμένα παιχνίδια. Το σημάδι perlastar δεν θυμάμαι τι είναι, θα κοιτάξω και θα σου πω.
 
Λοιπόν σήμερα θα σας δείξω την Patty O' Green, φίλη της Rainbow Brite, πάνω της γράφει Hallmark 1983.

P5100012.jpg

P5100013.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα