Κόβεται η Κυριακατικη Θεια Λειτουργια απο την ΝΕΤ

iliekater είπε:
Φροντίζει όμως να πει και το εξής :Eπικρατoύσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρησκεία της Aνατoλικής Oρθόδoξης Eκκλησίας τoυ Xριστoύ.
Ας μην πιάσουμε τώρα το Σύνταγμα κατά μέρος, άλλωστε το Σύνταγμα της Ελλάδας είναι το μοναδικό του δυτικού κόσμου το οποίο δεν είναι γραμμένο ούτε στο όνομα του ελληνικού λαού, ούτε της δημοκρατίας κλπ., αλλά είναι γραμμένο Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος! (Οποιαδήποτε ομοιότης με την Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν, είναι εντελώς συμπτωματική).

Όσο για τις εκπομπές θρησκευτικού περιεχομένου που κόβονται, είναι κάτι που το θεωρώ ούτε καλό, ούτε κακό. Προσωπικά μου είναι αδιάφορο.
 
Νομιζω δεν τιθεται θεμα προσυλητισμου, θρησκευτικων μειωνοτητων ή συνταγματος, και αν εγινε καλα που κοπηκε. Ειναι θεμα κατα τη γνωμη μου που σχετιζεται με τα 'σημεια των καιρων', και δεν το εννοω με την εσχατολογικη εννοια.
 
Πολλα θα μπορουσα να πω αλλα μαλλον θα ban-αριστω..οποτε απλα λεω οτι Λυπαμαι παρα πολυ....
 
DINO είπε:
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, που μιλάνε για έντονη παρακμή και θα συμπληρώσω την πλήρη απαξίωση Θεσμων, Θρησκείας, Ιστορίας, Ιδανικών, Παιδείας, Εθνικών Εορτών και όλων όσων έδιναν σε τούτο τον τόπο την ταυτότητά του....
Συμφωνώ απόλυτα !!!
 
Dimitrissss είπε:
Ας μην πιάσουμε τώρα το Σύνταγμα κατά μέρος, άλλωστε το Σύνταγμα της Ελλάδας είναι το μοναδικό του δυτικού κόσμου το οποίο δεν είναι γραμμένο ούτε στο όνομα του ελληνικού λαού, ούτε της δημοκρατίας κλπ., αλλά είναι γραμμένο Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος!
Και καλά κάνει ! Ευτυχώς που δεν είναι στο όνομα του Βασιλιά ή σε άλλον επίγειο άρχοντα .
 
Ρημαξτε τα ολα να ησυχασετε. Να δω μοναχα τι θα αφησετε ορθιο.

Λυπαμαι που δεν μπορω να πω ολα οσα εχω στο νου μου, γιατι τοτε τη διαγραφη την εχω στο τσεπακι μου.
 
Πίσω
Μπλουζα