Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι (1982)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι (1982-86), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 7/11/1982



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κόκκινοι_γίγαντες_άσπροι_νάνοι

Εδώ θέλω να πώ και για μια άλλη σειρά ΤΗΛΕΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΝΩΣΕΩΝ και δώρων (κασσετίνα με είδη ζωγραφικής και κάνα ποδήλατο ή μια εγκυκλοπαίδια λολ αν τα πεις αυτα σε παιδι την σημερον ημέρα θα σε σουγιαδιασει αν δεν αναφερεις για playstation). μιλαω φυσικα για τη σειρα ΚΟΚΚΙΝΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΑΣΠΡΟΙ ΝΑΝΟΙ με τον υψιστο ΑΡΓΥΡΗ ΠΑΥΛΙΔΗ γυρω στα 1985-86
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι

Το θυμαστε ρε παιδια αυτο?

Πρεπει να ημουν δημοτικο οταν παιζοταν, απ'οσο θυμαμαι ηταν κατι σαν τηλεπαιχνιδι σχετικο με το διαστημα και το συμπαν, με εναν πλακατζη παρουσιαστη (Γιαννης κατι) και επαιζαν παιδια ή ομαδες παιδιων. Προχθες μου ηρθε ο τιτλος στο μυαλο σαν φλασια, αλλα δεν θυμαμαι και πολλα πραγματα. Τι τους ρωταγε ας πουμε, ποια ειναι η διαμετρος του Κρονου? :)

Για ριχτε καμια αναμνηση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι

Καλά ρε σεις, κανείς δεν αναφέρει το Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι; Δε θυμάστε τους φοβερούς διαγωνισμούς ερασιτεχνικών home-made βίντεο, όπως και τις κολεγιακές μπλούζες που κέρδιζαν οι νικητές του τηλεπαιχνιδιού; Μου πήρε χρόνια να καταλάβω τι ήταν αυτές οι περίφημες "κολεγιακές μπλούζες", καθώς δεν είχαμε κολέγια στην Κρήτη....
 
Δεν ξέρω τι μου λέτε εσείς. Εγώ πιστεύω πως το Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι αξίζει το δικό του thread, ως ελάχιστο φόρο τιμής. Δε νομίζω να υπήρχε εκείνη την εποχή στον κόσμο χώρα που να καθηλώνει τους παιδικούς τηλεθεατές μπροστά στους δέκτες τους για να παρακολουθήσουν τηλεπαιχνίδι με μοναδικό θέμα την αστρονομία. Μιλάμε για πολύ προχωρημένη κατάσταση. Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο σε καθημερινή εφημερίδα για τον καθηγητή πανεπιστημίου (αστρονομίας, βέβαια) που προσέγγισε την ΕΡΤ με την ιδέα για το τηλεπαιχνίδι. Έγραφε μάλιστα πως η σύγχρονη γενιά Ελλήνων αστρονόμων έχει σημείο αναφοράς το Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι. Άμα το βρω θα το μεταφέρω εδώ.
 
Λοιπόν, δε βρίσκω το άρθρο ονλάιν, αλλά ο καθηγητής είναι ο Διονύσης Π. Σιμόπουλος, σήμερα διευθυντής του Ευγενιδείου Πλανηταρίου. Έτσι για την ιστορία, παραθέτω το παρακάτω το βιογραφικό του. Μπάι δι γουέι, αυτή την εκπομπή που αναφέρει με τίτλο Στα Μονοπάτια των Άστρων τη θυμάται κανείς;

Γεννήθηκε στις 8 Μαρτίου 1943 και σπούδασε Πολιτική Επικοινωνία και Αστροφυσική (Ιαν. 1963-Δεκ. 1972) στο Πανεπιστήμιο της Λουϊζιάνα, ΗΠΑ, όπου το 1967 ανακηρύχτηκε ισόβιο μέλος της Φοιτητικής Ένωσης. Επαγγελματικά άρχισε να εργάζεται τον Ιανουάριο του 1968 και χρημάτισε Επιμελητής (Ιαν.-Σεπ. 1968), Βοηθός Διευθυντής Εκπαίδευσης (Σεπ. 1968-Σεπ. 1969), και Διευθυντής Πλανηταρίου (Σεπ. 1969-Μαρ. 1973) στο Κέντρο Τεχνών και Επιστημών της Λουϊζιάνα καθώς και Ειδικός Σύμβουλος Επιστημονικής Εκπαίδευσης της Σχολικής Επιτροπής (1970-1973). Τον Οκτώβριο του 1972 προσκλήθηκε στην Αθήνα από το Ίδρυμα Ευγενίδου όπου εργάζεται μέχρι σήμερα ως Διευθυντής Πλανηταρίου. Έχει γράψει πάνω από 500 σενάρια επιστημονικής επιμόρφωσης σε σειρές τηλεοπτικών εκπομπών, όπως «Κόκκινοι Γίγαντες-Άσπροι Νάνοι», «Στα Μονοπάτια των Άστρων» κλπ, πάνω από 250 σενάρια (κείμενα και σκηνοθεσία) πολυθεαμάτων Πλανηταρίου, έχει δημοσιεύσει δεκάδες άρθρα και μελέτες του σε Ελληνικά και ξένα περιοδικά και εφημερίδες, και έχει κάνει πάνω από 500 διαλέξεις σ' ολόκληρη τη χώρα. Έχει συγγράψει τα σενάρια δύο σειρών (30 και 24 επεισοδίων) βιντεομαθημάτων αστρονομίας και αστροναυτικής (ΥΠΕΠΘ), μία σειρά έξη βιβλίων για νέους με γενικό τίτλο «Τα Μυστικά του Σύμπαντος» (Εκδόσεις Ερευνητές), μία σειρά τεσσάρων CD-ROM αστρονομίας (ΔΟΛ). Χρημάτισε Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Αστρονομική Εκπαίδευση (1994-2002), είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Διεθνούς Εταιρείας Πλανηταρίων (1978-σήμερα), Γενικός Γραμματέας της Ένωσης Ευρωπαϊκών και Μεσογειακών Πλανηταρίων (1976-σήμερα), Fellow της Royal Astronomical Society και τακτικό μέλος πολλών άλλων διεθνών επιστημονικών οργανώσεων. Το 1996 έλαβε την ανώτατη τιμητική διάκριση (IPS Service Award) της Διεθνούς Εταιρείας Πλανηταρίων για την συνεισφορά του στη διεθνή αστρονομική εκπαίδευση.
 
mastora μπραβο!!

Και μπραβο και στον Αργυρη Παυλιδη που ομορφαινει τις παιδικες μας αναμνησεις..μερικοι ανθρωποι οπως αυτος και ο Χρηστος Δημοπουλος,με το μερακι και τον επαγγελματισμο τους,εμειναν ανεξιτηλα χαραγμενοι στην καρδια μας..

(πως τα λεω ετσι η ατιμη! :D )
 
Ο παρουσιαστης ηταν ο Αργυρης Παυλιδης....Αν παρατηρησεις τωρα τον ακους στον ΣΚΑΙ να κανει μεταγλωττισεις... :)
 
Υπέροχη εκπομπή με πολύ ενδιαφέρον..εκπομπές που δεν θα ξαναδούμε ποτέ!
 
Κ'αυτο πρεπει να ηταν το '85-'86. Το εβλεπα φανατικα.
 
και μην ξεχνάτε και τον TI99-4A σε ρόλο συνπαρουσιαστή !
 
Μπράβο geoanas....αυτό το είχα ξεχάσει!!!!!!
 
Προβάλλονταν μικρά βιντεάκια με κάποιο διαστημικό θέμα (ας πούμε τους καινοφανείς αστέρες) κι έπειτα έπρεπε οι δύο ομάδες να απαντήσουν σε κάποιες ερωτήσεις βασισμένες σε αυτά τα βίντεο ( αλλιώς πώς να ξέρει πράγματι ένας έφηβος στα καλά καθούμενα την διάμετρο του Κρόνου; )

Πραγματικά, και τι δε θα 'δινα να ξανάβλεπα μερικές εκπομπές από τους "Κόκκινους Γίγαντες Άσπρους Νάνους!" (Άγιε Ρετρόνιε, κάνε το θαύμα σου!)
 
ο παρουσιαστης δεν εκανε καιμια μουσικη εκπομπη ?πρεπει και να παιζε σε μια ταινια που εκανε τον αεκτζη
 
το θυμάμαι παιδιά. το έβλεπα :)
 
Μετά το τραύμα με τη "Μάχη των Πλανητών" και ό,τι σχετικό με διάστημα διάβαζα τότε, οι ερωτήσεις στο "Κόκκινοι Γίγαντες..." μου φαίνονταν "Δομή: Η μεγάλη σας εγκυκλοπαίδεια"

Καρακατσικωνόμουν μπροστά στην τηλεόραση κάθε Παρασκευή και περίμενα εναγωνίως να ακούσω τον Παυλίδη να ρωτάει τους μαθητές για το τι υπάρχει εκεί έξω... :icon_alien:

Το σημαντικότερο όλων ήταν ότι τις ερωτήσεις τις έβαζε ο μεγάλος μου νυν και αει έρωτας, ο Διευθυντής του Πλανηταρίου κος Διονύσιος Σιμόπουλος :lotsofolove: .

Και όχι μόνο για την εποχή εκείνη αλλά και για σήμερα νομίζω πως ήταν ότι πιο πρωτοποριακό είχε να δείξει η ελληνική ΤιΒι. Ο πιό εύκολος τρόπος να μαθαίνεις αστροφυσική και να περνάς τις τάξεις :diablotin: (ειδικά όταν στη φυσική είσαι μεγάλος στόκος και στην Κοσμογραφία την έχεις κάνει κοπάνα για το γήπεδο:biglaugh::biglaugh::biglaugh:)

Κύριε Σιμόπουλε, σας ευχαριστούμε για όλες τις πολύτιμες γνώσεις που μας λαμπαδεύσατε!!!!! :admin:
 
Το σημαντικότερο όλων ήταν ότι τις ερωτήσεις τις έβαζε ο μεγάλος μου νυν και αει έρωτας, ο Διευθυντής του Πλανηταρίου κος Διονύσιος Σιμόπουλος
dwight_as_jim.gif


Παντως γεννηθηκαμε,μεγαλωσαμε,γερασαμε και αυτος ακομα διευθυντης στο Πλανηταριο ειναι...ακουνητος :D
 
Wally είπε:
dwight_as_jim.gif

Παντως γεννηθηκαμε,μεγαλωσαμε,γερασαμε και αυτος ακομα διευθυντης στο Πλανηταριο ειναι...ακουνητος :D
Η αντίδραση είναι για το "μεγάλος έρωτας" ή Διευθυντής Πλανηταρίου;;;;;;:biglaugh:
 
ναι ρε μαγκες,ο Αργυρης Παυλιδης! Ηταν αυτος που στη περιφημη διαφημηση του χρυσου derby της ιον ετρωγε το καπελο του!

starsky είπε:
ο παρουσιαστης δεν εκανε καιμια μουσικη εκπομπη ?πρεπει και να παιζε σε μια ταινια που εκανε τον αεκτζη
τον μπερδευεις προφανως με τον Γιωργο Πετροχειλο στους "χουλιγκανς" μοιαζουν λιγο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα